Мова про шанованого варвинця, а від роду і нині - калиновичанина Петра Олексійовича Покормяка, з яким, разом із головою сільської ветеранської організації Н.Г. Хромеєвою і старостою Калиновиці С. Ю. Булаєвим, мали нагоду поспілкуватися напередодні його поважного ювілею - 80-річчя. Відзначить його 10 грудня. Знаний Петро Олексійович серед земляків не тільки як керівник місцевої потужної нафтовицької організації - електроцеху, а й як справжній артист - засновник чудового сільського гурту народних музик, майстерний баяніст, а ще - справжній глава сімейства, працьовитий, винахідливий, вдатний до будь-якої роботи. Великий оптиміст і життєлюб, товариська і небайдужа людина... Та годі епітетів, від яких засоромиться кожен чоловік. Разом із сивочолим ювіляром, його дружиною Лідією Іванівною гортаємо архівні світлини та згадуємо віхи його життя...
Рід Покормяків походить із Ніжинщини, у Калиновиці купили землю і звели хату десь 1902 року - за датою монети під її сволоком.
Важким, голодним і холодним було калиновицьке дитинство Петра Олексійовича, адже народився у вікопомному 1941-ому. І нині у радісні й важкі хвилини звертається поглядом до татового портрета, адже побачити його живим хлопчикові так і не судилося (Олексій Омелянович загинув у серпні 1944-го у Румунії). У повоєнні роки мама Галина Павлівна трудилася у колгоспі, малий Петя теж мусив працювати по господарству, аби вижити - ну хоч соломи нацупити чи хмизу назбирати для печі. Разом із вірним другом дитинства і всього подальшого життя Василем Стародубом це вони й робили.
Пригадує Петро Олексійович, як підгодовували сирітку родичі, як хло-пеням садківського віку, було, несе додому із ясел, де підгодовували дітей у голодному 1947-ому, шматочок чорного хліба - для мами... Та від постійного надокучливого голоду щипає дорогою той окрайчик, доки й з'їсть. Дійде до мами і гірко плаче, що не доніс...
Довго залишалася мама удовою, все сподіваючись на повернення чоловіка, тримала корову, навіть у хаті, бо не було сарая, виживали на сушці із саду, та скорилася перед трудним повоєнним життям, вийшла заміж вдруге.
Маленький син важко приймав вітчима, та Іван Антонович Виприцький став опорою родини, допомагав Петрові і в дорослому житті. У родині народився й спільний син Микола.
Петро закінчив сільську семирічку, довчився 10 у Варві і до армії встиг попрацювати обліковцем на фермі. Змалечку мав потяг до музики, опанував балалайку, гармошку і баян. Тож у ті часи був у великій пошані і колгоспному колективі, і серед молоді - душа товариства на танцях (щодня!) і в агітбригадах. Закінчив курси баяністів, та, спробувавши вступити до Київського культпросвітучи-лища, обурюється й донині - не пройшов, не дали у руки баяна.
Армію відслужив аж на російському Уралі, втрапив у ліквідатори ядерних вибухів (задовго до нашого Чорнобиля), що, певно, не могло не позначитися на здоров'ї.
Музика була поряд з Петром Покормяком і там - грав у самодіяльності, навіть давав уроки, і по поверненню на батьківщину. Забирали демобілізованого баяніста до Прилуцького клубу заводу "Будмаш" (майстерно грав полонез Огінського, складні марші тощо), та за порадою рідні влаштувався на Ладанський завод, в інструментальний цех, закінчив місцевий вечірній технікум, здобувши робітничу професію.
У ладанській самодіяльності красивий, компанійський баяніст познайомився з майбутньою дружиною Лідією - теж талановитою артисткою драмгуртка. Молода сім 'я, де народився старший син Юрій, невдовзі повернулася на Варвинщину, бо Петра Олексійовича однак тягнуло додому, хоч на Ладанському заводі швидко вийшов у передовики.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.