Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » У Корюківці не переноситимуть могилу червоного комісара Олександра Гарнієра


Home net

У Корюківці не переноситимуть могилу червоного комісара Олександра Гарнієра

Напередодні 9 Травня у Корюківці привели в порядок братську могилу на вулиці Вознесенській, де покоїться прах декомунізованого Олександра Гарнієра. А до цього планували перенести рештки всіх похованих там людей на нове кладовищі, у спеціально відведену зону. Сусіди.City дізналися, чому в місцевої влади змінилися плани.


Бюст Гарнієра зірвали 23 серпня 2017 року. Фото: Віталій Остапенко

Хто такий Гарнієр?

У Вікіпедії зазначено, що Олександр Миколайович Гарнієр народився 1896 року в селі Сядрине. Тоді то був Сосницький повіт Чернігівської губернії. Тепер це Корюківський район Чернігівської області.

Під час Першої світової війни він служив матросом-електриком на Балтійському морі, очолював матроський комітет корабля. У 1917 році вступив до ВКП(б), брав участь у штурмі Зимового палацу в Петрограді. З 1918 року очолював об’єднаний загін сосницьких і корюківських партизанів.

У 1918 році його зарахували до 1-го революційного полку імені В.І. Леніна, який сформували у Новозибкові Брянської губернії, а потім перекинули на Кавказький фронт. На початку 1919 року Гарнієра призначають командиром полку. Пізніше він служить комісаром у 517-му полку 173-ї дивізії.

Олександра Гарнієра поховали у Корюківці неподалік Свято-Вознесенського храму. Тривалий час вулиця, де розташована його могила, носила назву Гарнієра. Бюст Гарнієра на ній з’явився 1968 року.

У 1923 році Гарнієр стає начальником Сосницького відділку міліції. Міліція в той час вела активну боротьбу з повстанським загоном Луки Рака, який налічував від 70 до 200 бійців і до якого також входили колишні міліціонери. Загинув Олександр Гарнієр у бою з повстанцями під селом Бреч.

Період декомунізації

У Корюківці це пам’ятне місце, де не лише Олександр Гарнієр похований, а й багато загиблих людей, зокрема під час Другої світової війни, називають пам’ятником Гарнієру.

Під час декомунізації змінили назву вулиці Гарнієра на Вознесенську. До неї традиційно кілька разів у рік представники влади і громадськості покладали квіти.

Час від часу представники громадськості вимагали прибрати погруддя Гарнієра, адже ця особа підпадає під декомунізацію.

І якби там був лише пам’ятник червоному комісару Гарнієру, його б уже знесли. Проте, корюківська влада неодноразово давала відповіді на запити людей, що це братська могила, яка перебуває під захистом закону. І зносити чи щось на ній прибирати ніхто не має права.

Що сталося у 2017 році?

Напередодні Дня незалежності України, 23 серпня 2019 року, кортеж посадовців, який традиційно об'їжджав усі міські пам'ятники, побував і біля братської могили на Вознесенькій.


Момент покладаня квітів хтось сфотографував і виклав у Фейсбуці. Тоді думки людей у соцмережах розділилися. Хтось закликав негайно прибрати бюст Гарнієра, хтось казав, що треба все залишити на місці.

Того ж року в ніч на 19 вересня, на Чудо, невідомі особи скинули бюст Олександра Гарнієра з постаменту. Пролежав він там досить довго. А потім його прибрали комунальники.Громадськість міста неодноразово порушувала питання перед владою, що ж буде далі з цим пам'ятним місцем. У міськраді з'явилося звернення родичів Гарнієра з с. Сядриного, які просили допомогти їм перепоховати Гарнієра у цьому села.

У міськраді почали говорити про можливість перепоховання решток усіх похованих у братській могилі осіб на новому цвинтарі, що на в'їзді до Корюківки з боку Сновська.

Сама ж братська могила почала руйнуватися. Знову деякі містяни почали бити на сполох, мовляв, так не можна, треба навести лад. Зверталися навіть до народного депутата Максима Зуєва.

Травень 2020 року

Напередодні 9 Травня могилу на вулиці Вознесенській впорядкували.Корюківський міський голова Ратан Ахмедов розповів, що надійшла нова заява від родичів похованого там Гарнієра. У ній вони забирають назад вимогу щодо перенесення могили їхнього родича.

Тому, сказав Ратан Ратанович, відремонтувати і прибрати пам’ятне місце дешевше, ніж виконати за всіма вимогами перепоховання. Отже, працівники ПП «Будмайстер» і впорядкували могилу.

Почали облаштовуваи також зелену зону навпроти, каже міський голова. Через погану погоду і карантин не встигли завершити озеленення. Перенесли ці роботи на осінь.


Тут почали облаштовувати зелену зону

Замовили деревця, які там висадять. Це будуть декоративні липи, дуби, а також плодові і квітнучі дерева. Впорядкуванням острівця для відпочинку займається КП «Благоустрій».

Ірина Гайова, Сусіди.City

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Корюківка, Олександр Гарнієр, декомунізація

Добавить в:


ЦентрКомплект