GOROD.cn.ua

Гармати на Валу: згадуємо історію візитівки Чернігова

16 червня у Чернігові через капітальний ремонт тимчасово прибрали з постаментів гармати і перенесли їх вглиб території Валу. Суспільне вирішило згадати історію одного із головних символів Чернігова. Її нам розповів доктор історичних наук Сергій Леп’явко.

Про те чому кілька десятків років гармати пролежали в бур’янах просто неба, коли їх встановили на лафети і скільки разів переносили зі звичного місця – далі в матеріалі.
Фото: Валентин Бобир

Зі слів Сергія Леп’явка, достовірної історії походження гармат не існує. Серед чернігівців існує думка, що їх місту подарував Петро I, але історик спростовує цю інформацію.

Відомо, що перші згадки про гармати на Валу в діючій тоді фортеці датуються серединою XVI століття. Після того, як фортецю ліквідували, гармати лишили просто неба. В піску і бур’янах вони пролежали декілька десятків років. Там була занедбана територія, схожа на сучасний смітник. Гармати великі і важкі – люди просто не знали, що з ними робити, говорить Леп’явко. Єдине, що їх врятувало – чавун, з якого вони зроблені. На металолом його тоді не приймали.

У 1848 році до Чернігова приїхав член імператорської родини, пішов дивитися собори і побачив кинуті гармати. Губернатор одразу відреагував - зробили маленьку алею для кількох гармат на дерев’яних лафетах.

Відправним пунктом створення Гарматної алеї вважається свято на честь Феодосія Углицького у 1896 році. Тоді Чернігів готувався до великого прийому гостей, мало приїхати до 100 000 людей, тому місто приводили в ідеальний стан. Чинний тоді губернатор Євген Андрієвський вирішив зробити другу реконструкцію Гарматної алеї.

«Виходить, Святий Феодосій і допоміг поставити ці гармати», – жартує Сергій Леп’явко.

До речі, тоді гармати і поставили на металеві, лафети, які губернатор замовив у Київському Арсеналі.


Фото: Цікавий Чернігів


Цікаво, що інформація на лафетах не має ніякого відношення до самих гармат. Рік, який там зазначений, говорить про рік випуску лафети, а не гармати.

«У 1896 році поставили не всі ці гармати, залишалися ті, що були на Валу, потім Андрієвський привіз ще кілька з губернії. Які з нашого Валу, які з губернії – не відомо», – сказав Леп’явко.


Фото: Суспільне Чернігів

Цікаво, що гармати в тому вигляді, в якому ми бачимо їх зараз, мають різне походження. Чотири великі слугували для захисту фортець. Ті, що менші – універсальні.

Як каже Сергій Леп’явко, те, що гармати зараз перенесли зі звичного місця – не дивина.

«Тільки на моїй пам’яті вже два рази переставляли. Тобто, кожні приблизно 30-40 років гармати переміщали. Нічого страшного в цьому немає, аби зробили все грамотно. Все залежить від мистецьких смаків діючої влади».

Нагадаємо, 16 червня у Чернігові на Валу почали переносити гармати углиб території Валу. Зі старих місць їх переносять тимчасово, на час капітального ремонту Гарматної алеї.


Фото: Суспільне Чернігів


Капітальний ремонт Валу коштуватиме 288 мільйонів гривень. Ремонт Гарматної алеї обійдеться у 67 мільйонів гривень. Тендер на реконструкцію Валу виграло підприємство «УТБ-Інжиніринг».


Фото: Суспільне Чернігів


UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Гарматна алея, Вал, історія, Сергій Леп’явко