GOROD.cn.ua

Талановита людина - талановита у всьому...

 

Мова про шанованого варвинця, а від роду і нині - калиновичанина Петра Олексійовича Покормяка, з яким, разом із головою сільської ветеранської організації Н.Г. Хромеєвою і старостою Калиновиці С. Ю. Булаєвим, мали нагоду поспілкуватися напередодні його поважного ювілею - 80-річчя. Відзначить його 10 грудня. Знаний Петро Олексійович серед земляків не тільки як керівник місцевої потужної нафтовицької організації - електроцеху, а й як справжній артист - засновник чудового сільського гурту народних музик, майстерний баяніст, а ще - справжній глава сімейства, працьовитий, винахідливий, вдатний до будь-якої роботи. Великий оптиміст і життєлюб, товариська і небайдужа людина... Та годі епітетів, від яких засоромиться кожен чоловік. Разом із сивочолим ювіляром, його дружиною Лідією Іванівною гортаємо архівні світлини та згадуємо віхи його життя...Рід Покормяків походить із Ніжинщини, у Калиновиці купили землю і звели хату десь 1902 року - за датою монети під її сволоком.

Важким, голодним і холодним було калиновицьке дитинство Петра Олексійовича, адже народився у вікопомному 1941-ому. І нині у радісні й важкі хвилини звертається поглядом до татового портрета, адже побачити його живим хлопчикові так і не судилося (Олексій Омелянович загинув у серпні 1944-го у Румунії). У повоєнні роки мама Галина Павлівна трудилася у колгоспі, малий Петя теж мусив працювати по господарству, аби вижити - ну хоч соломи нацупити чи хмизу назбирати для печі. Разом із вірним другом дитинства і всього подальшого життя Василем Стародубом це вони й робили.Пригадує Петро Олексійович, як підгодовували сирітку родичі, як хло-пеням садківського віку, було, несе додому із ясел, де підгодовували дітей у голодному 1947-ому, шматочок чорного хліба - для мами... Та від постійного надокучливого голоду щипає дорогою той окрайчик, доки й з'їсть. Дійде до мами і гірко плаче, що не доніс...

Довго залишалася мама удовою, все сподіваючись на повернення чоловіка, тримала корову, навіть у хаті, бо не було сарая, виживали на сушці із саду, та скорилася перед трудним повоєнним життям, вийшла заміж вдруге.

Маленький син важко приймав вітчима, та Іван Антонович Виприцький став опорою родини, допомагав Петрові і в дорослому житті. У родині народився й спільний син Микола.

Петро закінчив сільську семирічку, довчився 10 у Варві і до армії встиг попрацювати обліковцем на фермі. Змалечку мав потяг до музики, опанував балалайку, гармошку і баян. Тож у ті часи був у великій пошані і колгоспному колективі, і серед молоді - душа товариства на танцях (щодня!) і в агітбригадах. Закінчив курси баяністів, та, спробувавши вступити до Київського культпросвітучи-лища, обурюється й донині - не пройшов, не дали у руки баяна.

Армію відслужив аж на російському Уралі, втрапив у ліквідатори ядерних вибухів (задовго до нашого Чорнобиля), що, певно, не могло не позначитися на здоров'ї.

Музика була поряд з Петром Покормяком і там - грав у самодіяльності, навіть давав уроки, і по поверненню на батьківщину. Забирали демобілізованого баяніста до Прилуцького клубу заводу "Будмаш" (майстерно грав полонез Огінського, складні марші тощо), та за порадою рідні влаштувався на Ладанський завод, в інструментальний цех, закінчив місцевий вечірній технікум, здобувши робітничу професію.

У ладанській самодіяльності красивий, компанійський баяніст познайомився з майбутньою дружиною Лідією - теж талановитою артисткою драмгуртка. Молода сім 'я, де народився старший син Юрій, невдовзі повернулася на Варвинщину, бо Петра Олексійовича однак тягнуло додому, хоч на Ладанському заводі швидко вийшов у передовики.

Оселилися у Варві, тут народився молодший син Сергій. Петро Олексійович трудився на Гнідинцівському ГПЗ слюсарем, майстром, техніком-механіком, дружина - фрезерувальницею. Півтора десятки літ у профспілці, був парторгом.
Та розквіт трудової біографії П.О. Покормяка припадає на період роботи у цеху електрозанурювальних установок (колектив 115 осіб, обслуговували кілька промислів Чернігівщини, Полтавщини, Сумщини). Під началом мудрого і досвідченого наставника О.М. Старенченка талановитий, беручкий виробничник виріс до вмілого керівника колективу, раціоналізатора. Як сам жартує, із солдата у генерали. Спільно із колегою М. Петренком зареєстрували 86 корисних виробничих винаходів. Працю полишив аж у 2003 році, має чимало почесник відзнак за працю і 48 років робочого стажу...

...Слухаєш оповідача і дивуєшся, де брав сили, натхнення працювати, долати життєві труднощі, піднімати родину (власноруч побудував із синами кілька осель - і їм, і собі). Вже у зрілому віці відбудував дворище чужої бабусі на батьківщині, у Калиновиці, де мешкають і нині. Обробляючи її город, пожаліли самотню хвору жінку-інваліда, узялися з дружиною доглядати.

Ця мальовнича місцина - довкола пагорби, краса і зелень, через дорогу - ставок, стала тихою гаванню для подружжя Покормяків, у якій тепер мешкають на природі - сад, пасіка, виноград та інші захоплення господарів, і радо приймають найдорожчих гостей - синів, чотирьох онуків, двох правнучат, численну рідню і друзів. Сини, як батьки, працювали у нафтовій галузі, але нині у підприємництві -вирощують овочі.

Петро Олексійович у поважних літах повернувся не тільки на малу батьківщину, а й до улюбленої музики. Спільно із очільницею СБК Вірою Зеленською у 2008 році створили ансамбль народних музик "Веселухи", який став окрасою не тільки сільської сцени, а й районних заходів. Починав зі своїм другом і кумом В.Стародубом, з М. Петриком, І. Хілобком, на жаль, вже покійним, та М. Онищенком, Н. Науменко. Далі колектив збільшувався, його запрошували на обласний фестиваль-конкурс ім. В. Полевика до Сновська, на Міжнародний фольклорний фестиваль національних культур "Поліське коло" до Чернігова. Голосисті баяни супроводжують прадавні українські "інструменти" ...коса, пральна дошка, кочерга, котрі колоротно виграють у жіночих руках. Дух українського села, фольклору, щирої сільської гулянки!

Буваючи на гостині у місцевих аксакалів завжди питаюся поради молодшим людям: як же ж жити довго і щасливо? Петро Покормяк, як і більшість з них, говорить: треба не боятися праці, любити життя і людей, берегти родину, мати добрий гумор, оптимізм, численні захопливі справи, що тримають людину на світі, підживлюють інтерес до життя. І додає: дякую, Боже, за таку родину, дякую, Боже, за таку дружину, дякую, Боже, що можу любити, і дякую, Боже, що можемо терпіти!..Отож, всього цього зичимо і поважному ювілярові, а передовсім - здоров'я йому і дружині. Многая літа калиновицькому аксакалу бажають земляки-односельці, учасники рідного ансамблю.

Районна газета «Слово Варвинщини» №49 (11045) від 9 грудня 2021, Є. Зима

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Покормяк, 80-річчя, ювілей