Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Оренда - найбільш ефективний спосіб користування землею. А не її продаж


Оренда - найбільш ефективний спосіб користування землею. А не її продаж

Таку думку озвучив 1 листопада на Земельному форумі в Чернігові уповноважений Президента України з земельних питань Роман Лещенко, викликавши бурхливі оплески в залі. І це можна вважати квінтесенцією багатолюдного зібрання та побажання обов’язково врахувати під час впровадження земельної реформи.Кворум форуму був багатолюдним. Його учасники - представники обласної влади, очільники райдержадміністрацій, голови сільських та селищних рад, ОТГ, керівники фермерських господарств, державних і приватних сільгосппідприємств, власники земельних паїв.- Земля завжди була для України головною цінністю, - розпочала форум вітальним словом на той час виконуюча обов’язки голови облдержадміністрації Наталія Романова. - Тому ми не маємо права бути байдужими. Сподіваюся, знайдемо розумне рішення, як розпоряджатися землею.

- Земельна реформа буде однозначно. Тут позиція Президента України чітка і послідовна, - наголосив Роман Лещенко. - Хоча формат лише напрацьовують. Суперечливі питання щодо обігу земель, їх концентрації в одних руках, хто саме має право продавати, купувати, проводити регуляцію тощо. Остаточне рішення буде ухвалено після об’їзду всіх областей, після врахування думок. А погляд на Чернігівщину особливий, адже це один з найпотужніших аграрних регіонів нашої країни.

Експерт із земельних питань Сергій Біленко зауважив, що однозначно мораторій потрібно знімати. Але робити це треба обережно, щоб сюди не кинулись зграї рейдерів. Є потреба посилити позиції орендаря, зменшивши таким чином позиції усіляких ділків. Нині в роботі масштабний законопроект про запобігання рейдерству. А в найближчій перспективі за кошти держбюджету буде проведено інвентаризацію земель і в електронній формі покладено до Держгеокадастру.


Дискусія торкнулася багатьох аспектів реформи. І яку модель розвитку обрати - європейську чи латиноамериканську? А з того, що нині спостерігаємо в Україні, швидше за все - це остання, латифундистська. Вона нічого не дає, окрім збіднення населення і нечуваного збагачення кількох десятків сімей. Однозначно в Україні має запроваджуватися європейська модель. Польський варіант - найбільш близький нам. І з цим загал аграріїв цілком згодився, але наголосив: з цілою системою запобіжників.

Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Якуб зачитав заяву щодо недопущення дикого ринку землі:

- Виходячи з того, що рішення про продаж землі ухвалюватиме безпосередньо Верховна Рада, вирішили звернутися до представників саме нашої області. Ми бачимо, що депутати розуміють ризики ухвалення такого законопроекту. Підписавши та оприлюднивши заяву або ж навпаки -її проігнорувавши - народні депутати покажуть своє реальне ставлення до цього питання.

- Кожна проблема вимагає наукового обґрунтування, - слово взяв директор Інституту сільськогосподарської мікробіологіїта агропромислового виробництва (ІСМАВ) Національної академії аграрних наук (НААН), заслужений економіст України, доктор економічних наук Анатолій Москаленко. - Коли востаннє досліджували родючість ґрунтів? Останнє бонітування проводили в 1988 році. Це дані 30-річної давнини, явно застарілі.

Для дієвості реформи потрібно провести нормативно-грошову оцінку, яка нині вичерпала себе і методично, й економічно, бо цю методику використовують ще з 1995 року. Потрібно також створити цивілізований ринок землі, щоб були гарантії прав користувачів тощо.

- Це найвивіреніша доповідь. Ці позиції я хочу донести Президенту України. І про єдиний податок на землю, і про поетапність. Ось наш шлях! - підсумував Роман Лещенко і потис руку науковцеві. - Питання земельної реформи складне, Уряд каже одне, Верховна Рада - інше, а Президенту ухвалювати рішення, яке ніхто за останні 18 років не робив. Але далі так жити не можна. Думку Чернігівщини я завтра передам Президентові.

Віталій Адруг, «Деснянка» №45 (780) від 7 листопада 2019

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: форум, земля, Адруг, Деснянка

Добавить в:


ЦентрКомплект