У роки Другої світової війни село Єліне Корюківського району (від нього до кордону з росією всього три кілометри) було спалене нацистськими військами. Та життя там поступово відродилося, люди відбудувалися. До повномасштабного вторгнення в селі мешкало 150 чоловік. Зараз - ні душі. Через регулярні російські обстріли (вони тривають із січня 2023-го) минулого місяця з Єліного виїхали дві останніх мешканки. Та рашисти все одно не припиняють гатити по селу, намагаючись знову перетворити його на руїни. Днями вкотре обстріляли Єліне з мінометів, згоріли ще дві хати...
На фото - Олександр Артюшенко, фото з його сторінки у Фейсбук
— Частина мешканців (у тому числі й усі діти) покинули село ще в січні минулого року, після першого обстрілу. А 2 лютого 2023-го (тоді після влучання міни в погріб загинуло четверо місцевих мешканців і ще один зазнав поранень) люди вже масово почали виїжджати. Уже наступного дня в Єліному залишалося не більш ніж пів сотні мешканців. Упродовж місяця майже всі вони покинули свої домівки, окрім кількох чоловік, — розказує староста Туринського старостинського округу (куди входить Єліне) Олександр Артюшенко.
— Останні дві пенсіонерки виїхали в березні цього року, бо ситуація з обстрілами лише погіршувалася. Зараз у Єліному постійних мешканців немає. Кілька людей періодично навідуються туди провідати свої хати, забрати якісь речі. Роблять це або рано-вранці, або в хмарну, дощову погоду (вона заважає роботі ворожих дронів. — Авт.).
На початку російського вторгнення в Єліному нараховувалося близько 90 жилих хат. Нині 28 із них повністю знищені, ще понад 50 — пошкоджені.
— Пожеж після обстрілів, певно, вже ніхто й не гасить? — запитую старосту.
— Нікому. Оскільки обстріли почастішали, то Чернігів, з міркувань безпеки, не дає рятувальникам дозволу виїжджати в прикордоння. Всі пам'ятають недавні трагедії в Одесі, Харкові (там рашисти завдавали повторних ударів, коли на місце обстрілу приїжджали рятувальники. — Авт. ) Не буде винятком і Єліне, якщо направити пожежників туди Звісно, душа болить від того, що окупанти нищать село. Та що в цій ситуації вдієш?
— Є шанс, що Єліне відродиться?
— Важко спрогнозувати. Єдине, що можу сказати з упевненістю: якщо війна закінчиться цього року, то люди обов'язково повернуться і відбудуються. Зараз вони живуть надією вернутися додому. Багато хто навіть не вивозив своїх речей. Та якщо війна затягнеться — Бог його знає, як буде. Чим довше вона триває, тим більше будинків буде зруйновано обстрілами. Та й самі люди поступово приживуться на нових місцях.
У роки Другої світової Єліне стало партизанським селом — понад 100 його мешканців подалися в підпілля або ж були зв’язковими партизан. Через це 23 березня 1942 року нацисти спалили село й закатували 296 його жителів. Уже в роки незалежності в Єліному було створено Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави «Лісоград». Зараз він, ясна річ, не працює. Експонати ще минулої осені вивезли до Чернігова. У самому музеї хоча й повилітали вікна, але будівля поки що ціла (тьху-тьху, щоб не наврочити). А ось його працівникам не пощастило. Віднедавна повертатися в село їм більше нікуди: 28 березня після ворожого обстрілу згоріла хата доглядачки музею Людмили Маклюк, 30 березня вогонь знищив дім подружжя Спасіків (Володимир працював директором музею, Валентина — науковим співробітником), а 1 квітня дотла згорів будинок сторожа музею — Петра Півня. Чоловік на власні очі бачив, як палає його хата, та зарадити нічим не міг...
— Із Єліного я виїхав 27 лютого минулого року — коли приїхали діти й забрали мене до себе у Сновськ, — розказує Петро Васильович (йому 59 років).
— Та життя в місті — то не моє. Тож уже за кілька днів я перебрався в Млинок, що за два кілометри віл Єліного. Оселився в нежилій хаті. Від попередніх господарів лишилися холодильник, газова плита, ліжко. Тому з Єліного нічого свого не перевозив. Так усе й згоріло 1 квітня...
Я тоді якраз повертався зі Сновська, коли по обіді мені зателефонувала Любов Паньок. Вона приїхала в Єліне провідати свою хату і попала під обстріл. Бачила, як валить дим із того боку села, де був мій будинок. Тому й подзвонила. Я мерщій помчав велосипедом у Єліне. Як виявилося, влучання було в мій хлів, а вже з нього вогонь перекинувся на дім. Коли я приїхав, дерев'яна хата палала як сірник. Дуже шкода її, ловка була: міцна, обшальована, із прибудовами.
Попри небезпеку Петро Півень мало не щодня велосипедом їздить у Єліне. Приглядає за музеєм, а заодно й за місцевим зерноскладом.
— Не раз потрапляв під обстріли. Як починає бахкати — я зразу тікаю в ліс чи падаю в найближчу яму. Попід хатами ховатися не можна — небезпечно, — пояснює. — Зараз у Єліному невелике затишшя. Востаннє рашисти обстріляли село 5 квітня. Били мінами. Згоріли дві нежилих хати. І в склад влучили, за яким я наглядаю.
— Хто ті відчайдушні жіночки, що аж до березня залишалися в селі?
— Одну звати Ольга, а друга — це моя старша сестра Ніна. Зараз вона живе в Тур'ї, але, як і я, часто приїжджає велосипедом у Єліне. Їздить по речі, а заодно підгодовує тутешніх котів, собак. Дуже хоче додому. Вона і не виїжджала б, якби не допекло: прилітати стало вже за 20 метрів від її хати.
— Єліного після обстрілів, мабуть, не впізнати...
— Село й справді сильно постраждало. Хоча є і вцілілі хати, де лише повилітали вікна і трава кругом вигоріла. А ось там, де було пряме влучання, — руїни. Найбільше непокоїть те, що скоро літо і буде суха трава. Після чергового обстрілу вогонь може так розгорітися, що зразу пів села згорить. Я онде минулого року скільки разів їздив допомагати гасити пожежі. А зараз уже так не зробиш - бо тероризують ворожі дрони.
Наостанок запитав у Петра Васильовича, чи налаштований він повернутися в Єліне.
— Однозначно! Тільки-но закінчиться війна, я зразу готовий взятися за відбудову. Хочу доживати в рідному селі.
Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Єліне