GOROD.cn.ua

Чернігівщина - третя в Україні за поголів'ям ВРХ і четверта за надоями

 

У жовтні Спілка молочних підпри­ємств України зробила чергову оцінку стану молочного скотарства в країні. І во­на не порадувала.



— Поголів’я корів у господарствах і на підприємствах і далі скорочується. Частина худоби загинула під час бойових дій, частина залишилася на тимчасово окупованих тери­торіях. За прогнозами фахівців, у кінці цьо­го року кількість корів зменшиться до рівня 58% від показника, зафіксованого напри­кінці 2015 року, — повідомили в спілці. — Щоб не допустити погіршення ситуації, тре­ба збільшити державну підтримку та обсяги фінансування цієї сфери.

Чернігівщина завжди славилася стабіль­ним розвитком тваринництва. Однак зараз частина області, хоч і була звільнена з-під окупації, щодня потерпає від масованих об­стрілів росіян. Як змінилася ситуація в цій сфері, враховуючи реалії?

— Якщо брати до уваги підприємства, то в цілому показники у нас доволі непога­ні, — говорить директор Департаменту аг­ропромислового розвитку Чернігівської ОВА Олег Крапивний. — За поголів’ям ве­ликої рогатої худоби Чернігівщина — тре­тя в Україні (89,2 тисячі голів, у тому чис­лі 36,3 тисячі голів корів. — Авт.), за надо­ями — четверта (за дев’ять місяців цього ро­ку вироблено 190,4 тисячі тонн молока. — Авт.). Найбільший надій на корову цього ро­ку — сім тисяч кілограмів. І це найкращий показник за всю історію тваринництва нашої області! Крім того, 43 доїльні зали на на­ших підприємствах виробляють молоко екс­тра ґатунку, тобто такого, що відповідає всім європейським стандартам якості. І ці доїльні зали покривають 55% від усього виробле­ного в області молока. Дуже довго тваринництво в Україні було таким собі соціальним проектом. До 2000-х років ферми утриму­валися лише для того, щоб забезпечити ро­ботою людей із певного населеного пункту. Про економіку тоді не йшлося взагалі. І якщо раніше ми дивилися на маленький Ізраїль, де підприємства від однієї корови отриму­вали до 13 тисяч тонн молока за рік, і ду­мали, що це просто недосяжно, то зараз і в нас є господарства, які за рік від однієї коро­ви мають до 11,5 тисячі тонн молока. Тож тваринництво — це вже точно не соціальний проект, а справжній бізнес, який розвиваєть­ся. Плюс якщо враховувати, що зараз ціна на зернові в основному дуже низька і не покри­ває собівартості, То вихід для аграріїв — це саме тваринництво.

Втім не можна не визнати, що повномасштабне вторгнення росіян суттєво вплинуло на стан тваринництва в нашій області. Внаслідок бомбардувань та артобстрілів на агропідприємствах загинуло близько 500 голів великої рогатої худоби, у тому чис­лі 224 дійні корови. Через постійні обстрі­ли прикордоння низка агропідприємств була змушена реалізувати худобу на забій.

— За нашими підрахунками, уже реалі­зовано близько двох тисяч голів ВРХ, — констатує Олег Крапивний. — Незважаючи на обстріли, на таких підприємствах агра­рії залишалися до останнього. Здача тварин на забій починалася лише тоді, коли вже не було ні виробничих потужностей, ні людей, готових Працювати в таких умовах. І це був справжній крик душі. Але ми віримо, що на­віть у такі місця бізнес повернеться. Одразу ж після Перемоги. А поки що держава як мо­же підтримує такі господарства. Наприклад, цього року господарства чотирьох прикор­донних громад (Городнянської, Семенівської, Новгород-Сіверської та Сновської. — Авт.) могли отримати пільгу на сплату по­датків на землю (у 2022-му цим могла ско­ристатися вся область, зараз — лише ці гро­мади). І це дуже добре, адже деякі господар­ства в цих районах не можуть обробити по­ловини своїх орендованих земель. Із наступ­ного ж року держава передбачає ще й ком­пенсацію коштів на проведення розмінуван­ня, адже всі ми розуміємо, що це проблема дуже багатьох років.

Нині на Чернігівщині 18,409 тисячі гек­тарів земель сільгосппризначення по­тенційно забруднені вибухонебезпечними предметами (усього земельний фонд облас­ті складає 3 190,3 тис. га, із них — 2 060,4 тис. га сільгоспугідь і 1 455,9 тис. га ріл­лі). Уже обстежено 1 367 гектарів, а розмі­новано з них лише 154,02 га.

Джерело: газета “Гарт”, Катерина Дроздова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: надої, тваринництво