Мобильная версия сайта Главная страница » Блоги » Чиста політика » Сучасний стан, загрози та перспективи комунальної теплоенергетики України

Сучасний стан, загрози та перспективи комунальної теплоенергетики України

Нравится Рейтинг поста: 0
 
5 березня в Експертному клубі «Чиста політика» відбувся круглий стіл на тему "Сучасний стан, загрози та перспективи комунальної теплоенергетики України". До обговорення проблеми було запрошено представників теплогенеруючих підприємств міста, представників профільних управлінь Чернігівської міської ради, експертів з питань теплоенергетики.

Серед питань, які було розглянуто під час круглого столу: поточний стан та актуальні проблеми теплогенеруючих підприємств, плани стратегічного розвитку підприємств на найближчі роки з урахуванням вимог національної програми розвитку та модернізації галузі, хід опалювального сезону, підготовка до опалювального сезону 2012-2013 років.

Всі фахівці одностайно запевнили, що головний тест ефективності роботи підприємств, лютневі морози, успішно пройдено. Наразі, по закінченню опалювального сезону, розпочнуться планові ремонтні роботи. Генеральний директор ТОВ фірми «ТехНова» Олександр Корчинський запевнив, що підприємство вже має розроблений план ремонту і модернізації обладнання ТЕЦ для його підготовки до опалювального сезону 2012 – 2013 р та обґрунтований графік фінансування запланованих робіт.

«Не зважаючи на великі морози в місті суттєвих аварій або поламок не було. Відрадно, що така ситуація спостерігається протягом багатьох років. Це свідчить про те, що наші теплогенеруючі підприємства готуються до зимового періоду, здійснюють і профілактику, і ремонти, і , де це необхідно, заміну і обладнання, і теплотрас, і всього, що забезпечує тепло», - зазначив заступник міського голови Микола Сенькович.

Про використання альтернативних видів палива розповів голова правління ВАТ «Облтеплокомуненерго» Юрій Барбаров. За завданням Чернігівської ОДА 15 жовтня на підприємстві запрацював котел на пелетах – волокнистому матеріалі, виготовленому з деревини. Зі здорожчанням газу пелети все більше користуються попитом як в Україні, так і в Європі, хоча і цей вид палива не є дешевим. Підприємство рік відпрацювало на котлі, що стоїть в м. Семенівка, на котельній, яка обслуговує дитячий садок і школу. Це невелика з точки зору потужності котельня, і саме тому її можна ефективно експлуювати саме в такому містечку, як Семенівка. Для великого міста це навряд чи має сенс. Отже, в якості альтернативи може бути газ чи вугілля. При цьому використання для наших котелень вугілля в межах міста просто не можливо – починаючи з питань транспортування вугілля, місць для його зберігання, вивозу золи та шлаку, що утворюються при згоранні. А виброси у повітря це окрема тема.

«Можливості постачальників пелетів сьогодні дуже обмежені, отож підприємство розглядає варіант побудови заводу по виготовленню цього виду палива», - поділився планами підприємства Юрій Барбаров.

Інше питання, яке викликало жваву дискусію - вимоги Директиви 2001/80/ЄС щодо скорочення викидів підприємств теплової електроенергетики впродовж 2011-2016 років, які Україна має почати виконувати вже сьогодні. Нині викиди теплових електростанцій в Україні у 5–30 разів перевищують стандарти Євросоюзу. Енергетичні підприємства регіону занепокоєні, адже до 2016 року їм необхідно вкласти величезні кошти в придбання фільтрів і проектування їх встановлення.

Зрозуміло, щоб не занапастити енергетичну галузь України, весь фінансовий тягар зобов’язань, які поставив Євросоюз перед енергетичною галуззю країни доведеться взяти на себе інвесторам, адже комунальні підприємства не мають таких коштів.

«16 рік – це не жарт. Якщо зараз підприємство сплачує 10 млн. грн. на рік так званого екологічного податку, то в 16 році прийдуть і закриють ТЕЦ, якщо ми не вирішимо питання з викидами. І це при тому, що проектування ТЕЦ ще у радянські часи було виконано з ретельним урахуванням рози вітрів – викиди у повітря зовсім не попадають на місто. Це перший момент, другий – обладнання дійсно старе – через 10-15 років вже недоцільно буде його ремонтувати чи намагатись модернізувати. Потрібна серйозна альтернатива, що з цим робити? Як варіант можна закрити ТЕЦ і перейти на автономне опалення або побудувати багато котелень . Тоді треба визначитись хто, коли та за які кошти буде це робити; на якому паливі будуть працювати ці котельні; яка буде собівартість тепла та як все це впливатиме на екологію. Тобто, ми повертаємось до початкового питання і коло замкнулось. При цьому слід пам’ятати, що у місті є промислові підприємства, які споживають у технології свого виробництва пар, і якщо не буде ТЕЦ – ці підприємства будуть зупинені.

Очевидно, що реальної альтернативи ТЕЦ для обігріву Чернігова немає. З огляду на постійне здорожчання вартості газу при відносно сталій ціні вугілля, необхідно терміново провести технологічне переоснащення ТЕЦ в цілому, а фактично, простіше побудувати нову сучасну ТЕЦ, обладнання якої буде відповідати вимогам віддаленого майбутнього.

Олександр Корчинський також повідомив, що вже найближчим часом для широкої громадськості Чернігова буде презентовано концепцію модернізації Чернігівської ТЕЦ, запропоновану відомими іноземними фахівцями та експертами у теплоенергетиці.
Добавить в: