П'ятниця, 9 жовтня 2020 09:44 | Переглядів: 1880
З понад двадцяти їх залишилось 5 на всю область, каже про канатні пароми через Десну Андрій Дудко. Він паромщик єдиного парому на всю область, який курсує для перевозки пасажирів і останнього натепер в Сосницькому районі.
Це єдиний паром в області, який працює саме для перевозки пасажирів. Без цієї переправи півтисячі жителів Пекарівської сільради не мають іншого сполучення з райцентром. Паромщиком тут Андрій Дудко.
Андрію 29 років. 7 з них він працює на паромі. Він – паромщик у четвертому поколінні. Прадід, дід і батько Андрія працювали тут паромщиками.
За день Андрій перевозить до трьох десятків машин і біля сотні людей.
На цьому місці, де ходить Пекарівський паром ще за радянських часів планували зробити міст, каже Андрій.
«Було ще тоді не понтонний міст, а нормальний хотіли зробити, але воно завмерло щось. Тоді ж тут села були здорові. Вже про такий міст немає і розмови. Тепер пантони у нас хочуть.»
В Сосницькому районі було щонайменше шість паромів, всі вже зникли.
«В малому Усті був паром, у Спаському був, у Змітнєві був, у Купчичах був – багато. Немає вже», - згадує Федір Васюк.
Тепер же по всій області канатних паромів залишилось 5.
На Коропщині збереглось найбільше канатних паромів – три. Перший у селі Деснянське. Тут паромщиками - батько й син.
«З травня і до листопада працює паром. Найважче це коли сіно возять люди, колгосп. Доводиться попрацювати», - розповідає паромщик Сергій Хоца.
Паром в Деснянському використовують здебільшого для перевозки сіна. Проте возять і пасажирів, зокрема і туристів.
За кілометр від Деснянського – паром в селі Мезин. Його використовують тільки під час сінокосу. Восени він простоює.
Всі три пароми Коропщини, розташовані на території Мезинського національного природного парку.
Мезинський паром найпівнічніший - вверх течією Десни паромів не збереглось.
Лише в селах Команської сільради Новгород-Сіверського району було 4 канатні пароми. Один з них був в селі Дробишів і зник останнім.
Від парому залишилась пара байдаків. Їх по луці розкидала повінь сім років тому. Раніше місцеві возили ним сіно і худобу на пасовисько.
«Було два стада – Дробишівське 90 голів і Дворське - 80 голів. Перший паром як завантажать – так вода поверх байдаків ледь не йде», - згадує житель села Дробишів Віктор Гришков.
У двотисячних худоби в селі майже не залишилось. Переправа залишилась без діла. В останні роки свого існування паром послугував локацією для зйомок кількох художніх фільмів.
Останній паром Новгород-Сіверщини розібрали в 2013-му році.
UA: Чернігів
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: паром, річка Десна, UA: Чернігів