• Брухт ДальнобойСервис


реклама

Одягайтеся розкішно і танцюйте

 

У Чернігівську область іде холод. Як не обморозитися, радить досвідчена фельдшерка з села Радомка, що на Семенівщині, Валентина Стихиляс.Перше. Краще одягатися. Тепло і багатошарово, розкішно. Не в сенсі дорогого одягу — надягайте вільний одяг, щоб він не перетискав тіло і судини.

Друге. Взуття теж має бути тепле і розкішне, щоб не давило. І головне, на товстій підошві. Якщо можна, вкладіть теплу устілку, вдягніть теплі шкарпетки. Руки захистіть рукавицями, а не перчатками.

Третє. Треба рухатися, але не перевтомлюватися. Якщо не можете йти, а змушені, наприклад, стояти на місці, торгуючи чи чекаючи транспорт, все одно рухайтеся. Танцюйте, пританцьовуйте, переступайте з ноги на ногу, підстрибуйте, якщо можете.

Четверте. Пийте теплий чай. Спиртне вживати не бажано, адже воно в мороз дає оманливий ефект. Спочатку судини розширюються, стає тепло, навіть жарко. А потім все одно звужуються. Та й пильність, випивши, можна втратити.

П'яте. Більше їжте. Вживайте калорійну їжу, яка дає багато енергії. Вона знадобиться організму на зігрівання. Не куріть або куріть менше.

Як не пропустити?

— Людина при тямі обмороження обов’язково відчує, — говорить Валентина Стихиляс. — Мерзнуть, а потім німіють пальці ніг і рук, обличчя, ніс, вуха. Відкриті ділянки тіла біліють, вкриваються плямами. Якщо людина не сама, потрібно дивитися одне на одного, щоб не пропустити обмороження обличчя.

Що не можна робити?


— Не можна розтирати обличчя, бо травмуєте судини, — вважає Валентина Леонідівна. — За найменшої нагоди слід зайти у тепле приміщення. Не можна одразу з холоду опускати ноги чи руки у гарячу воду. Не можна приймати гарячу ванну. Бо теж травмуєтеся і відчуєте сильний біль. Відігріватися потрібно поступово, у тепленькій водичці, біля теплої батареї чи печі, котла.

Обморозитися, переохолодитися можна навіть при плюсовій температурі, — застерігає фельдшерка. — Навіть при плюс 7. Спочатку замерзає шкіра, а потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки.

Було й мінус 35

— Найлютіший мороз за 29 років, як працюю фельдшеркою, був 35 градусів, — згадує Валентина Стихиляс, — років 7-8 тому. Морози в 30 градусів у нас, на півночі області, колись часто тріщали, кусали. Тільки останні кілька років тепло. То й обморожень практично не трапляється. Але поберегтися не завадить. Ми відвикли, а воно холодом як влупить!

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №2 (1809), 14 січня 2021 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Валентина Стихиляс, фельдшер, обмороження, морози, Семенівщина, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в: