УВАГА: погіршення погодних умов!

Народна мудрість твердить: «грудень і замостить, і зацвяшить, і саням хід дасть». Якщо ж звертатися до статистики, то вона «каже», що у першому зимовому місяці температура знижується на 4º і в середньому за місяць складає 3,5º морозу. Світлові дні у грудні ще більше скорочуються й стають найкоротшими, а ночі навпаки – найдовшими, тому прозвали цей місяць ще й «ніччю року». Що ж, осінь закінчилася, а зима почалася. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, 29 листопада погоду області визначала улоговина циклону з проходженням атмосферного фронту, 30 листопада -1 грудня – периферія антициклону, який із Західної Європи перемістився до Чорного моря. Тому 29 листопада по області пройшли помірні опади, 30 листопада – невеликі опади, відмічався туман. Вітер у ці дні переважав південно-східний та західний, 29 листопада 6-9 м/с, 30 листопада 8-12 м/с. Температура повітря вдень була 4-5º тепла, вночі 30 листопада 0-4º тепла, 1 грудня 3-5º морозу.1 грудня у деяких районах області пройшли опади, спостерігалось налипання мокрого снігу, вітер переважав північно-західний 6-11 м/с, температура повітря вдень підвищувалась до 0-2º тепла, вночі знижувалась до 3-8º морозу. Чим далі зима радуватиме? Синоптики надали свій прогноз.

3 грудня в Чернігівській області погіршаться погодні умови, адже буде хмарна погода з проясненнями, вночі йтиме сніг, вдень – невеликий мокрий сніг (на дорогах утвориться ожеледиця), вітер північно-західний 5-10 м/с, температура вночі 0-5º морозу, вдень від 3º морозу до 2º тепла. В Чернігові також буде хмарна погода з проясненнями, вночі сніг, вдень невеликий сніг, (ожеледиця!), вітер північно-західний 5-10 м/с, температура вночі 1-3º морозу, вдень від 1º морозу до 1º тепла.

На 4 та 5 грудня прогнозується хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів, лише вночі 5 грудня очікуються невеликі опади, на дорогах – місцями ожеледиця. Вітер у ці дні переважатиме західний 7-12 м/с. Температура: 4 грудня вночі 2-7º морозу, вдень від 3º морозу до 2º тепла; 5 грудня вночі від 2º морозу до 3º тепла, вдень 0-5º тепла.

6 та 7 грудня очікується погода без істотних опадів Температура: вночі від 4º морозу до 1º тепла, вдень від 1º морозу до 4º тепла.

Ну, що ж… У погодному календарі – зима! А в народному?

2 грудня відзначається день пророка Авдія, якого в народі називали Авдієм-Дбайливцем. У давнину так говорили: «Заметіль дорогу переймає, у щілини земні, у тріщини лихі хвороби заганяє». Майбутню погоду визначали завдяки снігурам: якщо до цього дня вони прилетять з півночі – це було ознакою ранніх холодів.

3 грудня вшановується пам’ять святителя Прокла. Особливою проблемою для людей у минулі часи були дороги, оскільки суха осіння погода вже закінчилась, а санний шлях ще не налагодився, то говорили з цього приводу так: «Матінка-Зима ще снігом дороги не припекла» та «Ой, не чекай цього дня від дороги пуття». За погодою 3 грудня наші пращури передвіщали погоду на 3 червня, примічаючи таке: якщо в цей день піде сніг, то рівно через півроку буде йти дощ.

4 грудня відзначається свято Введення у храм Пресвятої Богородиці. У минулі часи цей день називали “воротами зими” і говорили: «Введення прийшло – справжню зиму привело». Наші пращури примічали: якщо сніг випаде до Введення, то він може розтанути, якщо після – лежатиме аж до весни, а якщо на Введення похолодає, то зима буде суворою.

5 грудня вшановується пам’ять святого Прокопія. Саме для цього дня в народі існувало багато приказок, які були пов’язані зі становленням санного шляху: «Прокіп зі снігом ступає і дорогу копає», «Прокіп дорогу прокопає, а Катерина (7 грудня) закатає». Колись у цей день селяни заглядали у пташині гнізда: якщо в них багато пуху, сухої трави і соломи, то чекали на холодну зиму (такою її пернаті відчували).

6 грудня вшановується пам’ять благовірного князя Олександра Невського і святителя Митрофана. Наші пращури примічали: якщо в цей день мжичить сніг і дує вітер з півночі, то через півроку (6 червня) мжичитиме дощ і також дутиме північний вітер.

Пішов листопад,
Застелив килими,
Грудень прийшов –
Є початок зими.
Вже їде в гості казка
Дзвіночком з кришталю.
І сніг, як Божу ласку,
Я із небес ловлю...


Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: погода, синоптики, ожеледиця, сніг, прогноз погоди

Добавить в:


ЦентрКомплект