Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чернігівщина перетворюється на край кукурудзи та соняшникуЧернігівщина перетворюється на край кукурудзи та соняшнику

Чернігівщина перетворюється на край кукурудзи та соняшнику
Чернігівщину називали картопляним Донбасом. Він перетворюється на край кукурудзи та соняшнику. Ці культури крупні сільськогосподарські корпорації почали вирощувати навіть в районах з бідними землями та прохолоднішим кліматом — Ріпкинському та Новгород-Сіверському. А в сонячному чорноземному Прилуцькому районі кукурудза займає 36 відсотків посівних площ, соняшник —10.

Дощі врятували урожай

— Цього року урожай кукурудзи кращий за тогорічний, — розповів начальник управління агропромрозвитку Прилуцької райдержадміністрації Григорій Мирвода. — Допомогли літні дощі. Тож кукурудза дала 70-80 центнерів з гектара, а деякі поля — 100-110. Торік урожайність була 60-70 центнерів з гектара. Кукурудза рано висохла, вологість зерна становила 14 відсотків. Збирання розпочали наприкінці серпня. Цього року масові жнива кукурудзи розпочалися вже після 20 вересня. Сьогодні вологість у качані 18-20 відсотків. І якщо запустити комбайн раніше, зерно натягне додаткові п'ять-шість відсотків вологи із зелених стебел під час обмолочування. А це додаткові серйозні витрати на сушіння, яких можна уникнути, просто зачекавши тиждень-два.
Повним ходом іде збирання соняшнику. Коли насіння визріло, рослини обприскують десикантами з літаків, і вони висихають. Комбайну легше молотити.

Доганяємо Америку

Разом з головним технологом з тваринництва TOB «Агрікор-холдинг» Михайлом Бивалькевичем їдемо в поля. На виставковому полі найрізноманітніші сорти кукурудзи. Ось — американські, тут — українські, он — голландські.
Розлущуємо один з качанів американського гібрида. Рахуємо кількість рядків і кількість зернят у рядку. За цими даними вираховуємо урожайність.
— 129 центнерів з гектара, — оголошує результат технолог. — Американці вирощують до 200.
Біля кожного з гібридів американської фірми стоять таблички, де назва з двох букв закінчується номером.

— Що значать ці номери? — питаю.
— Кількість днів, які потрібні від посіву до достигання кукурудзи. Взяли землю в селах Смяч і Кам'янська Слобода Новгород-Сіверького району. Там прохолодніше, ніж на Прилуччині, більше дощів. Тож і сорти будемо застосовувати інші. За досвідом Борзнянського району, де ми теж орендуємо поля, можна виростити урожай кукурудзи на зерно 50-60 центнерів з гектара.
«Агрікор-Холдинг» розвиває не тільки рослинництво, а й тваринництво. Тож ростить і кукурудзу на силос.
— Сіємо 12 рядків сорго, 12 рядків кукурудзи — корм тоді виходить більш збалансований, — ділиться Бивалькевич.
А ще вирощують кукурудзу на корнаж — зерно з вологістю до 30 відсотків закладають у метрові поліетиленові рукави. Потім додають різні добавки — виходить концентрований корм для тварин.

Ідемо далі. Позашляховик «Нива» мчить у коридорі серед височезних стебел кукурудзи. Відчуття, що це американський пригодницький фільм, а ми його герої.
Качани величезні, як бомби. Кукурудзу раніше стерегли — мобільні бригади об'їжджали поля, ловили злодіїв. У північних районах кукурудзи ще небагато — на полях стоять будки і вишки.
— Зараз уже крадуть значно рідше, — говорить технолог. — Зазвичай людині до тонни зерна дають на пай, і немає потреби займатися криміналом. Звірі теж не надто дошкуляють. Кабанів відстрілюють мисливці, яких сила-силенна приїжджає за 130 кілометрів з Києва.

Комбайнеру сняться коричневі соняшники

На полях біля села Сергіївка збирають урожай соняшнику. Шість комбайнів «Джон Дір» і три нових «Дони» серед сухих стебел та куряви, як гігантські жуки. Після них із землі стирчать метрові палиці — залишки стебел. На іншому кінці поля — кілометрів через п'ять — сучасний потужний трактор задисковує стерню.
Піднімаюсь у кабіну «Джон Діра» до 37-річного механізатора Івана Скалити з села Бубнівщина. Як й інші працівники «Агрікор-холдингу», часто буває у відрядженнях. Під час збирання урожаю живе або в гуртожитках, або у обладнаних усім необхідним вагончиках.
— Цього року жнивував на Одещині, там фірма теж має поля. Робота, як робота, — говорить Іван. — Море бачив.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №38 (1324)

Теги: врожай, кукурузда, соняшник, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект