Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Геннадій Дубина: «Накласти кліпс – це три секунди. А підібратися до тої аневризми – це 5 годин. 4 години 59 хвилин і 57 секунд»


Геннадій Дубина: «Накласти кліпс – це три секунди. А підібратися до тої аневризми – це 5 годин. 4 години 59 хвилин і 57 секунд»

Вперше на базі Чернігівської обласної лікарні провели надскладну нейрохірургічну операцію: відкрите кліпування аневризми судин головного мозку. Перетисли судину, яка могла залити кров’ю і знищити мозок.


Нейрохірург Геннадій Дубина

Врятували 39-річного Олександра Власенка зі Стольного, що на Менщині.

Оперувала бригада нейрохірургів Чернігівської обласної лікарні та київського Інституту нейрохірургії імені Ромоданова Національної академії медичних наук України.


— Післяопераційний період пацієнта минув без ускладнень, — говорить Геннадій Дубина, завідувач відділення нейрохірургії Чернігівської обласної лікарні, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук. — Рана загоїлася добре. Виписали з повним одужанням.

Судина — як трубочка, а аневризма — це збоку випинання, як гулька, — пояснює. — І таке випинання — воно слабке на розрив. Якщо судина витримує величезний тиск — і 200, і 220 міліметрів ртутного стовпа, в людини болить голова, але судини на лопаються. То коли є аневризма, вона може розірватися при нормальному тиску, 120 на 80. Якщо вчасно не надати допомогу, людина може померти або стати паралізованою.

— Ходити ходжу, але втомлююся, — розповідає Олександр Власенко «Віснику». — Буває, що потіє права сторона тіла. Операція була якраз з правого боку голови. Інколи болить голова. Полежу — біль минає. Трапляється, забуваюсь. Раніше я пам'ятав те, що було навіть рік тому, погодинно.

— Режим потрібен, можливо, дієта, ліки?

— Таблетки п’ю, дружина нагадує. Режим: о 10 вечора лягаю спати, о шостій ранку прокидаюся. Дієти не треба як такої. Спиртного не пив ніколи. Курити кинув. Палив багато, дві пачки на день. Робота була нервова (працював помічником керівника фермерського господарства «Бутенко»). Звільнився, я тепер на групі. Вдома теж майже нічого не роблю.

— Ну, каву дружині, Тетяні Вікторівні, можете зварити? Вона з вами весь час була в лікарні.

— Вона і зараз мені дуже допомагає. Чай готую. Кави дружина не п’є.

В обласній лікарні Олександр Власенко був 31 день. Виписався 5 березня. Поступив третього лютого.

Геннадій Дубина та Олександр Садовський (курує в нейрохірургії Чернігівської обласної лікарні судинний напрямок) зв’язалися з Інститутом нейрохірургії. Приїхали провідний фахівець, кандидат медичних наук Світлана Литвак з асистентом.

Провести операцію на базі обласної лікарні дозволило оснащення. Сучасний ангіограф Allura Centron фірми «Philips India Limited». Апарат, який дозволяє продивитися судини головного мозку і чітко побачити патологію.

Оперують під мікроскопом


— Глибина операції порядку 10 сантиметрів, — розповідає Геннадій Дубина. — На випуклість надягли кліпсу, кліпса перетисла її. Судина не перетислась. Там кровотік зберігся.

Почали оперувати, коли було видно на вулиці. Закінчили, коли була ніч. Важкість і складність операції на судинах головного мозку, по-перше, що судини ідуть у дуже важкодоступних ділянках. По-друге, з ними треба дуже-дуже обережно поводитися.

Внутрішній діаметр судини, де була операція, приблизно 4-5 міліметрів. Враховуючи, що тиск там високий, кровотеча протягом кількох хвилин може стати фатальною для пацієнта. Це з одного боку. З другого, судини на мозку не можна перев’язувати, здавлювати, стискати, тому що буде обезкровлена частина мозку, і це викличе інфаркт мозку, ішемічний інсульт.

Оперують під мікроскопом, це само собою зрозуміло. Якщо просто так в операційне поле дивитися, то нічого там не зробите, нічого не побачите. Тому що все воно щільне. Мікроскоп налаштовується і збільшує до 8 разів, поступово. У півтора рази може бути збільшення, у два.

Роблять трепанацію черепа

— Трепанаційне вікно — приблизно 4 на 5 сантиметрів. Його в кістці зробили. А потім воно звужується, звужується. І там, де треба проводити маніпуляцію з судинами, з аневризмою, там уже діаметр десь сантиметра півтора максимум. Спеціальні інструменти беруться. Вони дуже тонкі.


Операція — це не те, що аневризму взяв перекрив, і все. Її потрібно ще знайти. Практично завжди аневризма знаходиться там, де вже є якісь спайки, рубці.

Адже і перед цим могли бути незначні крововиливи, воно рубцюється. Треба проводити десекцію. Роз’єднувати тканини. Але у зв’язку з тим, що кожен міліметр має величезне значення, то не можна так, як у животі, сюди відсунули, туди відсунули. У мозку такий варіант не проходить. Розділяючи перетяжки, спайки, щоб виділити судину, потрібно не розірвати іншу. Виконується це дуже прискіпливо, тому займає багато часу.

Перетискають частинку судини

— Береться спеціальний кліпатор, отакий зажим, — показує Геннадій Дубина. — По величині не більше ручки, якою пишемо. Ним кліпс накладається на аневризму. Її потрібно затиснути, перетиснути в основі. У голові пацієнта кліпс лишається назавжди. Їх може знадобитися декілька. Вони титанові, не магнітяться. Щоб потім можна було робити МРТ (магніто-резонансну томографію) головного мозку, контрольні обстеження. Залізні магнітяться, МРТ робити не можна.

— Кліпси надягаються на судину, як білизняні прищіпки на вірьовку.

— Фактично так. Можна порівняти. По формі вони округлі. Дуже багато різних модифікацій. Чому? Тому що дуже багато модифікацій аневризм. Практично під кожну аневризму потрібна своя кліпса. На відміну від прищіпок, які всі однакові, тут кожен випадок має свої особливості. Судина йде, аневризма може виникнути зверху. Може збоку. Хірург оперує, випинання бачить за судиною. Треба спеціальні кліпси, які будуть обходити судину. Здавалось би, така маленька штучка, а її наклав, і людина врятована. Але ж треба знайти ту аневризму.

Перетискається частинка судини. Та, яка вип’ялась. Судина дуже важлива сама по собі. І ми не можемо повністю її виключити. Тому що у людини буде ішемічний інсульт. Може бути маса проблем, тому кровотік треба зберегти. І виключити аневризми, які розірвалися. Накласти кліпс — це три секунди. А підбиралися до тої аневризми — 5 годин. 4 години 59 хвилин і 57 секунд.

Голять максимум за дві години

— До цих трьох секунд накладання кліпса треба зробити діагностику, — продовжує лікар. — Ангіографію подивитися і трактувати правильно. Провести передопераційну підготовку хворого. Наркоз складний. Маніпуляції на мозку ніколи не бувають простими. Тому все це має значення.

— Передопераційна підготовка включає також гоління голови.

— Голова голиться за півтори, максимум за дві години перед операцією. Бриють не машинкою, а лезом звичайним. При голінні шкіра травмується. Виникають мікропорізи. Вважається, якщо проходить більше часу, ніж дві години, то інфекція розмножується, а це недопустимо, бо буде операція. Це у всьому світі такий підхід.

За 30-40 хвилин проводиться премедикація. Вводяться препарати, які допомагають підготувати хворого до анестезії.

Голова фіксується нерухомо

— Дуже важливо хворого правильно покласти на столі, — наголошує. — Щоб голова була нерухома, не рухалася ні на міліметр. Для цього вона утримується спеціальним фіксатором.

Хворий практично висить. Голова не торкається поверхні стола. Фіксована трьома точками. Ось один стрижень, ось другий і третій. Хворий лежав на боку, а голова була зафіксована і повернута. Бо оперували в області лоб-скроня.

— Як закривається рана?

— Коли робиться операція, мозку не торкаються. Хірург відділяє мозок від кістки, припіднімає його і йде поза мозком, а не через мозок. По основі черепа. Кліпував, інструмент виймається і все. На момент завершення операції там лишається тільки кліпс — один чи декілька. Все назад укладається. Робиться пластика. Та кісточка, яку підняли, ставиться назад. Фіксується лігатурами, металевими шурупами спеціальними малюсінькими. Вони на поверхні кістки. Не в порожнині черепа, а зовні. Там і лишаться, під шкірою. Як виросте волосся, дефекту ніякого не буде видно.Чому виникає аневризма судин головного мозку

Геннадій Дубина:

— Це хвороба молодих. 20-40 річних. Хоча це може траплятися і в 15 років, і в 18. Раптова смерть дуже часто буває унаслідок розриву аневризми. Аневризма — це вроджена аномалія розвитку судин. Людина народжується з цим. Аневризма проявляється крововиливом. А може й не проявитися. Людина з нею проживе все життя, 100 років, і вона ніколи не лусне. Хвороби однаково називаються. А всі люди різні.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №30 (1784), 23 липня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Геннадій Дубина, аневризма судин, операція, Олександр Власенко, нейрохірургія, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в:


ЦентрКомплект