“Наша односельчанка голодна. Коли вже довго голодує, просить їсти у сусідів. А зазвичай бабуся сидить замкнена. Треба щось робити, бо помре голодною смертю.” Таке прохання висловив чоловік, який звернувся до редакції.
Щоб поспілкуватись з бабусею, ми і вирушили у село Велике Устя. Ганна Григорівна Миколаєнко справді була зачинена і довго не відчиняла двері. Вийшла на ганок, почали розмовляти, але до своєї хати не впускала, мовляв, ви злякаєтесь, бо в мене не прибрано.
Одинока жінка розповіла, що народилась у селі В.Устя 3 січня 1943 року у старій хаті, що на обійсті, де вона проживає тепер. Але нову хату побудували її батьки. Ганна Григорівна була заміжня, проте дітей нажити з чоловіком не встигли, вона захворіла. А свекруха, дізнавшись про хворобу невістки, почала казати, що їй не треба хвора невістка і Ганна повернулась до своїх батьків. Так і залишилась у батьківській хаті.
Ганна Григорівна дуже добре навчалась у школі, з червоним дипломом закінчила Сосницький сільськогосподарський технікум. Працювала головним бухгалтером у сільгосппідприємствах. Пенсію заробила не мінімальну, на життя мало б вистачити.
Стареча жінка ні на кого не скаржиться, мило посміхається. Каже, що їсти їй приносить Валентина Миколаївна Циганок (колишня голова сільської ради, далека родичка), обслуговує її Сергій Володимирович Завадько, купує їй все, що вона замовляє, носить воду з колодязя, що поруч з двором. Дрова на зиму в неї є. Картоплю вона собі викопала сама. Їсти вона готовить на грубі, бо електроплитка згоріла, але того дня Ганна Григорівна ще не їла.
Бабуся розуміє, що в хаті в неї повний безлад, каже нам, що в хаті страшне, ви не пройдете. Ми таки умовили жінку, щоб дозволила зайти. До всього були готові, бо знали, що і курочка з півником живуть у хаті. Колись було до 20-ти курей, та вони подохли, хоч баба каже, що їх покрали. Та курочка і півник виявились не найбільшим дивом. У всіх трьох кімнатах - суцільне звалище, напевно, смітник краще впорядкований, ніж у хаті. Підлоги не видно, треба ступати по ганчір'ю. Звернули увагу на те, що до груби нема проходу, значить бабуся ще її не топить і відповідно їсти не варить. Де зберігає продукти - не відомо, на столі пусті брудні тарілки, холодильника нема.
Ганна Григорівна боялась, аби її не забрали з хати, хоче доживати свого віку у своїй хаті.
Після такого візиту ми поспілкувались із завідуючою відділенням соціальної допомоги вдома Оленою Богданьок
- КУ «Центр надання соціальних послуг» створено у 2018 році. Але бабуся стояла на обліку у терцентрі з 2014 року. Коли село В.Устя приєдналось до Сосницької громади, а терцентр було ліквідовано, то відповідно всі підопічні, які обслуговувались терцетром, стали нашими. У неї завжди були проблеми типу, що все крадуть. Ну така вже людина, можливо, вік старечий. Ото ми і міняли соціальних робітників, їх у селі двоє. З Сергієм Володимировичем вона найбільше ладить. У 2021 році в неї дуже боліли ноги. Ми щотижня їздили до неї. Правдами і неправдами умовили бабусю проконсультуватись у лікаря. Думали, поки вона лікуватиметься, трохи в неї прибрати, побілити. Лікар сказав, що потрібно лікуватись у стаціонарі. Але Ганна Григорівна навідріз відмовилась залишатись у лікарні і в той же день її знову відвезли додому. Прибрати у хаті неможливо, вона не дозволяє, а проти її волі ми не можемо. Пропонували їй їхати до будинку для одиноких, але вона категорично відмовляється.
Щодо приготування їжі, то ми надаємо такі послуги, але готуємо з продуктів підопічних. Ганна Григорівна ніколи не просила готувати їсти, вона в основному харчувалася з магазину. А нині, напевно, Валентина Циганок їй приносить їсти.
Соціальний робітник Сергій Завадько, який вже 9 років обслуговує підопічних:
- Я тричі, а коли і чотири рази на тиждень навідуюсь до Ганни Григорівни. Що загадує, те й роблю, але до хати не заходжу, хіба що подивитись показники електролічильника і тоді їх передати. Води принесу, покошу у дворі. Купую хліб, рідше ковбасу, сало, тушонку, консерви - скільки коли дасть грошей.
Коли в неї був телефон, то багато разів на мене викликала поліцію, казала, що я покрав хустки. До мене сто разів приїжджала поліція додому. Одна біда. Але така вона людина і нічого вже не зробиш. Моє начальство знає про таке обслуговування, але не можем же ми зовсім відмовитись від неї? Грубку вона якось топить сама, не замерзає. Дрова в неї є.
Староста Леонід Ляшик:
- Ганна Григорівна нікуди їхати не хоче, вже були спроби направити її до будинку для пристарілих. Один раз ми змогли її вмовити навести елементарний порядок. Тепер вона навідріз відмовляється, може викликати поліцію і буде права, бо це її приватна власність. У чому бачу вихід? Та ні в чому, головне, щоб бабуся була сита.
Валентина Циганок:
- Я вже у третіх сестра, далека родичка. Колись ми були сусідками, жили добре, вона толкова людина, але так сталося. Гроші у неї є, вона сама одержує пенсію, привозить машина додому. Багато чого купує у них, мо, на тисячу: тушонки, консерви, пряники, цукерки. Дала мені 2 тисячі, щоб на випадок, якщо треба буде у лікарню. Сергію дає гроші на продукти.
У неї три паї, є субсидія, тільки гроші за паї у минулому році вона одержувала із тодішньою соцпрацівницею і де ті 10 тисяч я знаю. Так само із субсидією, вона мала б отримати 6 тисяч, а в неї було тільки 3. Тепер новий соцробітник, він порядний. Я їсти ношу щодня, баба не голодна. А те, що вона боїться бандитів, то вже старече. Умовить її прибрати у хаті, не виходить. Бить чи валять ми її не будемо, її мотлох - то для неї цінність і нічого з цим не поробиш.
Ганна Григорівна - двоюрідна сестра, проживає на Борзнянщині.
- Ви думаєте ми покинули Ганну Григорівну. Ні. Не покинули. Я їй пропонувала переїздити до мене. Купила б тут хату поруч, але вона із своєї хати нікуди не хоче. Я вдячна Валі Миколаївні Циганок, що вона її годує, опікує. Моєї сестри ви не трогайте, вона не голодна. Була я в неї чи ні - не важливо. Там в селі іде колотнеча за її гроші та за її паї. Мені не треба ні гроші сестри, ні її хата. Хай Валя Миколаївна до неї ходить, а ви її не трогайте. Краще ніж Серьожа обслуги не було.
Ось такі думки-відгуки почули.
Олена Кузьменко, "Вісті Сосниччини"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: пенсіонерка