GOROD.cn.ua

«На дурака не включайте нас»: селяни Новоселівки перекрили міжнародну трасу

 

Десятки автомобілів у черзі і плакатні лозунги з часів Майдану – селяни з Новоселівки перекрили міжнародну трасу «Чернігів-Грем’яч» з вимогою повернути їм пасовище. Люди воюють за єдиний сільський луг з 2014 року – спочатку з держгеокадастром, а нині вже і з громадою.«Пасовище передане нам у довічне користування»

На узбіччі міжнародної траси, що проходить через Новоселівку Киселівської громади, людно. Близько пів сотні селян вийшли на акцію протесту з вимогою узаконити луг, де вони випасають худобу.«Почалося це діло при Януковичу, – толкує новоселівець Микола Сулим. – Тоді Держгеокадастр роздав наділи і хотів забрати пасовище. Добре, що пізніше втрутився голова ОДА Валерій Куліч і пасовище залишили в спокої».

Пан Микола тримає у господарстві коня та корову. Каже, у Новоселівці близько 50 голів ВРХ.

«Корова в дворі – все на столі, – приказує чоловік. – Ми всі живемо з корів. Сюди приїжджає місто, у кого є машини, все купують на дому».

Галина Сулим – одна з активних селянок, які відстоюють пасовище.«У нас є державний акт, яким пасовище передане нам у довічне користування, і воно не скасоване, – показує книгу селянка. – Ми виграли всі суди».

За пасовище селяни борються з 2014 року. Новосельців відсудили і оформили право постійного користування, а одна особа вийшла на Верховний суд і скасувала право постійного користування. Крім того, ДЗК вирішив змінити цільове призначення землі, назвавши цю ділянку орною.

Двері підпирали шваброю, щоб не пустити на сесію

Загальна площа пасовища, про яке говорять селяни, складає 48 гектарів. Під час сесії громади у квітні цього року виявилось, що цю ділянку поділили на дві частини: площею 34 та 14 гектарів. Місцеві жителі занепокоєні тим, що меншу частину можуть роздати наближеним особам.«На сесію нас не пустили, а закрили двері зсередини шваброю. Тому це крайній захід, до якого ми змушені вдатись, і будемо тут, доки до нас не з’явиться голова громади», – пояснює Галина Сулим.


«Люди відмовились від городів по 20 соток і сформували пасовище, щоб було де худобу випасати, – додає Ольга Павлівна Мазирко. – А зараз у нас хочуть його забрати. Ми навіть віддали свої городи за «Епіцентром» учасникам АТО, щоб тільки не чіпали луг».

Мешканка Новоселівки Ірина Кравцова вбачає зацікавленість у цій землі місцевої родини.«Клан Баранів хоче забрати це поле, бо має безпосередню зацікавленість в тому. Ділянки в Інтернеті виставлені на продаж невідомо від кого, – говорить жінка. – Також я впевнена на 100 відсотків, що вони мають від того свою долю. А що цим людям робити? Вони з корів тих виживають, вони хліб купують за те молоко. Навіщо ж так знущатись над цими бідними людьми?»

Розблокували в обмін на гарантіїВід початку акції протесту за подіями на трасі спостерігав староста сіл Новоселівка та Вознесенське Юрій Барбаш.

На його переконання, акція протесту незаконна і безпідставна.

«Землевпорядник, який виготовляв технічну документацію, сформував ділянку 33,88 гектара за селом, а іншу не взяв до уваги і вивів її як землі запасу, – говорить староста. – На сесії депутати прийняли рішення вивести ту ділянку під пасовище і доформувати ще 14 гектарів під пасовище. Відтак буде дві ділянки. Востаннє питання пасовища розглядали у квітні на сесії Киселівської громади. На наступній сесії документація буде затверджена, – продовжує Юрій Барбаш. – Немає жодного документа, який свідчив би, що землю роздали від паї».

Втім, слова старости не переконали людей.Трасу розблокували тільки після того, як приїхав голова Киселівської громади Володимир Шелупець.

«Я не розумію, в чому проблема, цього року Держгеокадастр нам передав земельні ділянки на пасовище, ми їх оформляємо. Вони хочуть замість двох кадастрів зробити один кадастр, але яка різниця, це суміжні ділянки і це пасовище. Для корови чи два кадастрові номери, чи один – не має значення. Це буде пасовище для жителів Новоселівки», – переконує голова сільради.

«Ти на дурака не включай нас, – не витримує Галина Сулим. – Пасовище треба зробити одним номером».

«Це реально, але це додаткові кошти з бюджету сільрад, а проблем у сільській раді і так вистачає», – зазначає Володимир Шелупець.

Порозумітись вдалося тільки після того, як голова погодився сісти з людьми за стіл переговорів і обговорити це питання на окремій нараді. Вже наступного дня на цю нараду прибув новопредставлений голова Чернігівської райдержадміністрації Василь Тройна, який узяв справу під особистий контроль. Місцева влада пообіцяла піти селянам на поступки і виконати їхні вимоги. Людям все гарантували об’єднати дві розділені земельні ділянки в одне пасовище. Дуже прикро, що керівництво громади раніше не сіло з громадою за стіл переговорів, а довело до того, що люди змушені були вдатися до акції прямої дії.

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №24 (842) від 17 червня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: протест, Новоселівка, перекриття, земельні_відносини, пасовище, Держгеокадастр, Назаренко, Чернігівщина