Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Лицарі українського романтичного світосприйняття Михайло Коцюбинський і Сергій Параджанов


Нормовен

Лицарі українського романтичного світосприйняття Михайло Коцюбинський і Сергій Параджанов

Коли закінчується земний шлях Митця, поза часом залишаються тільки його твори. Вони – матеріальні, а їх інтерпретація нами і тими, хто буде після нас – певного роду продовження діалогу з автором у вимірах, які за словами Лесі Українки, розширюють простори нашої душі...
9 січня в Чернігівському літературно-меморіальному музею-заповіднику М. М. Коцюбинського відкрилася виставка міжнародного АРТ-проєкту «Лицарі українського романтичного світосприйняття М. Коцюбинський і С. Параджанов».
Повість М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» у кінопрочитанні С. Параджанова і сьогодні, через кілька десятиліть по своєму виході на широкий екран, вражає глядачів і належить до когорти шедеврів світового кінематографу. А яким же був Сергій Параджанов – митець, чий талант вийшов далеко за межі кіно, проростаючи в живописі, мистецтві колажу, мистецтві не втрачати себе за будь-яких обставин?
Саме про це та багато іншого можна довідатися під час відвідування нової музейної виставки. В експозиції представлені артефакти, особисті речі С. Параджанова та його родини з приватних архівів митців його найближчого оточення.– Для мене це велика честь побувати в Чернігові і побувати в музеї Коцюбинського. Свою дипломну роботу «Горький і Коцюбинський на Капрі», я писала і захищала її сорок років тому, і писала її українською мовою. Про Параджанова і Коцюбинського я почула через десять років, після того як захистила свою дипломну роботу. Наш проект побував вже в 78 містах України, і ось вперше ми вирішили, що можна зробити так щоб день народження Параджанова відбувся в будинку Коцюбинського. Вони не могли бути в гостях один у одного, і не були знайомі, тому що коли пішов з життя Коцюбинский, тільки через десять років в нього ввірвався розхристаний Параджанов, – каже Олена Оганесян, кураторка і ведуча проєкту.
Але, за її словами, такий спільний геніальний подих і таке ставлення до пошуку себе в світі, і пошук доброти в людях і оточенні – це їх єднає. Коли у Параджанова з’явилась можливість знімати фільм за повістю Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків», він приїхав і піднявся пішки на Говерлу, а звідти він вже біг розставивши руки, майже летів, і кричав: «ми знімаємо геніальний фільм!». Це незрівнянний фільм, і на сьогодні всі академії світу, які вивчають кіно двадцятого століття, вважають його шедевром світового кінематографу.– Вони відчувають один одного. Ці невидимі нитки, що їх поєднують, і ця творчість Коцюбинського, яка теж не для кожного зрозуміла, абсолютно не для кожного – це тільки для людини, яка має витончений естетичний смак, яка розуміється на художньому слові, на образності, на цій красі художнього слова, адже Коцюбинського називали не тільки письменником, а художником слова. Параджанов відчував цього художника слова і звертався до його творчості. Ця історія, Параджанов і Коцюбинський почалася на початку шістдесятих років, коли директор нашого музею Ірина Михайлівна Коцюбинська звернулася з листом до кіностудії імені Олександра Довженко і попросила до сторіччя письменника зняти якийсь фільм, і саме Параджанову доручили зняти фільм. Саме так, вийшов такий чудовий фільм «Тіні забутих предків», – розповідає Наталія Коцюбинська, заступник директора музею з наукової роботи.

У межах проєкту відбулося засідання кіноклубу Parajanov-ART за фрагментами відеофільму Романа Балаяна «Ніч в музеї Параджанова», а потім Олена Оганесян провела змістовну екскурсію, розповідаючи про представлені експонати та навела цікаві факти з життя видатного кінорежисера.
На думку організаторів, представлена експозиція допоможе ближче познайомитись з непересічною постаттю Параджанова та доторкнутися до розгадки його феномену.

Більш світлин тут


Володимир Коваль

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Параджанов, Коцюбинський, виставка, музей, проект, кінематограф, кінорежисер, мистецтво

Добавить в:


ЦентрКомплект