• Брухт ДальнобойСервис


Духовні святині Чернігівщини

Духовні святині Чернігівщини First Previous Next Last

ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ. ПЕРЕДАННЯ, БУДУВАННЯ ТА РЕСТАВРАЦІЯ ЦЕРКОВ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ       
       З кінця 1980-х рр., а особливо після Указу Президента України "Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна" від 4 березня 1992 р., релігійним осередкам повертаються численні церковні будівлі Чернігівщини. Так, за останній період релігійним організаціям передано ряд видатних пам'яток історії та архітектури, серед яких комплекси споруд монастирів: Єлецького Свято-Успенського в м. Чернігові; гус-тинського Свято-Троїцького в Прилуцькому районі; данівського Свято-Георгіївського в Козелецькому районі; Свято-Введенського жіночого і Благовіщенського чоловічого в м. Ніжині; Спасо-Преображенського в м. Новгороді-Сіверському; Крупицького Миколаївського жіночого в с Осіч Бахмацького району; Спасо-Преображенського чоловічого в с. Максаки Менського району (всі УПЦ).
       
       Віруючі знову одержали змогу молитися у своїх храмах. Окрім зазначених споруд монастирів передані видатні пам'ятки архітектури домонгольського періоду: Спасо-Пре-ображенський собор, П'ятницька церква, Успенський собор Єлецького монастиря в м. Чернігові. Віруючим повернено й інші цінні пам'ятки архітектури, такі як: Троїцький собор (XVII ст.), церкву Михайла і Федора (XIX ст.) -ум. Чернігові; Введенський (XVIII ст.) і Миколаївський (XVII ст.) собори, Всіхсвятську (XVIII ст.) і Свято-Покровську (XVIII ст.) церкви -ум. Ніжині; церкву Різдва Іоана Предтечі (XIX ст.) у м. Прилуки; Микільську (Миколаївську) церкву (XVIII ст.) у м. Новгороді-Сіверському; Казанську церкву (XIX ст.) у м. Семенівці; собор Різдва Богородиці (XVIII ст.) у с. м. т. Козелець; П'ятницьку церкву Домницького монастиря (XVII ст.) у Менському районі.
       
       Чимало пам 'яток архітектури відреставровано, на що державою витрачено значні кошти й матеріали. Крім того, в багатьох населених пунктах релігійним громадам УПЦ передані приміщення,клубів, дитячих садків, магазинів та інших будівель, які переобладнані під молитовні будинки. У багатьох випадках державним органам доводилося вирішувати питання переміщення установ, закладів, архівів, щоб звільнити приміщення для церков.
       
       Загорівся вогонь лампади і в інших храмах області, зокрема у Вознесенській, Хрес-тоздвиженській, Спасо-Преображенській, грецькій Михайлівській церквах та церкві Костянтина й Олени і церкві Іоана Милостивого - у м. Ніжині; в Іллінській церкві в с Орликівка Семенівського району; в Петропавлівській в с. Максаки Менського району; Михайлівській в с. Петрівському та Різдва Богородиці у с Вовчок - у Козелецькому районі.
       
       Державні органи, трудові колективи, окремі спонсори всіляко сприяють побудові нових храмів. За сприяння Президента України збудовано Свято-Данилівську церкву в с Костобобрів Семенівського району та церкву Параскеви П'ятниці в с. Чайкиному Новгород-Сіверського району - на батьківщині Президента. За роки незалежності на Чернігівщині побудовано чимало храмів, серед яких церква Святителя Феодосія та комплекс церковних споруд на честь 2000-ліття Різдва Христового у м. Чернігові; а також церкви Різдва Пресвятої Богородиці в с Довжик, Михайлівська в с. Друцьке, Свято-Воскресен-ська в с Хмільниця, Георгіївська в с Рудка, Іоана Богослова в с Кархівка, Покровська в с Іванівка, Святого Духа в с Старий Білоус - у Чернігівському районі; Богородицька в с Дубовий Гай Прилуцького району; Троїцька в с Вільшаному Сосницького району, Миколаївська в с Свидовець, Миколаївська в с Козацькому, Преображенська в с Бі-лоцерківці, Покровська в с Вороньки - у Бобровицькому районі; Успіння Пресвятої Богородиці в м. Бобровиці; Миколаївська в с Феськівка, Троїцька в м. Мені, Миколаївська в с Киселівка, Успенська в с Гусавка - у Менському районі; Спасо-Преображенська в м. Бахмачі, Спасо-Преображенська в с Голінка, Різдва Богородиці в с Красилівка,
       
       Свято-Троїцька в с.м.т. Дмитрівка - у Бахмацькому районі; молитовні доми Петра і Павла в с Плоске, Свято-Успенський в с Мрин - у Носівському районі; Покровські церкви в с Вихвостів і с Невкля, Миколаївська церква в м. Городні - у Городнянському районі; Успенські церкви в с Колісники і с Терешківка Ніжинського району; церква Різдва Богородиці в с Рогізки Щорського району; церкви Різдва Богородиці в с. Горбове, Іоана Богослова в с Авдіївка, Покровські в с Вересоч і с Крехаїв - у Козелецькому районі; каплиці Миколаївська в с.м.т. Ріпки та Михайлівська в с Буянки - у Ріпкинському районі; церкви Різдва Пресвятої Богородиці в с.м.т. Варва Варвинського району; Троїцька в с Червоне, Різдва Богородиці в с. Криски у Коропському районі; Різдва Богородиці в с. Южному Ічнянського району.
       
       Зміцнюють свою матеріальну базу й інші релігійні громади області. Зокрема Чернігівське обласне об'єднання Церкви євангельських християн-баптистів за роки незалежності України побудувало молитовні будинки в містах Прилуках, Носівці, Щорсі та селах Старий Білоус і Вертіївка, а релігійна організація свідків Єгови спорудила залу царств.
       
       Продовжується будівництво храмів та молитовних будинків у ряді населених пунктів області. У м. Чернігові споруджуються Свято-Михайлівська церква та церква Всіх Чернігівських Святих Української православної церкви; костьол Римо-католицької церкви; молитовні будинки церков адвентистів Сьомого дня, християн віри євангельської, євангельських християн-баптистів; виділено приміщення для синагоги Іудейській релігійній громаді. У Бобровнцькому районі зводяться Свято-Успенські церкви в м. Бобровиці й с Марківці та молитовний будинок ЄХБ у м. Бобровиці. У Менському районі будується церква У ПЦ в с Блистова; у Носівському - Вознесенська церква в с Макіївка; у Городнянському - церква в с Макишин; у Ніжинському - церква в с. Крапивна т , молитовний будинок ЄХБ у м. Ніжині; у Срібнянському - Хресто-Воздвиженська церк ва в с.м.т. Срібному, Вознесенська в с Сокиринці та Спасо-Преображенська УПЦ КП смт. Дігтярі; у Козелецькому - церква УПЦ в с.м.т. Десна; у Борзнянському районі церква УПЦ в с Сиволож; в Ічнянському - церкви УПЦ КП у селах Монастирищі т Дорогінка. Невдовзі у м. Семенівці отримають молитовний будинок євангельські християни-баптисти, у м. Щорсі - адвентисти Сьомого дня; а в с. Смолин Чернігівсько району Миколаївську церкву - православні віруючі.
       
       Віктор Молочко
       
       ВОЛОНТЕРИ ЗВОДЯТЬ ХРАМ
       
       У наш час у Коропському районі відбудовується Пустинно-Рихлівський Свято-Миколаївський монастир, заснований ще в 1666 р. Ця будова знаменита тим, що приваблює волонтерів із багатьох країн світу.
       
       Розпочав роботу міжнародний молодіжний волонтерський табір. Три десятки молодих людей з Італії, Нідерландів, Великобританії, Польщі, Канади, Франції, Ірландії та Фінляндії і, звісно, з України змагалися за право потрапити на ці відновлювальні роботи.
       
       Перемогли, як кажуть, кращі, - розповідає начальник відділу в справах сім'ї та молоді райдержадміністрації С І. Карацюба. - Хлопці й дівчата буквально зачаровані красою поліської природи. Вони вважають, що джерелом їхнього натхнення та ентузіазму є могутній потік позитивної енергетики, що випромінює святе місце. Звідси й уже дещо призабуте сучасною молоддю почуття колективізму, і радість від праці.
       
       Є. Слинки