• Брухт ДальнобойСервис


«Дали 47 гектарів, і ті забрали»

Височанська громада (Борзнянщина) — одна з найпроблемніших щодо землі ОТГ області. У 2018-ому майже 3649 гектарів земель сільгосппризначення перейшли від держави до громади, розгорівся скандал — мовляв, людям по два гектари не дають, а от місцевим посадовцям — будь ласка. Чи не найбільше полоскали ім’я голови земельної комісії Анатолія Чечеля. Називали цифру в 600 гектарів, котрі віддали йому в оренду для ведення фермерського картопляного бізнесу (ФГ «Вікторія»).— Наскільки мені відомо, Чечелю надали в оренду усього 47 гектарів не витребуваних паїв, — пригадує Валентина Федюк, виконуюча обов’язки старости Головеньок (входить до складу Височанської ОТГ). — Про 600 гектарів, про тисячу — міфічні історії. Так, у Анатолія Дмитровича є ще земля, котру він брав в оренду у людей. Оренда — під 10 відсотків. Є й землі, виділені у постійне користування для ведення селянського господарства, це ще до 2000 років. Але ж який стосунок це має до передачі земель від держави до громади? Ще й мене вплутали тоді в цю історію, мовляв, я скаржилась. Нічого подібного. Знаю, що частину переданих земель наділили атовцям, частину афганцям, частина Ш в оренді у сільгоспвиробників. Усе, як по інших громадах.

— Дали 47 гектарів в оренду із переданих від держави, і забрали вже, 15 листопада дізнався, — обурюється Анатолій Чечель. — Прокуратура написала, що було неправомірне рішення по цих гектарах (мало депутатів проголосувало). Рішення про виділення в оренду землі відмінили. Так і живу. На мене тільки шишки летять! Тут була людина в громаді, котра творила, що хотіла, ще й інших закручувала. Слава Богу, здихалися (на виборах 25 листопада головою Височанської ОТГ замість Любові Норикової став Олег Василенко. — Авт.).

— Яка орендна ставка по громаді?

— На ті землі, котрі передали і вони мають діючі договори оренди, — чотири відсотки.

— По інших громадах відсоткові ставки переглядали, підвищували.

— У нас нічого не переглядали. Є договір, у ньому прописана оренда. Поки договір чинний — доки і його умови діють.

— А якщо укладають нові договори?

— 47 гектарів мені запропонували під десять відсотків. І то промурижили, суди-пере-суди, і врешті забрали. То кажуть «набрав землі і успішний фермер», то вже неуспішний.


Злочинця знайшли. Чого я, як фермер, не можу взяти у людей хоч дві тисячі, хоч десять тисяч гектарів землі в оренду? Як свій бере, то його подам треба їсти. А як чужий — то і нормально. Коли я їздив на велосипеді, то хороший був, тільки насміхались. А як трошки зміг заробити, 21 рік віддав сільському господарству, то вже поганий став. Росту, намагаюсь розвиватися. А дармоїдам все не так.

Іванівська громада (Чернігівський район) землю отримала одночасно з Височанською. Тільки розпоряджалися нею більш спокійно.

— До громади перейшли 2780 гектарів, — озвучує цифри Віталій Довбах, начальник відділу земельних відносин, архітектури, комунальної власності та послуг Іванівської громади. — 128,69 гектара роздали під забудову. Тобто надавали дозволи на виготовлення технічної документації. В рамках цих гектарів отримували землі і учасники бойових дій, і інші категорії населення.

На 224,97 гектара земель провели аукціони на право оренди.

— Під який відсоток?

— Менше 12-відсоткових ставок нема. Частина земель, котрі були передані нам, уже були в оренді. Хто мав чинні договори під менший відсоток, до 12 також довели, урівняли. Деякі депутати (по Лукашівці таке є) собі про підвищення до цієї відсоткової ставки не проголосували, та ми дотягнемо і їх все одно. Бо це наші гроші, гроші, котрі наповнюють бюджет громади.

Ще частина земель передана в оренду комунальному підприємству «Іванівське». Ці землі розраховані на перспективну роботу з інвесторами.

— А решта?

— Ще на частину готуємо аукціони.

Вікторія Товстоног, тижневик «Вісник Ч» №48 (1802), 26 листопада 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: земля, ОТГ, Височанська громада, «Вісник Ч», Вікторія Товстоног

Добавить в: