Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Евум допомагає хворим дітям і онкоблоку


Евум допомагає хворим дітям і онкоблоку

Чернігівська обласна дитяча лікарня. Педіатричне відділення. Онкогематологічний блок – 12 палат, що наразі заповнені маленькими пацієнтами. Разом з ними увесь час – мами, рідше бабусі, інколи татусі. І завжди – медики. Для них професія – не тільки покликання, милосердя, а й сенс життя. Робота, якою живуть 24/7. Віднедавна великим помічником, янголом-охоронцем для діточок, які борються з раком, і онкоблоку стала громадська організація Евум, яку майже рік тому створили небайдужі чернігівці.Її керівник – 30-річний дитячий онкогематолог Єгор Павленко. Лікар, друг, чарівник і справжній Герой для своїх пацієнтів. На стіні в його кабінеті – плакат вдячності, створений дітьми. Там щирі слова про здоров’я, найвищу цінність – життя, відбитки рученят в яскравих кольорах. А ще – світлини, що бережуть історії маленьких бійців, пам’ять про спільну боротьбу, незламність духу і великі серця.

Маленькі кроки

Єгор Павленко – дитячий онкогематолог Чернігівської обласної дитячої лікарні. Це основна його робота. Також приймає пацієнтів у приватній клініці Сім’я+, як лікар-педіатр, дитячий гематолог. Родом із Сновська, там живуть його батьки. Разом з дружиною виховують двох діток.


Єгор Павленко

– Я завжди хотів лікувати дітей. Педіатрія – це моє, – розповідає Єгор Павленко. – В гематології – вже майже 6 років. Поки у нас не зовсім той формат проведення хіміоблоків, не зовсім ті умови, в яких мають лікуватися діти. Але ми маленькими кроками наближаємося до великої цілі. Ще в 2014-му, на початку своєї діяльності в обласній дитячій лікарні, я побачив, що в педіатричному відділенні, де перебувають онкохворі пацієнти, все не те: як їх можна лікувати поряд з дітьми, які, приміром, мають патології сечового міхура чи нирок і їх через кілька днів чекає виписка. Онкопацієнти живуть у відділенні по 8-9 місяців, і їм вкрай потрібна була ізоляція від інших хворих та відвідувачів. Що взагалі таке хіміотерапія? Це ті препарати, які майже повністю пригнічують імунну систему, і тому захист від інфекцій нульовий. Щоб боротися, мають бути особливі умови, специфічні дієти, гігієнічні профілі, спецодяг і так далі.

Через рік створення окремого онкоблоку стало не тільки нагальною, а навіть гострою потребою. У 2015-2016 роках кількість пацієнтів, які проходили терапію, суттєво збільшилася, упродовж року проліковувалося 24-28 дітей з усієї області.Влітку 2016-го відбулося відкриття окремого блоку для онкохворих діток. Це 5 палат, розрахованих на 10 пацієнтів. Найбільше допомагав медикам з облаштуванням Міжнародний благодійний фонд імені Вадима Нестерчука, у нашому регіоні його представляла Тетяна Шурубура. Вона колись працювала медсестрою у відділенні реанімації новонароджених, а потім стала волонтеркою і допомагала онкохворим дітям Чернігівщини. Фонд разом з ініціативною групою журналістів «Громадського телебачення: Чернігів» для допомоги у відкритті блоку реалізували кілька проєктів, один з них – «ОнкоМетелики».

– Від холодильника і закінчуючи медичними рукавичками та антисептичними засобами – все це заслуга наших благодійників, – каже із вдячністю лікар Єгор Павленко.

У 2020-му, буквально 8 місяців тому, для онкогематологічного блоку педіатричного відділення лікарня виділила більше приміщення, вже на 12 палат. Про ремонт, оснащення і все найпотрібніше для лікування та комфортного перебування пацієнтів і їхніх рідних знову подбали небайдужі, яких об’єднала громадська організація Евум. Її й створили задля того, щоб можна було офіційно і прозоро допомагати онкохворим дітям з онкоблоку.– Так склалося, що наша янгол-охоронниця Тетяна Шурубура виїхала з країни (тому що вийшла заміж) і допомагати дистанційно їй було складно. Тож і виникла ідея самотужки створити громадську організацію, яка б піклувалася про орфанних та онкогематологічних хворих дітей з Чернігівської області, – розповідає Єгор Павленко. – В принципі, люди не змінилися, залишилася та ж сама команда однодумців, волонтерів, які завжди вирішували ці питання. Це Сергій Зосименко, Людмила Глібовець, Анастасія Улюшева, Дарина Сорокіна, Наталія Казіка. Моя дружина Катерина, наразі вона в декреті, теж ідейниця і натхненниця створення Евуму.


Сергій Зосименко


Анастасія Улюшева та Дарина Сорокіна


Наталія Казіка

Керівництвом лікарні було прийнято рішення про розширення онкогематологічного блоку, тому що пацієнтів стає дедалі більше. В приміщеннях був проведений ремонт та наразі докуповуємо медичне устаткування. На меті придбання апарату УЗД, виникла потреба у спеціальному обладнанні цитоспін – для діагностики на ранніх строках нейролейкемії. Все це потребує чималих коштів. Взагалі в онкогематології нічого дешевого не буває.

Останнє бажання Нікіти

– Евум – нескінченна можливість розвитку нескінченної кількості варіантів розвитку подій. Фактично дитина у процесі хвороби трансформується в щось нове разом з людьми та просторами навколо неї, – долучається до розмови співзасновниця ГО Евум Людмила Глібовець. – У певній мірі можна сказати, що у дитини починається нове життя. Евум стає тією точкою, де формується це її майбутнє.


Людмила Глібовець


Основне завдання організації – допомога онкохворим діткам. Як каже Людмила Глібовець, у блоці виникають різні ситуації, наприклад, треба терміново зібрати кошти на придбання препарату, наявність якого для когось з дітей може стати рятівним колом. Інформацію про збір у майже 55 тисяч гривень, саме стільки коштує 20 шт. препарату «Альбунорм», розмістили на офіційній сторінці організації у фейсбуці. І вже через 12 годин потрібну суму зібрали, а препарат замовили. Гроші на рахунок громадської організації перерахувала мама Нікіти Постнікова з Ніжина. Залишок коштів, які збирали люди на порятунок її сина. Останні роки хлопчик боровся з онкологією, проходив терапію в онкоблоці обласної дитячої лікарні. Разом з мамою поїхав на лікування до Італії. Хлопчику помітно стало ліпше, але потім все змінилося, і Нікіта став янголом. Його останнім бажанням було допомогти дітям Чернігівського онкогематологічного блоку. Тож родина виконала його волю.

Велосипед для Маші

Сьогодні блок може пишатися відремонтованими палатами та прекрасними авторськими малюнками на стінах – яскравими метеликами. Є навіть фотозона, де кожний бажаючий може зробити світлину. Все це творчість талановитої чернігівської художниці Ірини Тернопільської. До слова, одна з її останніх робіт – ескіз муралу на стіні пологового будинку в Чернігові.

Чи не щотижня завдяки благодійникам в онкоблоці з’являються дуже потрібні речі для побуту: пральна машинка, мультиварка, та ж побутова хімія, канцелярське приладдя… Евум дбає про безпеку медиків і пацієнтів, закуповує індивідуальні засоби захисту: респіратори, дезинфектори, хірургічні халати, костюми біологічного захисту, медичні рукавички, маски.

Окрім Єгора Павленка, в блоці працює чудова лікарка Ольга Заєць, яка також кожного дня опікується маленькими пацієнтами та старається для того, щоб вони одержали перемогу над своєю хворобою.


Ольга Заєць


Людмила Летута

Інтерн Людмила Летута працює в блоці нещодавно, але за цей короткий час вже встигла стати частиною команди медичного персоналу блоку та Громадської організації Евум.

Загалом у блоці працює дуже злагоджена команда медсестер та молодшого медичного персоналу, які не просто механічно виконують свою роботу, а не зважаючи на маленьку заробітну платню, не задумуючись, віддаються своїй справі лише з однією метою, щоб завтра дитині стало ліпше.

Час від часу крихіткам блоку потрібне переливання крові та її компонентів. І одне із завдань Евуму – постійне залучення донорів. Також організація їх доставки до Станції переливання крові. У час жорсткого карантину, коли не курсував громадський транспорт, безкоштовні поїздки донорів здати кров стали можливими завдяки службі – HOPINTAXI Чернігів. Завдяки такій послузі відгукнулося дуже багато бажаючих допомогти.

– Разом з нами різні люди. Немає мети залучати саме за певними критеріями, тому що благодійником може бути кожен. Незалежно від статі, віку, соціального статусу. Для акцій, приміром, крайньої, до новорічних свят «Здійсни мрію», ми самі шукаємо, до кого звернутися. Комунікуємо і знаходимо підтримку. Переважно це чернігівські компанії, з більшістю ми постійно на зв’язку, – зазначає Людмила Глібовець. – Буває, що допомагають сторонні люди, а буває ті, кого хвороба торкнулась через родичів, друзів, хто сам пройшов через це. Хто хоче повернутись та підтримати.

Шлях лікування кожного маленького пацієнта дуже довгий та складний, але завдяки сучасній медицині – можливий. Сьогодні рак – це не завжди вирок. Щоб підтримати морально і пацієнтів, і їхніх рідних, у блоці влаштовують святкові заходи з нагоди днів народжень, також на Великдень чи День Святого Миколая. Всупереч усім хворобам. Через карантин волонтерам не можна приходити розважати підопічних блоку, тож замість них це робить медперсонал. Зокрема Єгор Павленко вручає діткам подарунки і обов’язково торт. На Новий рік медики перевдягаються у казкових героїв.

– Одна з важливих місій нашої команди, щоб дітки не забували, що вони дітки, – каже Єгор Павленко.

– Ми цікавимося дитячими уподобаннями, мріями, і потім разом з благодійниками знаходимо можливість здійснити їх, – додає Людмила Глібовець. – Хтось бажає іграшку, хтось – телефон чи планшет, а дехто хоче захисний шолом для мотоцикла. Ось днями свій день народження відзначатиме Михайлик Прокопенко, на нього теж чекає приємний сюрприз.Наприкінці квітня свій день народження святкувала пацієнтка онкоблоку Маша Берлізова. Їй виповнилося 11. Дівчинка мріяла про велосипед, і завдяки зібраним благодійним коштам її маленьке бажання вдалося виконати. Яка ж була радість! Маша одразу його й випробувала.

А ще в онкоблоці є коробочка хоробрості, в ній маленькі іграшки, книги, пазли, розмальовки, олівці, фарби та інші речі для творчості, якими діти нагороджують себе за сміливість і мужність після болісних процедур, що рятують дитину від раку. Коробочка хоробрості швидко порожніє, але кожен може долучитися до її наповнення. Як нещодавно це зробили учні, їхні батьки та педколектив Чернігівського колегіуму №11.

Найбільша нагорода

– Я щиро хочу, щоб у майбутньому на Чернігівщині запрацювало повноцінне дитяче онкогематологічне відділення. Щоб жодна дитина, яка потрапила в подібну ситуацію, зіштовхнулася з онкологією, не лишалася покинутою. Нібито і держава допомагає, і ми, персонал, знаходимося поряд і беремо участь у терапії та житті цієї дитини, допомагають благодійники, але не все ідеально.., – відзначає Єгор Павленко.

Немає в лікарні й психолога. А його допомога так само важлива, як ліки. Якщо мамі страшно, дитина страждає і не має сил на боротьбу. Певний час на волонтерських засадах допомагає онкоблоку педіатричного відділення практикуючий психолог Олександр Фіалковський. Для спілкування з рідними онкохворих діток він завжди знаходить час у своє­му щільному робочому графіку.

Єгор Павленко каже, що психологічної допомоги потребують і медики, адже до трагічних моментів звикнути неможливо:

– Я пам’ятаю кожну дитину, яку виписав з блоку, і кожну, що стала зіркою на небі.

За час, який дітям доводиться бути в лікарні, Єгор Павленко дуже прив’язується до своїх пацієнтів. А вони – до нього. Малі обіймають лікаря, обіцяють, що обов’язково будуть здоровими.

На жаль, з кожним роком кількість онкозахворювань тільки зростає. Лише за цей рік додалося 10 нових випадків. Для гематолога, як і всієї команди – медперсоналу онкоблоку та Громадської організації Евум – головна нагорода в житті – це перемога дітей над раком. За кожною з них – щоденна робота лікарів, медсестер, волонтерів і неймовірна підтримка добрих людей.

Лариса Галета, «Деснянка» №46 (833) від 19 листопада 2020

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Евум, милосердя, допомога, Галета, Деснянка

Добавить в:


ЦентрКомплект