А як ви постуєте?

3 11 березня по 27 квітня, до Великодня, 28 квітня, у православних Великий піст. У посту чотири періоди і триває він 48 днів:

- перші 40 днів — Чотиридесятниця;
- Лазарева субота — 6 субота посту;
- Вхід Господній в Єрусалим — б неділя посту (Вербна неділя};
- Страсна седмиця (Страсний тиждень).

Останнім тижнем Великого посту є Страсна Седмиця. Дні Страсної седмиці називають Великими: наприклад, Великий понеділок, Велика п’ятниця і так всі дні.

У Великий понеділок необхідно підготувати свою оселю: помити, почистити, пофарбувати. У Великий вівторок готується одяг і прасується білизна. У Велику середу необхідно завершити всі господарські роботи. Треба повністю прибрати весь будинок, позбутися від сміття. Також у цей день заготовлюються яйця для писанок і крашанок, потрібно підготувати все необхідне для їх розпису.

На Великий четвер (Чистий четвер) припадає найбільша кількість обрядів, прикмет і дій. У цей день печуть традиційні паски. Паска — не просто святковий хліб, вона символізує тіло Христа. Перед тим, як приступити до випікання, треба помолитися. Необхідно підготувати тіло до Великодня - добре вимитися. У Велику п’ятницю не можна абсолютно нічого їсти, забороняється співати пісні і слухати музику, прати, шити, різати. Велика субота — найбільш клопіткий день для господинь. Треба все приготувати, зварити, в цей день виготовляють писанки і фарбують яйця.

Під час посту звершується тілесна і духовна підготовка до свята Пасхи. Духовна підготовка полягає в тому, що в дні посту необхідно більше уваги приділяти молитві, читанню духовних книг, сповідям. Тілесна підготовка до Великого посту — це утримання від непісної їжі.«Кохатися не можна? Не знаю, чи це правда, чи хтось придумав»

Олег Хасенко, депутат обласної ради, приватний підприємець, Сновськ:

— Не виходить постувати в їжі. В дорозі часто. Їм що під руку попадеться, без розбору. Сьогодні поснідав, завтра не поснідав. Якби був дома, то можна було б слідкувати за прийомом їжі і за раціоном. їсти і салати, і гриби, і компоти. Під час посту головне — не їсти одне одного. Обмежую себе у недобрих думках. Це можливо навіть у наш час. Господь краще бачить, як воно є. Не вийшло обмежити — попроси прощення від душі. Кажуть, що кохатися у піст не можна (сміється). Не знаю, чи це правда, чи хтось придумав. Хоча 40 днів — це не так уже й багато.

«Головне — не ображати інших»

Світлана Савенок, сільський староста Косачівки, Козелецький район:

— Не постую за станом здоров’я. Рекомендоване повноцінне харчування. Та я вважаю, що їжа не головне. Піст — це ж не дієта. Головне, і це для мене більш важливе, — не ображати інших. Не можна, кажуть, розважальних заходів. Але вони теж різні.

Хіба завадять очищенню душі гарні музика чи фільм?

«Зранку зварю картоплю, а засмажку зроблю на олії»


Любов Джуган, колишня соцпрацівниця, Іваньків, Сновський район:

— Піст — це корисно, і по можливості я постую. Зранку зварю картоплю, а засмажку з цибульки зроблю на олії. Удень поїм риби чи пісного борщу, супу. Не злюсь, не засуджую, не ображаю інших. Це мені не складно.

«Нема таких моментів у житті, які не можна було б простити»

Олег (Котенко), настоятель Ніжинського храму Ікони Божої Матері «Утамуй мої печалі» Православної церкви України:

— Головне — примиритися, попросити пробачення і самому пробачити. Часто не дозволяє гордість. Але ж гординя — один із семи смертних гріхів. Нема таких моментів у житті, які не можна було б простити. Під час посту слід утримуватися від тілесних насолод. У подружньому житті також. Більше робити добра.

«Їмо салати з капусти, моркви, буряку. Насіння. Сухофрукти. Варимо пісні супи. Та найперше — духовний піст»

Роман (Кіник), протоієрей, настоятель храму Святої Великомучениці Катерини, секретар Чернігівської єпархії Православної церкви України:

— Проводимо у храмі богослужіння. Удома — дуже строгим був перший тиждень посту, дотримувалися сухоїдіння. Варену їжу почали вживати у п’ятницю. Дома не тримаємо молочних і м’ясних продуктів. їмо салати з капусти, моркви, буряку. Насіння. Сухофрукти. Варимо пісні супи. Та найперше — духовний піст. У нас дома у дні посту не вмикається телевізор. У п’ятницю увечері та на вихідні дітям дозволяємо мультики подивитися. Правда, переживали за виборчий процес, включали інколи. Менше намагаємося бути в інтернеті. Більше спілкуємося, читаємо.

Тижневик «Вісник Ч» №14 (1716), 4 квітня 2019 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Великий піст, опитування, «Вісник Ч»

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект