• Брухт ДальнобойСервис


Радио

Старый Чернигов - сборник статей

Старый Чернигов - сборник статей First Previous

ЧЕРНІГІВСЬКА ВИШИВАНКА 
     Сучасна вишиванка у Крутих сходахСьогодні багато говорять про занепад української культури, про непідтримання народних звичаїв молодим поколінням, але не все так погано, як здається на перший погляд. І прямим доказом цього є вишиванка. Вона претендує скоро зайняти привілейоване місце у шафах модниць і модників, поряд з джинсами чи вишуканими костюмами.
     Ще в давнину українці носили і в будні, і в свято сорочки, прикрашені вишитими візерунками - вишиванки. Сьогодні вони стали одним із національних символів України.
     Особливо попит на вишиванки зріс після Помаранчевої революції, коли прокинулась національна свідомість громадян. У вишиванках з'являлись відомі постаті - політики, співаки, їх почали наслідувати звичайні люди. Згодом революція закінчилась, а вишиванки залишились.
     Найцікавішою деталлю народної української сорочки, безумовно, є різноманітні орнаменти. Кожен має свій прихований - так, калина - сим вол невмирущого роду, листя дуба - чоловічої сили та енергії, зірки, зібрані в геометричний орнамент - це уявлення про упорядковану та гармонійну структуру Всесвіту, а птахи - то символ людських душ.
     Для кожного регіону України характерні власні вподобання орнаментів та таємниці вишивання. Наприклад, на Чернігівщині завжди була популярною вишивка білим по білому, на Волині та Поділлі переважає рослинна символіка (на сорочках вишивали хміль, ягоди, квіти), а в Карпатах взагалі в кожному селі були свої секрети вишивання.
     Що ж, якщо вас зацікавили вишиванки, то декілька слів про те, де їх можна придбати у нашому місті. На сьогоднішній день це не є проблемою. Продають вишиті сорочки у магазині "Ярославна", також вони є у мистецькій галереї "Круті сходи". Вас цікавлять подробиці? Розповідаю далі.
     Насправді ціни на вишиванки такі ж різноманітні, як і самі вишиванки. Найдешевші у "Ярославні" обійдуться вам десь від 100-150 грн. (найчастіше це машинна вишивка з відносно простим візерунком). Ціна одразу зросте, якщо сорочка вишита вручну, за таких умов вишиванка коштуватиме від 300 грн. до... та тут ціну визначатиме розмір і складність орнаменту, якість тканини, з якої пошито сорочку.
     На відміну від "Ярославни", у "Крутих сходах" усі сорочки вишиті вручну. Якщо в асортименті магазину вам нічого не підійде, майстри роблять вишиванки й на замовлення. Ціни коливаються від 125 до 400 грн. в залежності від вищезазначених критеріїв. Дитячі вишиті сорочки звичайно коштуватимуть дешевше,, тому що витрати на них значно менші.
     Обидві майстерні намагаються на сорочках розміщувати орнаменти, характерні для Чернігівщини, та за ваші гроші готові вишити що тільки вашій душі заманеться.