• Брухт ДальнобойСервис


Децентралізація, яку ми втратили

 

Упродовж багатьох років, навіть незважаючи на затяжні війни та окупацію, наші села були значно чисельнішими і багатшими.

Більшість із них мали власні млини, винокурні, постоялі будинки чи то пак на сучасний лад – готелі тощо. Децентралізація – не нове явище в історії України. Подібний поділ вже існував у ХІХ-му столітті, от тільки сучасники в обласній владі та уряді не надто апелювали до історичних аспектів децентралізації, нарізаючи її, мов ласий пиріг, під цілком конкретні грошові мішки.


Від віча – до магістратуСамоврядність і демократія – притаманні нашому народові віддавна. До прикладу, у княжі часи загальними зборами громадян на віче вирішували низку громадських справ. Хоча, власне, віче відоме ще з доби племінного устрою й було характерне для всіх східних слов'ян як вияв народоправного ладу. Навіть незважаючи на втрату нашими землями державності, ця традиція відновилась через кілька століть у часи козацтва. А от при поляках велике значення мало магдебурзьке право – одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування в Центральній Європі у часи Середньовіччя.

Візьмемо як приклад нинішній центр обласного значення Ніжин. Історичний факт: 9-го травня 1633-го року король Владислав ІV підтверджує чинність норм маґдебурзького права Ніжину і водночас схвалює земельні пожалування місту у вигляді конфірмаційної грамоти.

На думку авторитетного історика Олександра Лазаревського, під час проведення міського кордону жодного населеного пункту довкола Ніжина на той час не існувало.

«Нежин возникал среди степи, перерезанной болотистою речкою Остром», – писав він в «Описании Старой Малороссии».

На переконання Лазаревського, лінія розмежування ніжинських земель ішла довкола річки, відомої за історичною назвою Рибець. Така назва, напевно, пов’язана з великою кількістю риби, яка там водилася.


План будинку Ніжинського магістрату

Згодом біля озера з’явилося селище з назвою Хороше Озеро, яке згадується як магістратське.

Наша сучасниця Анна Доманова у статті під назвою «Земельна власність магдебурій Чернігово-Сіверщини», котра була надрукована в журналі «Сіверянський літопис», стверджує, що поява цього села фіксується не раніше 1624-го року.

«Інший приклад, – пише вона, – село Печів (сучасні Печі, – Авт.), що знаходилося на річці Острі. Воно утворилося на місці урочища під назвою Печеліси. Так само маємо згадку про болото Плоске, яке дало назву однойменному магістратському селу».

У 1660-му році Чернігів та Ніжин на прохання магістратських урядовців отримали царські конфірмації на маґдебурзьке право. У тому ж таки році 5-го травня гетьман Юрій Хмельницький надав Ніжину універсал, яким затвердив за магістратом села Плоске, Синяківку, Хороше Озеро, Крути, Печів та Кагарлик, і водночас заборонив козацькій старшині та «черні» збирати з тамтешнього населення податки. Це перша документальна згадка про магістратські села Ніжинського магістрату. Які права мав магістрат? Це – орган станового міщанського самоврядування і навіть суду!

Отож Ніжин був одним із привілейованих міст на теренах, що відійшли до Московського царства після 1654-го року. Фактично ж застосування права припинили після запровадження у 1781-му році «Установлення про губернії» і створення нової судової системи.

Указом 1831-го року цар Микола І скасовує маґдебурзьке право по всій Україні, крім Києва, де його скасували 1835-му році.

Імперська децентралізація опиралась на здоровий глузд. А наша?Цей невеликий екскурс в історію дає нам можливість осягнути всю глибину і важливість традиції самоврядності магістратів. Згадане вище магістратське село Хороше Озеро наприкінці ХІХ-го століття в результаті адміністративно-територіальної реформи стало центром однойменної волості – адміністративно-територіальною одиницею Борзнянського повіту Чернігівської губернії.

Так, станом на 1885 рік Хорошеозерська волость складалася з шести поселень, 17 сільських громад. Населення волості становило 11 тисяч 483 особи (5601 чоловічої статі та 5882 – жіночої). Волость мала 2070 дворових господарств.

Основні поселення волості, відповідно до документу «Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи», були такими:

– Хороше Озеро – колишнє державне та власницьке село при озері Хорошому за 20 верст, 2507 осіб, 455 дворів, 2 православні церкви, школа, 2 постоялих будинки, 2 лавки, щорічний ярмарок.

– Бурківка – колишнє державне та власницьке село, 985 осіб, 178 дворів, православна церква, постоялий будинок, вітряний млин, солодовий і винокурний завод.

– Омбиш – колишнє державне та власницьке село при річці Остер, 1391 особа, 263 двори, православна церква, 3 постоялих будинки.

– Печі – колишнє державне та власницьке село при річці Остер, 1503 особи, 265 дворів, православна церква, постоялий будинок, 2 лавки.

– Прохори – колишнє державне та власницьке село при річці Борзна, 2245 особи, 427 дворів, православна церква, 3 постоялих будинки, 6 вітряних млинів.

– Сиволож – колишнє державне та власницьке село при річці Вялова, 2647 осіб, 482 двори, православна церква, школа, 5 вітряних млинів.По суті, тогочасна децентралізація позитивно вплинула на розвиток населених пунктів. Про це свідчить не лише кількість та густота населення, але й наявність промисловості – тих таки ж млинів, винокурні та солодового заводу. У сучасних межах колишній центр волості разом із Бурківкою, Омбишем та Печами увійшов до складу Крутівської об’єднаної територіальної громади. Сиволож – до Плисківської, а Прохори – Комарівської. Ані економікою, ані історизмом при формуванні цих громад, звісно ж, навіть не пахло. Та й населення значно поріділо – більш ніж утричі. Ні ставка, ні млинка, ні вишневого садка… Така вона – децентралізація по-українськи.

ДО ТЕМИ

«Децентралізація дає можливість створити громади, які здатні взяти на себе ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ за свою розбудову» (Д. Шимків, екс-заступник глави Адміністрації Президента України)

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №47 (812) від 19 листопада 2020

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ретроспектива, децентралізація, Ніжин, самоврядування, Доманова, магістрати, Назаренко, Чернігівщина

Добавить в:
 
 


Центр Комплект