Плетуться-переплітаються людські дороги. Когось вони на все життя віддаляють від батьківської хати, даючи змогу лише у спогадах вертатися на рідний поріг. А когось, поводивши світами, завертають назад туди, де народився, вперше зробив дрібні кроки, почув мамине благословення і татові настанови, вилетів у вільний світ, набачився цього світу і вернув у рідну сторону.
Так було і з Максимом Алтабасовим. Народився в Ічні 8 червня 1987 року. У родині, де росли три сини, він був наймолодшим. Після школи вивчився тут у ПТУ на кранівника і пішов служити в армію. А далі перед хлопцем світ розкрив свої широкі крила і можливості. Тож він працював і в росії, і в Криму. Багато де був, багато чого спробував. До знайомства зі своєю дружиною Марією працював у Криму промисловим альпіністом. Це така професія, яка пов’язана із висотними роботами. Відповідне навчання Максим пройшов у Донецьку, отримавши відповідне посвідчення і допуск до робіт на висоті, з чим вправно справлявся.
У 2015 році приїхав додому у відпустку. За плечима майже тридцять, невдалий шлюб, їхати з дому не хотілося, тож попросив друга познайомити його із хорошою дівчиною.
З першої зустрічі знали, що будемо разом
- Нас познайомили моя найкраща подруга і його найкращий друг, - згадує своє знайомство Марія Алтабасова. - Через два чи три дні він поїхав у Крим, щоб закінчити розпочаті справи і забрати свої речі. А так як я ще вчилася у Полтаві, він через два місяці приїхав до мене, і ми там прожили рік. Потім приїхали в Ічню. Максим влаштувався працювати на молочноконсервний комбінат наладчиком. У 2018 році у нас народилася Полінка. Щоб у нас все було, працював і на двох, і на трьох роботах одночасно, дуже старався для сім’ї. Бувало й по троє діб не спав: зі зміни йшов на заробітки, робив зовнішні ремонти будинків, облицювання стін, утеплення, там відпочине і знову на роботу. Був надзвичайно дбайливим батьком. Виховував Полінку у строгості, але водночас і дуже любив. Вона була його улюбленою доцею, а він її найкращим татком. Дуже любив риболовлю, і умів ловити рибу руками. Любив збирати гриби.
Як розповіла Марія, у них були партнерські пологи. Народжували у Чернігові, бо маленькій і худенькій майбутній мамі так радили лікарі, та й вона сама вважала, що так буде безпечніше і для дитини, і для неї. Максим дуже хвилювався під час народження дитини, бо пологи були довгими, але на щастя, все обійшлося без ускладнень. Тато першим взяв до рук свою крихітку, яку уже знали, що назвуть Полінкою. Першим одягнув підгузок на маля, бо у мами щось не виходило, першим сповив дитятко.
Щаслива родина Алтабасових, січень 2020 року
Як і більшість тат, Максим хотів сина, тому на 20 тижні вагітності подружжя поїхало в лікарню дивитися на УЗД, хто у них народиться. Сподівалися на екрані побачити синочка, а побачили донечку із кулачком, повернутим в екран. Полінка уже тоді показала, що буде з характером. Так воно і є. Мама каже, що дочка має татову вдачу. Під час розіграшу Центром культури і дозвілля новорічної лотереї родині загиблого захисника подарували головний приз - святкову фотосесію у новорічній кімнаті зі святим Миколаєм. Так характерна дівчинка дала ще того жару усій знімальній команді, довелося довго умовляти, щоб всадити героїню «правильно».
І настала велика війна
Жила собі родина й не очікувала, що станеться велике лихо - прийде на нашу землю війна велика, і сотні тисяч тат і чоловіків підуть захищати свій дім і свою країну. І багато хто з них навіки поляже на полі бою, залишившись у пам’яті людській незборимими героями.
Своє місце у визвольній війні Максим Алтабасов бачив у рядах спецпризначенців. Адже був фізично загартованим, дужим і спритним. Його одного з перших зарахували у спецпідрозділ поліції «Лють» і був він одним із кращих розвідників штурмової роти «Сафарі».
- Таким він у нас завжди був: першим в усьому.. З перших днів окупації із сусідом записалися у територіальну оборону. Поночі стежили за пересуванням ворожих колон і передавали дані військовим. і у парку були, як площею їхала танкова колона, - говорить молода вдова загиблого героя. - Пішов у тероборону, щоб знати і володіти ситуацією. Вони чергували на блокпостах. Стояли навіть тоді, як над нами літали російські вертольоти. Бачили, як ті пролітали над головами, десь відстрілялися і верталися назад. Казали, що вони стоять чи у Вишнівці, чи у Припутнях. А наші були без зброї. У когось на блокпостах була зброя, у когось не було. Навіть патрулювали місто без зброї. і форму їм видали уже пізніше. Як десь у листопаді-грудні 2022-го до них у ДФТО приїхали представники «Люті» агітувати до спец- підрозділу, Максим загорівся цією ідеєю. Але мені сказав лише наприкінці січня, що хоче подавати документи. Звісно, я була проти, але він просив його підтримати і я змирилася.
Щоб потрапити до «Люті», треба було пройти декілька етапів відбору: фізична підготовка, медогляд і співбесіда. Наприкінці лютого Максим уже був у Києві, успішно подолавши відбір. Там сформувалися підрозділи, а у квітні чи на початку травня їх направили на навчання на полігон у Житомирську область. Як він говорив, вчили всього. Проходив всякі курси. Родина купила форму, рюкзак, берці... Але перед виїздом на військові позиції їх вдягли у спецформу. Вся амуніція була якісною, хорошою. Хіба що бронік наш земляк хотів купити собі дещо легший. Зараз портфель з речами й досі стоїть не розпакованим, бо Маша ще не зібралася із духом, щоб побачити, що залишилося від коханого чоловіка.
Хоч і мало повоював, але результативно
У липні підрозділ Максима прибув на бойові позиції на Донеччину. З перших днів у підрозділі «Сафарі» із Максимом був його командир Олександр Фрунзе.
- Ми ще на полігоні на Житомирщині жили в одному наметі. Максим Алтабасов був дуже відповідальним і виконував усі поставлені завдання. Відрізнявся тим, що мав добре розвинену розвідницьку діяльність, тобто мав інтуїцію, спостережливість, добре орієнтувався, легко міг знайти дорогу. Завжди під тримував своє тіло у формі, був спортивним. Вранці бігав на чималі дистанції, ходив купатися у річці, що була недалеко. і хоч вода там була холодною, але він загартовувався і заохочував побратимів. Володів бойовими мистецтвами, і навіть брав участь у змаганнях, які проводилися на полігоні. А ще був хорошим товаришем і побратимом. і його втрата для нас дуже важка. Шкода, що мало повоював.
3 вересня близько шостої вечора Максим зателефонував додому, поговорив із Машею і Полінкою. Сказав, що назавтра на ніч виходять на бойове завдання. Найчастіше розвідники працювали вночі. Тож пообіцяв, як вернеться - зателефонує. Весь наступний день і далі телефон мовчав, що розривало Марію на маленькі шматочки.
І лише 7 вересня їй подзвонив командир роти і сказав, що Максим не вийшов із позицій.
Як уточнив Олександр Фрунзе, їхня рота пішла на штурм ворожих позицій і з боєм витіснила та вибила кацапів, зайнявши близько трьохсот метрів нашої землі. Та ворог розпочав артилерійський обстріл і на голови нашим воїнам полетіли смертоносні снаряди. Внаслідок вибуху заваленими землею виявилися багато наших воїнів. Тих, кого менше присипало в окопах, вдалося врятувати, а Максима Алтабасова і бойового медика з Прилук Олександра Коваленка поховала земля глибоко. Через масований обстріл побратими не могли дістатися до тіл воїнів. Тоді у бою рота двох бійців втратила і один був пораненим. Лише у листопаді тіло Максима вдалося дістати з-під завалу. З допомогою експертизи підтвердився збіг ДНК останків тіла і ДНК, взяте у поліцейського за життя. Адже усі військові здають ДНК - це узаконена процедура.
«Хочеться, щоб і в Ічні була Алея слави»
До листопада наш земляк та прилучанин значилися у списках безвісти зниклих. І весь цей час Марія тримала зв’язок із дружиною зниклого Тетяною Коваленко, яка шукала свого чоловіка у різних групах, у списках полонених. Шукала і Максима. І в цей час він часто снився Марії.
- Сашу було першого знайдено, ідентифіковано і поховано. У Прилуках на Алеї слави уже встановили його портрет. Хочеться, щоб і в Ічні була така Алея слави. Бо скоро фотографії загиблих героїв не вміщатимуться на стенді, - каже Марія.
14 грудня минулого року 36-річного Максима Алтабасова поховали з усіма військовими почестями в Ічні.
- Поховали Максима на Білостоці, щоб батькам було недалеко ходити. Ми із Полінкою часто у них буваємо, підтримуємо одне одного. Бо нам дуже важко без нашого тата, а їм без сина.
Розвідник Максим Алтабасов удостоєний особливої нагороди - «Хреста хоробрих»
«Іменем українського народу Головнокомандувач Збройних сил України має честь нагородити рядового поліції Максима Алтабасова «Хрестом хоробрих» посмертно». Слава Україні! Героям слава! І підпис - генерал Валерій Залужний, Головнокомандувач Збройних сил України. Такою військовою відзнакою нагороджуються військовослужбовці ЗСу за героїчний вчинок під час бойових дій, пов’язаний з ризиком для життя.
6 лютого заступник начальника Департаменту поліції особливого призначення ОШБ НПУ «Лють» Валерій Юзва вручив почесну нагороду «Хрест хоробрих» родині загиблого захисника. Він подякував родині за відданого, героїчного сина, чоловіка і батька, яким був Максим Алтабасов, сказавши, що воїн був вірним і відданим сином українського народу, чесно і сумлінно, до останнього подиху виконував свій військовий обов’язок. Нагороду замначальника передав доньці загиблого поліцейського Полінці.
Валерій Юзва вручає батькову нагороду донці Поліні
Майорить на всипаній квітами могилі український прапор. Ловить у свої обійми вільний вітер. І зі своєї висоти на даль- далечінь розповіда, що тут похований воїн, який склав молоде життя за волю і незалежність українського народу. Герой-за- хисник, подвиг якого Ічнянщина завжди пам’ятатиме.
Джерело: газета «Трудова Слава», Ніна Наливайко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.