• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Ринок землі: хто та як може купувати землі в Україні та як до цього ставляться фермери та пайовики


Радио

Ринок землі: хто та як може купувати землі в Україні та як до цього ставляться фермери та пайовики

Вночі 31 березня Верховна Рада на позачерговому засіданні ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Документ підтримали 259 депутатів. Це 206 нардепів фракції "Слуга народу", 13 депутатів фракції "Голос", 23 депутати з "Європейської солідарності" та 12 депутатів з групи "Довіра". Голосували проти 12 депутатів з "Батьківщини", по двоє депутатів зі "Слуги народу", групи "За майбутнє" та ОПЗЖ. Серед нардепів з Чернігівщини «за» законопроект проголосували нардепи від «Слуги народу» Максим Зуєв, Валерій Зуб, Сергій Гривко, Павло Халімон, Олег Семінський. Також підтримали ухвалення документа Борис Приходько та Валерій Давиденко з депутатської групи «Довіра». «Проти» проголосував позафракційний Антон Поляков, Валерій Дубіль з ВО «Батьківщина» був відсутній в залі.Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок, до цього часу люди могли передавати землю лише в оренду. Докладніше про те, хто та як може купувати землі в Україні, та про те, як до відкриття ринку землі ставляться фермери та пайовики Чернігівщини – далі.

«У людей немає грошей, за що будуть купувати нашу землю? За які кошти?»

Так власник фермерського господарства «Напорівське» та голова асоціації фермерів Чернігівського району Григорій Ткаченко коментує зміни до законодавства, які регламентують продаж земель сільськогосподарського призначення. Згідно з нововведеннями, ринок землі запроваджується з 1 липня 2021 року. Перші три роки купувати її зможуть фізичні особи не більше 100 гектарів в одні руки. Першочергове право на придбання матимуть орендарі. Починаючи з 2024 року купувати землю зможуть і юридичні особи, в том числі держава, громади та компанії, засновані українцями, а обмеження в одні руки зросте до 10 тисяч гектарів. Іноземці отримають право на купівлю земель лише, якщо таке рішення ухвалять на всеукраїнському референдумі. Землі, розташовані менш ніж за 50 км до кордону іноземці придбати не зможуть. Не мають права їх купувати і компанії, причетні до тероризму та зареєстровані в офшорах, громадяни та організації країни-агресора. Продавати дозволили тільки паї фізичних осіб.

«Ми повністю за ініціативою президента України Володимиру Зеленського виключили державну землю та комунальну землю з цієї реформи і вона продаватись не буде. Мова виключно про ті паї, які люди вже мають і зараз можуть ними вільно розпоряджатися», - сказав народний депутат Давид Арахамія (фракція "Слуга Народу").

Григорій Ткаченко та його фермерське господарство загалом обробляють понад 1300 гектарів земель.

«На сьогоднішній день кредиторська заборгованість нашого підприємства сягає 10 мільйонів. Це різні кредити, як в грошовому виразі, так і в матеріальній частині: засоби захисту, насіння, - це близько 10 мільйонів», - говорить Григорій.

Каже, в умовах економічної кризи, коли банки не надають пільгові кредити, знайти гроші на придбання землі буде складно.

«Я не кажу за великі холдинги, за великі корпорації, а про малий та середній бізнес. Я думаю, що я висловлю точку зору 95-98% аграрного сектору. Тобто людей, які працюють на землі, які мають 300, 500, 100, 1,5 чи 10 тисяч гектарів землі, - купити на сьогоднішній день буде дуже-дуже складно».

Тетяна Гришкова з села Дробишів Новгород-Сіверського району показує документи на 2 гектари землі.


Каже, зараз свій пай здає в оренду. Продавати його поки що не збирається.

«Я спочатку утримаюсь. Вони там собі кармани понагрібають, потім перепродають, потім далі – і наживаються…. Що там ті копійки. Якщо б мені дали достойно, щоб я могла 2 квартири купити - мені треба двом синам купити квартири… Залежить від ціни – як її оцінять, як поставляться до людей, просто по-людськи».

Ціна на продаж землі не може бути нижчою від її оціночної вартості. Ціна за гектар нині може коливатись від тисячі доларів, розповів голова асоціації вільних землевласників Дмитро Ливч.

«У даний момент часу немає ринкової ціни землі, є нормативно-грошова оцінка на рівні 1200-1500 доларів за гектар. Вартість української землі після відкриття ринку буде зростати, але не так швидко, як в умовах ліберального ринку. Тобто темпи зростання вартості української землі будуть складати 10-15% щороку в умовах стримування попиту зі сторони юридичних осіб, а також інших конрагентів з іноземних країн», - сказав голова Асоціації вільних землевласників Дмитро Ливч.

Тим часом двоє народних депутатів зареєстрували у Верховній Раді свої проекти постанов щодо відміни ухваленого закону про ринок землі. Це позафракційні Оксана Савчук та Антон Поляков – нардеп за 206 виборчим округом. Телефоном кореспонденту Суспільному він сказав пояснив, чому добивається відміни прийнятого законопроекту.

«Стосовно питання щодо відкриття ринку землі, тут є дві складові: одна політична, а друга – правова. Відносно правової складової, прийняття сьогодні вночі цього законопроекту було з порушеннями Конституції України та регламенту. Стосовно цього я і подав проект постанову про відміну цього рішення».

«Буде розглядатися або на позачерговому, або на черговому засіданні моя постанова та постанова іншого депутата. І потім вже буде прийматися рішення: або проголосують за цю постанову, або ні. І плюс, зараз ще депутати готують подання до Конституційного суду», - сказав Антон Поляков.

Матеріали по темі:

Рада приняла закон об открытии рынка земли в Украине с 1 июля 2021 года

Верховна Рада відкрила ринок землі: як голосували нардепи з Чернігівщини

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ринок землі, продаж, депутати, UA: Чернігів

Добавить в:
 
 


Центр Комплект