GOROD.cn.ua

Найбільше молока виносить сосничанин Петро Федосенко

 

У Сосниці єдиний молокоприймальний пункт і він працює від молочарської спілки, куратор – житель с. Мале Устя Станіслав Заєць. Молоко забирає Новгород-Сіверський сирзавод через день. Влітку молоковоз приїздив щодня. До молокоприймального пункту у Сосниці носять молоко три-чотири господарі. А найбільше молока приносить сосничанин Петро Іванович Федосенко. Разом з дружиною Надією Іванівною вони утримують 4 дійні корови.– Сьогодні, – каже Петро Іванович, – приніс 31 літр. Зберігаємо молоко у холодній веранді. Тепер воно не скисається і нема потреби носити щодня. Влітку стільки носив щодня, крім передтільного періоду.
Приймальниця молока Валентина Барильникова каже, що на даний період молока вона відправляє один бідон, це 45 літрів. Влітку було 2 бідони, інколи 120 літрів. Від такої роботи користі мало, стаж рік за рік не зараховується, а зарплата залежить від кількості зданого молока. Добре, що вже пенсіонерка, то ця робота ніби розрада: і фізично працюєш, і з людьми словом другим перекинешся.
Ціна молока вже багато років не змінюється. Власник заводу платить 5,50 грн за літр плюс набігає за жирність. Наприклад, у Петра Федосенка вона 4,7, тоді як базисна 3,4. Ціни зростають на все, а ось на молоко залишаються незмінними вже багато років. Влітку взагалі літр молока коштував 4,50 грн. За стільки ще 4 місяці тому можна було купити кілограм пшениці. Нині ж ціна зросла на половину і кілограм зерна в середньому
коштує від 6 грн (якщо оптом) до 7 грн.

Крім грошей за здане молоко, господар може розраховувати на грошову підтримку від власника сирзаводу у оплаті за профілактичні щеплення та запліднення, щоправда не в повному обсязі. Треба зазначити, що
в Сосниці є проблема із заплідненням корівок, бо нема племінного бичка. Штучне запліднення проводить спеціаліст з Мени за 370 грн.
– Кормів заготовили вдосталь. То майже увесь день пораємось: то підчищаємо, то кришимо гарбуз, то сіно тягаємо, то гній вивозимо, – каже Петро Федосенко. – Чотирьох корівок не було б, якби не мотоблок. Він, що робоча коняка – тільки пальне заливай.

Завжди допомагають і словом, і ділом пенсіонери-сосничани Віктор Степанович Піц, Олександр Миколайович Лантух, Андрій Михайлович Коропець.
Останній, крім косовиці кормових угідь трактором, виділив однієї весни сіна з власних запасів. Так і догодував своїх годувальниць до паші. Допомагає також дочка Юлія. Завждм виходить на луг пасти череду, цього літа в череді була 61 голова. (У Сосниці загалом 3 череди - авт.) Самостійно готує пасовищний обід. Заповітна моя мета – придбати трактора. Але потрібні тисячі, де їх взяти?

Так у турботах по господарству проходить день пенсіонерів – 66-річного Петра Івановича та 67-річної Надії Іванівни. Від безділля нудьгувати ніколи, як декому, – аби здоровилось!

Олена Кузьменко, газета «Вісті Сосниччини», №51/10074, від 05.12.2020

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Федосенко, молоко, Сосниця