Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Батьки вимагають: замініть водія! Під Солонівкою на Городнянщині шкільний автобус зіштовхнувся з лосем


Батьки вимагають: замініть водія! Під Солонівкою на Городнянщині шкільний автобус зіштовхнувся з лосем

— Ну що? Порізали, — тримається за низ живота і запрошує до квартири Олександр Апанасько, водій того самого шкільного автобуса «Ісузу», що 24 вересня зіштовхнувся з лосем між селами Солонівка та Бутівка на Городнянщині. Після пригоди Олександра Миколайовича прооперували. Зараз вдома на лікарняному. — Була восьма ранку. Я дітей із Солонівки майже довіз до Бутівської школи. У салоні десь 25 учнів було і супроводжуюча. Кермо пішло, і мене зажало колонкою від керма.


Віктор Чайка, начальник Городнянського міжшкільного ресурсного центру, біля побитого лосем шкільного автобуса «Ісузу»

Я на гірку забрався. Передачу вимкнув, і вже з гори накатом йшов. Кілометрів 55, мабуть, їхав.

Раптом щось мелькнуло — і сильний удар. Я прокотився. Там кювет глибокий. Липи ростуть. Здоровенні. Гілки аж на трасу. Нічого не видно. Метрів 25 прокотився. У мене й гальмівного шляху не було. Бо ж без швидкості йшов. Аби гнав, то лось у салоні, мабуть, був би.

Мене кермом притисло. Як автобус зупинив, то якийсь час був просто шок. На коліна опустився, постояв. Води випив. В голові одна думка: аби діти живі. А малі повискакували з автобуса і одразу до лося. Ну, діти ж.

Їх ще Олександр Левченко, голова Городнянської райради, відводив від тварини. Він якраз за нами їхав. То зупинився допомогти.

Бачу, лось рогом двері пробив. Та так рівненько. Думав, все тварині. А він хвилин десять полежав. Встав, похитнувся і, накульгуючи, почимчикував до лісу.

Діти до школи пішки пішли. А я сів за кермо і поїхав у гараж у Городню. До Городні менше 10 кілометрів, а їхав години півтори. Мене поліція супроводжувала. Вони одразу ж на місце пригоди приїхали. Я у трубку подихав. Нулі.

У гарячці нічого спочатку. А як додому прийшов, дивлюсь — чорне усе знизу. Синяк. Стан — ну ніякий. Пішов до лікарні. УЗД зробили — органи в порядку. Але гуля вискочила. Різати треба. Видалили, почистили. Потім шви наклали. Поки на лікарняному. Ходжу на перев’язку. Лікар заспокоює: динаміка позитивна.


Олександр Апанасько

— Часто лосі трапляються на дорозі?

— Ми цього лося й раніше бачили. Пасся собі спокійно на узбіччі. Хто б міг подумати, що йому щось у голову стукне. Я за кермом 46 років. Починав з телезаводу. А потім у далекобійники пішов. Увесь Радянський Союз об’їхав. Важко сказати, де не був. Діток вожу дванадцятий рік. І років десять по цьому маршруту. Це перший лось і, сподіваюсь, останній.

«Одні заплакали, інші закричали. Та усі цілі»

Солонівських школярів поки що возять на старенькому «ПАЗику». Він, як і поламаний «Ісузу», без пасків безпеки. Кажуть, стояв у резерві. Водії кажуть, працюють на цьому напрямку почергово. У четвер, 10 жовтня, працював менший брат Олександра Апанаська Сергій Миколайович.

Діти про пригоду пам’ятають наче це було вчора.

— Ми позаду сиділи. Неначе хтось сильно штовхнув автобус. Не одразу зрозуміли, що сталося. Коли автобус зупинився, ми одразу повставали. Кинулись до менших. Вийти вийшло не одразу. Бо чийсь портфель підпер двері, коли падав, — згадують десятикласниці Наталія Моторна та Світлана Покормяхо. — З автобуса повибігали. Менші плакали. Ми почали батькам дзвонити.

Поприїздили батьки машинами. Одних дітей додому забрали, інших — до школи. Дехто водія сварив. Та він молодець. Якби вчасно не зупинився, то могли б і в кюветі опинитись.


Зліва направо: Наталка Моторна, Світлана Покормяхо, Маргарита Захара та Саша Покормяхо

«Ми не судді, нехай возить дітей,тільки не наших»,—

рішуче настроєна мати солонівських школярок Оксана Костирко. Каже, з нею погоджуються й інші батьки.


Оксана Костирко

— Це був якийсь жах. Відправила дітей до школи. Восьма ранку. Дзвонить телефон: «Мамо, ми попали в аварію». І, чую, кричать діти. Страшно кричать. «Ви живі?» «Так». Руки затрусились, аж телефон випав. Тоді зібрались з чоловіком — і туди.


До цього він машину зачепив, яка з двору виїздила. Діти тоді теж налякались. Різко по гальмах дав. У моєї дитини і лоб синій був.

І все заминають. Нам тільки пояснюють: досвідчений водій. Нічого зробити не можемо.

Як не буде, а ми вже не допустимо, щоб він вийшов на роботу. Так і начальнику сказали: терпіти не будемо. Нехай одужує, тільки до нас не виходить. А як поставлять, то дітей до школи не пустимо.

— Чому так налаштовані?

— Водій наче й досвідчений. І працює довго. І не питущий. Але їздить ну дуже швидко. Не їздить навіть, а літає.


«Ми плакали, коли автобус різко зупинився», — школярки з Солонівки Городнянського району Діана Костирко, Марина Моторна і Соня Пінчук

— Як ваші діти?

— Не постраждали. Але були налякані Аж трусились. До бабки довелось вести. Й не тільки нам. Одні ригали вночі, інші не спали з ляку.

Нехай би вже новий водій лишався. Діти його полюбили. Кажуть, раніше за 10 хвилин мчали, тепер 20 їдуть. Тихо й спокійно. Куди спішити? Чоловік добрий. Малі кажуть: курка біжить, він гальмує. І їде потиху. А той і собак, і курей давив. Ще й з конем була історія. Так промчав, що перелякав тварину.

Бачили, й не разОлександр Левченко

— Два роки тому так само я їхав своєю машиною ранком. І майже в тому місці вискочив лось, — згадує Олександр Левченко, голова Городнянської райради, який того дня їхав якраз за шкільним автобусом. Олександр Миколайович живе у Солонівці, а на роботу їздить до Городні автівкою. За його підрахунками, 13 кілометрів 300 метрів виходить. — Але машина у мене нижча за автобус, то тварина просто перестрибнула. Тільки копита мигнули. І побіг далі у ліс.

Пошкоджений «Ісузу» стоїть у гаражі. Розбите лобове скло, дірка у водійських дверях, руль зігнувся аж до сидіння. Ремонт оцінюють 25-30 тисяч гривень. Гроші обіцяє виділити громада. Лобове скло вже придбали.

— За три тижні до цього на легковик лось вистрибнув. Пошкодив дуже, — розповідає Віктор Чайка, начальник Городнянського міжшкільного ресурсного центру. — Найчастіше це лосі. Бувають і косулі. Дерева близько до дороги. Погано видно. Аби ж це хоч узимку.

Косулі, кабани, олені


— Лось живий? — запитала у Олександра Юрченка, голови Городнянської районної організації товариства мисливців та рибалок.

— Місцеві через тиждень бачили. Накульгує. Трохи голова у крові. Та житиме. У них зараз паровка, гін. Може, від машин такий шум специфічний, тому й кидаються на дорогу. Більшість тварин гинуть під час зіткнення з транспортом.

У наших лісах лосів немало. По району нараховується близько 100 тварин. Вони занесені до Червоної книги*. Більше десяти років їх не чіпатимуть. Як на мене, треба було б дещо регулювати чисельність. Але ж Червона книга, то треба оберігати. Тож з кожним днем ставатиме все більше. Треба ставити на дорогах попереджуючі знаки: «Обережно, дикі тварини».

— Хто ще живе у лісах Городнянщини?


— 3 19 жовтня відкривається сезон на косулю. Після 2013 року тільки починає відновлюватись поголів’я диких свиней. Кормова база хороша. Гадаю, відновиться.

Олені розводяться. Та з лосями щось не мирять між собою. Чомусь не хочуть жити на одній території. У нашому районі кормової бази вистачить усім. Та не дружать.


* Наприкінці 2017-го лосів занесли до Червоної книги, у 2018 Апеляційний суд рішення скасував, потім було ще кілька судів. Останнім рішенням 2019 року лосів все ж вирішено оберігати. Далі буде...

Марина Забіян, тижневик «Вісник Ч» №42 (1744), 17 жовтня 2019 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: лось, ДТП, шкільний автобус, Городнянський район, Олександр Апанасько, «Вісник Ч», Марина Забіян

Добавить в:


ЦентрКомплект