GOROD.cn.ua

«У ковідних» міняється психіка

Це спостеріг генеральний директор Ніжинської центральної міської лікарні імені М. Галицького Олександр Костирко. Ніжин, як і Чернігів, з 19 жовтня у червоній, найбільш небезпечній зоні.— Сьогодні у стаціонарі 64 пацієнти з «ковідом», — відмічає 23 жовтня Олександр Костирко. — Частина в інфекційному відділенні, на 30 ліжок. Там передбачені 6 ліжок для важких хворих — у нас 6 апаратів ШВЛ (штучної вентиляції легень). Частина пацієнтів у тимчасових відділеннях.

«Імунітет нестійкий: можна захворіти і двічі на рік, і тричі»

— Імунітет до «ковіду» нестійкий, — продовжує Олександр Костирко. — Можна захворіти і двічі на рік, і тричі. У нас є лікар, яка двічі захворіла.

У «ковідних» людей міняється психіка на фоні гіпоксії, тобто зниженого-рівня кисню в крові, а значить, і в мозку, — відмічає Олександр Михайлович. — Хворі на «ковід» стають агресивні, егоїстичні. Це не від того, що людина така. Це так діє хвороба: «Є я тільки, і все, інші пацієнти — то ніхто. Я найтяжча (найтяжчий), біля мене всі повинні бути». Я понад усе. «Ковід» — це як людина на шибениці: петля стягується, кисню все менше, хворий провалюється, як у яму, у провалля, коридор, з якого хоче повернутися будь-якою ціною. Умовно кажучи, якщо у палаті один кран буде з киснем, то йдуть на те, що сильніший відштовхне слабшого, лиш би дістатися до крану.

— Будь-яка хвороба міняє людину.

— Так, але тут все-таки психіка дуже помітно страждає. Цю хворобу ще вивчать з часом.

— Госпіталізуєте при якому рівні кисню в крові?

— Якщо є ознаки дихальної недостатності. Вимірюється насиченість капілярної крові киснем (сатурація) пульсоксиметром. Прилад надягається на пальчик. По протоколу, якщо сатурація, або насиченість крові киснем, нижча 93 відсотків, то це показ до госпіталізації. 97-98 — це нормально, 95-94 — граничні параметри, коли люди можуть лікуватися амбулаторно, на рівні сімейної медицини.

При дихальній недостатності потрібна киснева підтримка. Балонний кисень, кисневі концентратори (беруть кисень з повітря і концентрують для подачі), апарати ШВЛ. Балонний кисень подається через спеціальний медичний кран. Він дає можливість точного регулювання витрат кисню. Повинне бути дозування. Це не так, що відкрутив кран, подихав. Кисень поступає під високим тиском, є спеціальний редуктор, що урівноважує кисень і подає суміш, збагачену киснем. Плюс має бути зволоження, тому що кисень чистий сушить дихальні шляхи. Крім балонного кисню, використовуємо 28 кисневих концентраторів, серед них є апарати, розраховані на дві людини водночас.

— Пацієнти першої хвилі з Борзнянщини ділилися, що витратили на ліки до 20 тисяч гривень кожен. Чи змінилася ситуація?


— Вартість пролікованого випадку має багато складників. І медикаменти — це невелика частина у відсотках цієї ціни. Треба враховувати обслуговуючий персонал, роботу лікаря, витрати на енергоносії, амортизацію обладнання. Вартість кисню — один балон більше 300 гривень коштує. Якщо в день використовуємо зараз 10 балонів, то тільки три тисячі в день витрачається на кисень на двох-трьох пацієнтів. Крім того, я 300 відсотків доплати плачу людям. Виходить все одно невелика заробітна плата. 12 тисяч у медичної сестри і 17-18 у лікаря. По нинішніх цінах і прожитковому рівню.... Але це витрати для лікарні великі. Плюс медикаменти закуповуємо. Вартість меропенема — 300 гривень один флакон. Це антибіотик, що найчастіше використовують для важких хворих. Його як мінімум двічі на день вводять, це 600 гривень. Офіційно (з міністерства) була озвучена сума 45 тисяч гривень на один випадок пролікований. Але один випадок пролікований, це з практики, більше обходиться закладу. Я щомісячно витрачаю близько 900 тисяч гривень на предмети індивідуального захисту.

«Найефективніше в лікуванні — це кисень, розріджувачі крові й антибіотики»


— Найчастіше хворіють люди за 60?


— 55 і більше. Коли є супутні захворювання. Цукровий діабет, онкологія, дихальні розлади, обструктивні бронхіти, бронхіальна астма.

— Скільки померло по Ніжину від «ковіду»?

— На 16 жовтня кількість госпіталізованих з 1 квітня — 409. Кількість виписаних — 314. Померла 21 людина. Летальність в цілому 6,3 відсотка, 3 1 квітня ми обслуговували Ніжин, Ніжинський район, Носівку. Починаючи з вересня, обслуговуємо тільки Ніжин і Ніжинський район.

— Апарати штучної вентиляції легень, ШВЛ, про які на початку говорили як про панацею, нею не стали, це з першими смертями від «ковіду» почали відмічати інфекціоністи.

— Самі подумайте, якщо легеневої тканини нема, а просто механічно вдувається повітря у бронхіальне дерево... Легенева тканина зруйнована вірусом, запаленням. У нас нема жодного клінічного випадку, щоб пацієнти, які знаходились на ШВЛ з «ковідною» пневмонією, одужали — ми жодного з ШВЛ не зняли. Той 21 пацієнт, що помер на 16.10, — на ШВЛ-підтримці була більшість. ШВЛ — це не більше, ніж виконання протоколу.

Найефективніше в лікуванні — це кисень, антикоагулянти й антибіотики.

— Для чого розріджувати кров антикоагулянтами?

— Вірус згущує кров, призводить до її згортання в альвеолярній сітці (альвеоли ніби мішечки, у легенях їх до 700 мільйонів, це, так би мовити, робочий механізм легень). А якщо не працюють альвеоли і капіляри, значить, нема передачі повітря у кров.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №44 (1798), 29 жовтня 2020 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ніжинська ЦРЛ, Олександр Костирк, коронавірус, COVID-19, «Вісник Ч», Тамара Кравченко