Новина про те, що в ТОВ «Земля і воля» за пай платитимуть 18 відсотків від нормативної вартості земельної ділянки, сколихнула минулої осені не лише пайовиків, а й громадськість та журналістів зокрема. Хтось стверджував, що це неможливо... Були й такі, хто запевняв, мовляв, то лишень на рівні розмов, аби таким чином переманити до себе власників земельних паїв, які уклали договори з іншими агрофірмами. Звідусіль лунало: хіба це рентабельно для підприємства?
Дискусії про рентабельність залишимо для економістів, хоча одне очевидне й не для фахівців зазначу: у цьому господарстві чи не найнижча в Україні собівартість виробництва основної продукції (зерна), від чого відповідно й чи не найвища рентабельність господарювання. Тобто, оту високу оплату за паї забезпечує високоефективна економіка. Та й генеральний директор ТОВ «Земля і воля» Леонід Яковишин слів на вітер не кидає: вже завершується виплата подвійної суми за пай. Люди щодня телефонують і дякують, що так неочікувано отримали великі суми.
«Мій пай спочатку був у СТОВ «Світанок», а у 2016 році я переуклала договір з ТОВ «Земля і воля», - розповіла Галина Белан. - Була пропозиція й від ТОВ «Наташа-Агро», дехто з наших пайовиків «клюнув» на гарні обіцянки. Я ж тоді навіть не здогадувалася, що Леонід Григорович підніме відсоток виплат у два рази, однак саме на цього вмілого, роками перевіреного господарника, покладала більшу надію, ніж на будь-кого. І не помилилася: нещодавно отримала на руки 28 324 гривні! Перед цим нам видали натуральну оплату: по тонні кукурудзи й 200 кілограмів зерна пшениці. Ми люди родом з периферії, у кожного вдома і птиця, й свині. Із базару їх не прогодуєш. До того ж, зерно обраховували не за ринковими цінами, а згідно із собівартістю – дешевше більш як на дві тисячі гривень. Відповідно й сума грошової оплати в нас більша на оті дві тисячі. У мене є знайомі в селах, де орендарі платять за земельні паї 5-7 відсотків, ще й зерно цінять до 4500 гривень за тонну, зменшуючи цим суму грошової оплати. Шкода людей...».
Галина Белан має сільськогосподарський фах, обізнана з бухгалтерським обліком, тож відразу порахувала, що коли до готівкової оплати додати вартість одержаного зерна, то сума за пай вийде майже в дві її річні пенсії. Рада й від того, що старша дочка з чоловіком віддали свій земельний пай в оренду теж ТОВ «Земля і воля», й відповідну оплату одержали.
У родині Березан з Бобровиці пай не один, а кілька. Любов Андріївна, яка все своє трудове життя присвятила колгоспу «40-річчя Жовтня», а потім його правонаступнику СТОВ «Світанок», вийшовши на заслужений відпочинок, уклала договір оренди з ТОВ «Земля і воля». І не пошкодувала, а навпаки. Земельний пай доньки Світлани, який дістався у спадок, лишився у «Світанку». Отож, хоч паї й однакові – по сім з половиною гектарів - та орендна плата відчутно відрізняється.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Чернігівщина, Божок, Яковишин