Під час окупації Чернігівщини в Малому Листвені Ріпкинськоі громади сталася трагедія, що обірвала життя місцевої старости - 48-річної Віри Ковальової. 17 березня близько 15.30 вона велосипедом везла односельцям хліб. Дорогою її збив колишній голова сільради — 55-річний Микола Булах, який летів назустріч автомобілем «ВМW 530». Зразу після аварії старосту з важкими травмами доправили до ріпкинської лікарні (де ампутували ногу), а за кілька днів, з дозволу окупантів, її перевезли в Гомель (Білорусь). Там лікарі майже місяць боролися за життя постраждалої, втім врятувати її не змогли — 22 квітня Віри не стало. І хоча з моменту ДТП минуло вже 10 місяців, її винуватця й досі не покарано. Більше того, Булаху навіть не оголосили підозри. Чоловік загиблої, 53-річний Володимир Ковальов, переконаний:справу намагаються спустити на гальмах.
- Ми з Вірою були знайомі ще з дитинства. Вона родом із Гучина, а я - із сусідньої Бихольцохівки. Одружилися у 1994-му. На весілля нам подарували будинок у Малому Листвені, тож перебралися сюди. Виховали двох дітей: Максимові зараз 27 років, Ларисі - 21. Дружина спершу трудилася вчителькою початкових класів, а років із 10 тому стала секретарем сільради. Головою тоді був Микола Булах. Стосунки в них були нормальні. Тому перед виборами старости я навіть збирав по селу підписи на підтримку Миколи. Думав, і він при посаді залишиться, і в дружини робота буде. А вийшло так, що старостою обрали Віру.
— Подейкують, що після цього Булах їй погрожував...
- Мені дружина такого не казала, хіба що комусь із подруг. Та вони не зізнаються - бояться. Бо Булах мстивий.
Під час вторгнення окупанти в Малому Листвені не стояли. Лише кілька разів пройшли колонами по селу.
— Головна проблема була з харчами, — пригадує Володимир. - У магазині люди ще в перший день усе розгребли. Тож Віра домовилася з районною пекарнею, щоб виділяли нам хліб. У старостаті його роздавала. Якщо лишалося кілька буханців, то велосипедом розвозила багатодітним сім'ям. Так було і 17 березня Десь після 15.00 Віра поїхала до подружжя Кононенків - Віктора і Наталії. У
них четверо дітей. Дружина віддала Наташі хлібину, вони трохи поговорили біля двору. У цей момент Булах проїхав повз них машиною у бік Суличівки. А за кілька хвилин сталася аварія. Він розвернувся
і з шаленою швидкістю летів назад у село. Дружина ж тільки-но від’їхала від двору Кононенків (може, метрів 150), їхала узбіччям...
У день аварії Володимир був на роботі (працює на елеваторі). Після обіду йому якраз подзвонила дочка, яка завдяки волонтерам зуміла виїхати з Чернігова за кордон.
- Лариса телефонувала з Польщі. Сказала, що вже в безпеці. Я на радощах поспішив додому, щоб порадувати дружину. Та син пояснив, що ще мама на роботі. Аж тут забігає мій хресник Руслан: «Біда! Булах збив Віру Анатоліївну». Мопедом він підкинув мене на місце аварії. Там уже зібрався натовп. Я побачив Вірин зім’ятий велосипед, кількадесят метрів знесеного паркана і «БМВ» на другому кінці городу. При цьому на дорозі не було й сліду від гальм. Дружину Кононенки вже повезли в лікарню.
Невдовзі на місце під’їхали дві «швидкі» з Ріпок. Вони підвезли Володимира в лікарню.
- Коли я приїхав, дружину вже оперували. Булах теж був там. Побачивши мене, підійшов: «Пробач, я не хотів». Я запитав:«Хотів налякати?» А він: «Ні, мене занесло. То все путін винен». Мовляв, через російську техніку покоробило асфальт. Близько 19.00 Віру перевезли в реанімацію. Я упросив, щоб на хвилину пустили до неї, порадував новиною про дочку. Про аварію тоді не говорили.
Віра лише обмовилася: «Бог йому суддя!» Вже пізніше розповіла, що навіть намагалася притистися до паркану, та Булах все одно зніс і її, і той паркан. Ліву ногу Вірі ампутували майже до коліна, а права була поламана в трьох місцях. Усім селом збирали їй медикаменти. Булах теж привіз, сказав:«Ось я ліки купив на 2,5 тисячі».
Наприкінці березня з’явилася можливість переправити дружину в гомельську лікарню. Із собою треба були долари. Я назбирав скільки зміг: несли знайомі, друзі, односельці. Булах теж передав тисячу доларів.
26 березня дружину «швидкою» переправили в Гомель. А 30 вересня ми з Віриним братом Юрою їздили її провідати. Віра казала, що лікарі ставляться до неї добре. Вони провели кілька операцій, «підчищали» ногу, щоб у подальшому її можна було протезувати. Переночувавши, ми вернулися додому. Потім зв'язувалися з Вірою по вайберу. Лікарі обнадіювали: «Рана загоюється». Та 22 квітня повідомили, що дружини не стало. Що пішло не так, я достеменно не знаю. Певно, зараження крові, бо у довідці про причину смерті вказали:«Септикотоксемія (тяжка токсикоінфекційна паталогія, що виникає при розвитку гноєтворний гнильних процесів у ранах, — Авт.); не уточнена травма лівої нижньої кінцівки». Поховали дружину 26 квітня у Гучині.
Володимир і досі гяжко переживає втрату.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.