Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » 200 років із дня народження П. Куліша. Музейники показали рукопис "Чорної Ради" (відео)

200 років із дня народження П. Куліша. Музейники показали рукопис "Чорної Ради" (відео)

«Куліш сьогодні, Куліш завтра» - під таким гаслом вирішили згадати про відомого українського письменника фольклориста, етнографа та мовознавця Пантелеймона Куліша в історичному музеї Василя Тарновського.Тут до 200-річчя від дня народження Куліша організували експозицію з предметами, що належали письменнику.

Зінаїда П’ятькова, старша наукова співробітниця: «Унікальним експонатом, який представлений на нашій виставці, є альбом з малюнками Куліша, створений під час збиральницької діяльності протягом 1844-1856 років. Це замальовки архітектурних споруд, селян, пейзажів».

Сам Пантелеймон Куліш народився у Чернігівській губернії у Глухівському повіті. Тож ще за свого життя він самостійно передав деякі свої речі Василю Тарновському для музейної експозиції.

Зінаїда П’ятькова, старша наукова співробітниця: «Перші надходження до колекції Василя Тарновського були ще за життя Пантелеймона Куліша. Потім, після його смерті, його дружина Олександра Куліш передавала речі, рукописи та бібліотеку письменника».

Серед них рукопис «Чорної Ради».

Зінаїда П’ятькова, старша наукова співробітниця: «Одним із цікавих експонатів нашої виставки є рукопис Пантелеймона Куліша «Чорна Рада», першого в українській літературі історичного роману. Датований рукопис 1846 роком».

На сьогодні фонд налічує близько 200 предметів. Велику кількість спадку письменника втрачено під час радянського періоду.

Пантелеймон Куліш був учасником Кирило-Мефодіївського братства, через що він перебував декілька місяців під арештом. Мав дружні відносини з Тарасом Шевченком.

Зінаїда П’ятькова, старша наукова співробітниця: «Це люлька для паління, яка за переказами, була подарована Кулішу Тарасом Шевченком. Ще є у нас золота орнаментована каблучка і срібний вінок на могилу Куліша від Івана Пулія, але цей вінок зараз на реставрації».

Куліш першим переклав Біблію на українську мову. Помер у віці 77 років на хуторі Метронівка на Борзнянщині, де й похований.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: виставка, Пантелеймон Куліш, музей Тарновського, «Дитинець»

Добавить в:


ЦентрКомплект