Відкриття молочнотоварної ферми ТОВ «Понори» у селі Корінецьке є найвагомішою подією минулого року в аграрному секторі Талалаївської громади, а точніше — подією не року, а навіть кількох останніх десятиліть. Адже, коли детально проаналізувати стан справ у тваринництві господарств колишнього району, він не оптимістичний. Крім «Понір» тваринницьку галузь різного рівня утримують ще три господарства. Тваринництво останнім часом особливо не захоплює інвесторів, бо ця галузь надто затратна, а шлях до виведення тваринництва на рівень отримання прибутків — складний і тривалий. Власниця ТОВ «Понори» Наталія Анатоліївна Горбачевська, придбавши колись у власність це господарство, впевнено пішла цим непростим шляхом.
Про діяльність ТОВ «Понори», про розвиток у цьому господарстві молочного скотарства ми періодично розповідаємо читачам нашої газети. Побувавши на понорівській фермі, так і хочеться кожного разу сказати словами Остапа Вишні: «Якби мої бабуся встали!» Бо ця ферма мало чим нагадує ту, яка за часів колгоспів була у кожному селі. А відвідини її — це щоразу своєрідна і дуже цікава екскурсія на підприємство, яке впевнено розвивається, навіть в умовах воєнного часу.
На фото: Наталія Горбачевська з командою професіоналів на об’єкті в Корінецькому
Ось такі датчики температури, вологості у «передпокої» доїльного залу
Кількість високопродуктивного поголів'я корів молочної породи з кожним роком тут збільшують. На початку повномасштабної війни на фермі утримували 430 голів ВРХ, планомірно поповнюючи дійне стадо з домовирощених теличок. Отож, вже кілька років тому виникла необхідність добудовувати приміщення, робити ще один доїльний зал. На початку 2022-го ТОВ «Понори» викупило приміщення старих ферм, які розташовані в сусідньому Корінецькому. А за кілька днів по тому рашисти пішли на нас війною. Ризики щодо реконструкції приміщень та і розвитку всієї галузі у ТОВ значно зросли. Думаю, немає необхідності уточнювати чому. І все ж воєнний рік, що минув, був роком значних вкладень у розвиток тваринництва у ТОВ «Понори» і завершився щасливим моментом. На завершення листопаду 2023-го сюди, у реконструйовані приміщення, почали заселяти нетелів, які на цей час уже радують господарів поповненням.
Мені пощастило познайомитися та поспілкуватися із власницею сільгосппідприємства Наталією Горбачевською, яка на той час якраз проводила виробничу нараду з директором господарства та головними спеціалістами — відповідальними за ремонт приміщень та встановлення тут обладнання. На моє ключове запитання: що спонукало її розвивати саме тваринницьку галузь, Наталія Анатоліївна дала вичерпну відповідь.
— Коли я розпочинала вести аграрний бізнес, колеги із досвідом радили позбавитися від тваринництва, мовляв, затратно, безперспективно... Треба сотні мільйонів вкласти для створення поголів'я, закупівлі обладнання, технологій годівлі і т п. та ще й роками працювати на результат, — розповідає Наталія Анатоліївна. — От тоді, всупереч порадам, я і вирішила, що зроблю це! За орієнтир маю сучасні світові технології молочного тваринництва. Коли тваринництво у різногалузевому господарстві має рівень соціального проєкту, про рентабельність не може йти мови. Тваринництво — це бізнес! Особливо важливо було знайти людину, яка б мала досвід і бажання очолити саме таке підприємство. Більшість претендентів, з освітою і досвідом, які проходили співбесіду, більше переконували, що тваринництво в Україні безперспективне. На даному етапі ми вже довели протилежне. У нас сильна професійна команда і це дуже важливо!
Уже шостий рік очолює ТОВ «Понори» Володимир Леонідович Сиса. За спеціальністю він ветеринарний лікар. Тваринницька галузь — це його стихія. Саме у «Понорах» на цій посаді йому з колективом вдається вести тваринництво як бізнес.
— Які найголовніші досягнення за останні 5 років у ТОВ «Понори»? — запитую його.
— За цей час середньодобовий надій на дійну корову зріс із 25 до 38 кілограмів молока, а валовий надій по фермі з 6 500 до 15 000 кілограмів. Маємо у дійному стаді понад 20 корів, продуктивність яких приємно вражає — середньодобовий надій 60 кг. Попри коментарі скептиків та злодумців, що ми годуємо корів якоюсь хімією, хочу запевнити, що для годівлі молочниць використовують тільки натуральні інгредієнти, такі як сіль, крейда, сода, а також корми, вирощені на наших полях. Маємо стовідсоткове збереження молодняка. Побудували та ввели в експлуатацію сучасні навіси для молодняка і кормоцех.
Придбали в с. Корінецьке запустілу ферму, яку ремонтуємо та плануємо утримувати там до 400 голів корів. Ця ферма буде повністю устаткована найсучаснішим обладнанням від шведської компанії «ДеЛаваль» — світового лідера у виробництві доїльного обладнання і рішень для виробників молока, що забезпечує стійкий розвиток виробництва харчових продуктів, гарантуючи високу якість молока і здоров'я тварин. Для прикладу додам, що у 2017 році у США з обладнанням «ДеЛаваль» запущена найбільша роботизована ферма. Ми, звичайно, ще не на такому етапі, але саме завдяки цьому обладнанню це буде ферма за американськими стандартами. Тепер ферма виробляє молоко виключно екстраґатунку, тобто найвищої якості. Відповідно, воно найдорожче і в закупівлі.
З вірою в перемогу України і з вдячністю ЗСУ за можливість зміцнювати економічний фронт, розпочинає новий рік ТОВ «Понори». Про те, як втілюються в життя бізнес-проєкт на фермі в Корінецькому і яка вигода від того сільським громадам, обов'язково далі буде!
Джерело: газета “Трибуна хлібороба”, Олександра Гостра
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Корінецьке, ферма, корови, Горбачевська, Понори