GOROD.cn.ua

Поліцейська-миротворець з Чернігова Оксана Зубець: «Свою службу несу з гордістю і з честю»

 

Майор поліції Оксана Зубець розвінчує поширений стереотип про те, що миротворець – це кремезний чоловік. Оксана не з легкодухих –чернігівка майстер спорту з дзюдо і самбо, відслужила вже у двох миротворчих місіях – у Південному Судані та на Кіпрі. 29 травня вона разом з усім світом відзначає Міжнародний День миротворців.– Я працюю в органах внутрішніх справ з 2004 року, а моя миротворча діяльність почалася в 2014-му. Вперше про можливість стати миротворцем я дізналася у 2013 році. Звернулася до відділу кадрів, де мені роз’яснили, що поїхати у миротворчу місію цілком реально. Для цього треба досконало володіти французькою або англійською мовою та скласти іспити. З англійською у мене немає проблем, тож я написала відповідний рапорт. У 2013 році мені надійшов виклик до миротворчого центру у Києві при Академії внутрішніх справ України для складання іспитів. Їх приймали іноземні інструктори. Всі іспити я успішно склала, після чого мені запропонували місію в Південному Судані. Я погодилася і вже 31 серпня 2014 року вперше ступила на землю Африканського континенту. Я була єдиною жінкою у команді з десяти чоловік, – розповідає Оксана Зубець.

Спершу миротворці прибули на базу ООН в місті Ентебе в Уганді, де пройшли 5-денний курс з правил особистої безпеки під час несення служби.
Наступних 2,5 роки Оксана Зубець служила на посаді командира відділу захисту прав дітей та жінок в місті Бор, штату Джон-глей у Південному Судані.

– Моя повсякдення робота полягала в тому, що з 8-ї ранку і до 16-ї вечора я перебувала в таборі біженців – проводила різноманітні тренінги, лекції, зокрема для дітей. Ми працювали щодня, без вихідних і свят. Після 16-ї години наша команда іноді збиралася, щоб пограти у волейбол, позмагатися у перетягуванні канату тощо. Також у вільний час я спілкувалася з рідними в Інтернеті. Однак не завжди зв'язок був стабільним, особливо у сезон дощів. У такий період я намагалася хоча б раз на кілька днів подзвонити сім’ї, щоб за мене не переживали. Почути рідних було врай важливо, адже їдучи в місію я залишила вдома маленьку дитину, – згадує миротворець. – У таборі біженців на той момент перебувало 2500 осіб – переважно це місцеве плем’я «нуер». Поза табором жили мешканці племені «дінка». Між ними відбувався військовий конфлікт, який миротворці були покликані врегулювати.
У 2016 році відбулася ескалація конфлікту між племенами. Озброєні місцеві мешканці нападали на табір біженців та базу миротворців.– Ми не показували свого страху, адже довіра місцевого населення була для нас важливіша, ніж власні емоції і почуття. Якось я прокинулася серед ночі від звуків пострілів. Всіх миротворців швидко зібрали у бункері на випадок, якщо буде озброєний напад. Нашу охорону забезпечили військові з Індії, Непалу та Гани, оскільки поліцейський компонент перебуває у місії без зброї. На щастя, тоді нападу не було, хоча ще близько тижня ми постійно жили в стресі, – каже Оксана Зубець. – Нестандартних і хвилюючих ситуацій в місії було чимало. Наприклад, в таборі біженців сталася така історія: в одному з блоків було новонароджене немовля, до якого підійшла інша дитина – дівчинка віком 1 рік і 11 місяців. Старша дитина, граючись, вкусила немовля за щічку. Це побачила матір новонародженого і назвала дівчинку людожеркою. Після чого інші представники племені вирішили її вбити. Аби запобігти трагедії, я доклала чимало сил – проводила зустрічі зі старійшинами племені, говорила з родичами цим дітей. Врешті-решт сім’ю дівчинки довелося перевести в інший блок, щоб врегулювати конфлікт.

Оксана Зубець повернулася з Судану в 2017 році, а у серпні 2018 року поїхала в другу миротворчу місію на Кіпр. Офіцер жила і працювала у буферній зоні, що розділяє північну і південну частини Кіпру. На півночі живуть турки-кіпріоти. А на півдні – греки-кіпріоти. Буферна зона патрулюється миротворцями і використовується для врегулювання ситуації між конфліктуючими сторонами.

– На Кіпрі я прослужила 2 роки і 2 місяці. Спочатку побула патрульною, а потім перейшла на посаду працівника кадрового забезпечення. Я була єдиним офіцером, що відповідав за кадрову роботу і увесь особовий склад. Наприклад, це відбуття-прибуття у місію, подача документів до головного департаменту міжнародних операцій у Нью-Йорку, це відпустки – вся робота, що пов’язана з персоналом, належала до моєї зони відповідальності, — розповідає поліцейська. – В обох моїх миротворчих місіях спільною рисою є те, що тебе оточує інтернаціональне суспільство. Решта кардинально відрізнялася – клімат (в Південному Судані було нестерпно жарко), колектив, умови проживання, посадові обов’язки.
З другої місії Оксана Зубець повернулася 1 листопада 2020 року. І одразу ж приступила до своєї звичної роботи – в ювенальній превенції Управління превентивної діяльності ГУНП в Чернігівській області.

– Мої основні обов’язки – профілактична робота з дітками. Взагалі, я дуже люблю дітей: допомагати їм у складних життєвих обставинах, організовувати для них цікаві заходи. За 15 років я жодного разу не думала змінити роботу чи навіть свій підрозділ. Свою службу я несу з гордістю і з честю. Щодо планів на наступну миротворчу місію – життя покаже. Робота миротворцем – дуже цікавий досвід, якого не отримаєш більше ніде. Зараз я готова підтримувати кожного, хто захоче взяти участь у відборі до місії, а особливо – жінок. Щоб вони були впевненішими і вірили в свої сили, –ділиться Оксана Зубець. – На жаль, не так багато жінок бажають або мають можливість поїхати у миротворчу місію. Хочу порадити всім жінкам ніколи не відмовлятися від своєї мрії! Часто говорять, що в поліції немає жінок чи чоловіків, а є поліцейські. Тому слід завжди пам’ятати, що у всіх нас однакові права, сили, ресурси й можливості, якими ми повинні користуватися.

Джерело: Сектор комунікації поліції Чернігівської області

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: миротворець, Зубець, поліція