GOROD.cn.ua

Перинатальний психолог Валерія Баришнікова вважає сексуальне виховання необхідним для підлітків

Сексуальне виховання підлітків — часом складний, але дуже важливий аспект для батьків, - впевнена перинатальний психолог Валерія Баришнікова. Дехто з них вважає, що це розбестить їх дітей, дехто - ще занадто рано, а комусь просто соромно розмовляти з дітьми на таку тему.Першим навчальним закладом, в якому Валерія отримала диплом акушерки, став Чернігівський медичний коледж. Після закінчення Рівненського інституту слов'янознавства Київського славістичного університету вона стала дипломованим психологом. Має неабияку кількість сертифікатів, які отримала після закінчення курсів підвищення кваліфікації за своїми основними напрямками в роботі. Крім того, вона є координатором міжнародної програми ICDP (International Child Development Programme). І вже на протязі трьох років працюючи перинатальним психологом в жіночій консультації №1 за адресою: вул. Пирогова, 1, каб. №6 та займається підготовкою вагітних жінок до пологів, надає консультації з питань грудного вигодовування та інші.

Крім цього, виховуючи двох чудових доньок 11 та 6 років, вона розуміє наскільки важливо вчасно надати їм необхідну інформацію про статеве дозрівання та правильно виховувати їх в цьому напрямку. Розуміючи, що ця делікатна тема стосується кожного з батьків, вона звернулася до Міністерства освіти. І вже в грудні 2018 року спільно із СНІД-центром та Центром планування сім'ї серед 10-11-х класів було проведено бесіди на тему «Сексуальне виховання», серед учнів 10-х класів - тестування на тему «Інтимне життя підлітка». З цією метою Валерія розробила для підлітків 12 питань з чотирма варіантами відповідей:

1. Чи обговорюєш ти питання на тему свого тіла та інтимні подробиці зі своїми батьками?
2. Чи потрібно в школі приділити більше уваги сексуальному вихованню?
3. З якого класу на ваш розсуд треба обговорювати інтимне життя?
4. Як часто ти використовуєш нецензурну мову?
5. Скільки разів на тиждень ти дивишся фото/відео на інтимні теми?
6. Ти переглядач наодинці чи в компанії друзів?
7. Які у тебе відчуття після перегляду матеріалів інтимного змісту?
8. Чи подобається тобі анатомічне склад свого тіла?
9. У тебе вже є постійний сексуальний партнер?
10. Твої знайомі вже мають сексуальні стосунки?
11. Напиши будь ласка п'ять слів або одне речення, яке ти скажеш, щоб дати згоду на інтимні стосунки
12. Намалюй сексуальність.


Після опрацювання результатів, на погляд Валерії, були отримані такі результати.

Взагалі діти поділилися рівно на 2 групи: з ким батьки говорять на інтимні теми і на тих, де обговорення таких тем заборонено.Потім Валерія розділила отримані відповіді на 4 пачки:
1) підлітки, в сім'ях яких є обговорення, але інтимних стосунків вони ще не мають;
2) підлітки, в сім'ях яких є обговорення і вони мають інтимні стосунки;
3) підлітки, в сім'ях яких нема обговорення і інтимних стосунків вони не мають;
4) підлітки, в сім'ях яких нема обговорення, але інтимні стосунки вже є.
До останньої групи увійшли підлітки (1%), яких цікавлять одностатеві сексуальні відносини. Є велика верогідність того, що вони вже спробували одностатеві інтимні стосунки.

Серед тих, кому було заборонено, частота перегляду інтимних фото та відеоматеріалів в компанії друзів чи наодинці на 30% частіше, ніж в інший групі. Підлітків, що мають високу самооцінку і впевнені в собі, було виявлено на 80% більше в групі, де батьки надають всю інформацію відкрито і правдиво.

На підставі тестування було з’ясовано, що серед учнів 10-х класів є 20% тих, хто живе статевим життям . Вони мають високі показники впевнених у собі та захоплених своїм тілом молодих людей.


В групі тих, що мають сексуальні стосунки є ті, з ким батьки вільно спілкуються на дорослі та інтимні теми (45%) та ті, кому про секс вдома говорити заборонено – таких 55%.

45% респондентів мають більше правдивої інформації про безпеку статевого життя. Вони рідше дивляться фотографії та відеофільми на інтимні теми, що засвідчує про менший ризик захворіти та завагітніти. Такі учні більш емоційно стабільні і позитивні.
Серед опитуваних з 55%-ї групи - більше фантастичних думок, неправильного уявлення про контрацепцію та захворювання. В ході дослідження було зафіксовано1% учнів, які практикують одностатеві відносини.

Як би це не було сумно, але це учні з категорії 55%, там де з батьками не обговорюється сексуальне життя. Недостатня кількість інформації від дорослого, якому довіряє дитина, призводить до самопізнання через мережу Інтернет та велике захоплення на підвищеному і ще нестабільному гормональному фоні підлітка. Коли він бачить як це відбувається, і в своєму тілі відчуває прилив сексуальної енергії, а ще не розуміє як правильно себе поводити, щоб не зашкодити собі і оточуючим, це призводить до зниження самооцінки, невпевненості в собі, агресії та замкнутості.

Дуже цікаво діти відповіли на 11-е питання про згоду до інтимних стосунків:- Якщо ти здоровий, і є контрацептив;
- Ні, вибач, я лесбі;
- Я довіряю, я згодна;
- Давай повечеряємо, підемо в спальню. А в тебе є презерватив? Давай спробуємо;
- Я згодна, але тільки з контрацептивами;
- Я готова; ти купив? добре; хочу; в мене не можна; пішли до тебе;- Давай это обсудим;
- Let’s go!
- О, так! Але в тебе є підстраховка?

А один з учнів, як ми бачимо, засумнівався. Спочатку надав відповідь, потім закреслив. А якщо подивитися, чи розмовляє він про це з батьками, то його відповідь: г) ніколи, ця тема заборонена.Не менш цікавими були відповіді на прохання намалювати сексуальність. Ось так підлітки уявляють це поняття.

Сексуальне безкультур'я і незнання чреваті ранньою вагітністю, різними захворюваннями, що стосуються статевої сфери. Якщо у дитини виникають якісь питання, і він не може звернутися до батьків, він буде шукати відповідь у однолітка або в Інтернеті. А там далеко не завжди є правильні відповіді.

Тому, проаналізувавши отриману від підлітків інформацію, Валерія Баришнікова за допомогою нашого сайту хоче звернутися до батьків:
- Любі батьки! Обнімайте своїх дітей, цілуйте, говоріть частіше з ними про те, що турбує їх, а не про те, що в кімнаті не прибрано, уроки не вивчені…Не бійтеся розмовляти з дітьми, які дорослішають про секс культурною мовою, називаючи статеві органи «пеніс» та «піхва». В цьому нема нічого поганого. Довірлива розмова формує орієнтацію вашої дитини та допомагає усвідомити їй свою сексуальність, відбувається збагачення особистості і підвищується здатність до любові. А завдяки усвідомленості своєї привабливості зменшується ризик сексопатологічних порушень.

У разі відсутності «правильних» слів або прояву сорому ви можете абсолютно безкоштовно за попереднім записом звернутися до мене, як до психолога. Звертатись можна і вашим дітям, незалежно від статі. Я маю досвід з таких питань, як «Корекція поведінки підлітків», «Налагодження стосунків у родині» та взагалі, можу допомогти з будь-якого питання, що турбує вас чи ваших дітей. В кабінеті психолога підлітки навіть можуть безкоштовно отримати презервативи. Пам’ятайте, я завжди відкрита до всіх та гарантую анонімність. Ласкаво прошу!

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Баришнікова, психолог, сексуальне виховання