GOROD.cn.ua

Селекціонує найкращі породи кролів

Петра Шалупню знають як селекціонера не лише на рідній Ріпкіщині, але й у багатьох інших куточках Чернігівщини. Упродовж 28-ми років Петро Васильович займається кролівництвом. Змішуючи найкращі породи вуханів, чоловік намагається вивести свою, унікальну породу, котра б якнайкраще підходила для наших умов.


Петро Шалупня із бургундцем на руках


Інженер з вісьмома класами освіти

Петра Шалупню до карантину часто можна було зустріти вихідними на ріпкинському базарі. Там він продавав кролів, курей, індиків та цесарок. Звісно, ж найбільша гордість чоловіка – це його кролі. До них він ставиться, як до власних дітей, адже присвятив цій справі 28 років життя. Кожен, хто купує вуханя у Петра Васильовича, знає, що у будь-який момент можна зателефонувати і отримати консультацію з будь-якого питання.

Від райцентру Ріпки до села Вороб’їв – всього 25 кілометрів. Тут і господарює наш герой.

«Без кролів, – зізнається Петро Васильович, – я не уявляю свого життя».

У різні часи в господарстві селянина утримували різну кількість цих тварин. Було діло, що й до восьми сотень доходило. Однак сухе літо та відсутність достатньої кількості кормової бази змусили селекціонера скоротити поголів’я до ста п’ятдесяти штук.Потрапивши на подвір’я працьовитого вороб’ївця, розумієш, що маєш справу не лише з тваринником, але й із майстром на всі руки. Чого тільки варті його унікальні триярусні клітки! Вони не лише економлять життєвий простір, але й мають власний водогін.

«Система утримання побудована таким чином, що сеча не потрапляє на голови інших тварин – все стікає в один куток», – пояснює мій інтерес Петро Шалупня.

Цікавлюсь, чи не має він, бува, технічної освіти.

«Яка там освіта? – посміхається селянин. – За плечима – вісім класів і робота в колгоспі: спочатку на тракторі, а потім будівельником».

Мабуть, далася взнаки кров. Адже до нього кролів тримав його батько Василь, а перед тим – батько його батька. Можна сказати, що Петро Шалупня є кролівником у третьому поколінні. Вочевидь, Петро Васильович перевершив своїх предків, оскільки такого розмаїття порід, які нині є в нього, у них точно не було.

Найкращі – каліфорнійці!

Ось – сірі велетні, які набирають вагу до 10-ти кілограмів, поруч – біловухі новозеландці, трохи далі – бургундці, які виведені в результаті схрещування двох порід — каліфорнійської і новозеландської червоної. Про кожну з цих порід чоловік може розповідати годинами.

«Одні з моїх улюблених – барани – це крупні кролі, які швидко набирають масу, – розповідає Петро Васильович. – Є в мене й хіплуси, яких в Європі вважають однією з найкращих м'ясних порід кролів. Промислове кролівництво в Європі побудовано в основному на породах хіплус, оскільки вони спеціально виведені для технологій інтенсивного вирощування, – продовжує селекціонер. – По-своєму цікава порода – це німецький строкач, або німецький строкатий велетень. Мінімальна вага німецьких строкатих кроликів складає 5 кілограмів, а максимальна – десять. При цьому особини цієї породи повинні в середньому набирати по кілограму живої маси за місяць життя».

Мабуть, найкрасивіша порода – віденський блакитний. Ці кролі середніх розмірів, досягають ваги п’ять кілограмів і мають дивовижне сизо-блакитне густе, шовковисте хутро. Ця порода кролів – м'ясо-шкуркового напряму.


Запитую: «А як із збутом шкурок?»

«Проблем немає, – відповідає господар. – У Ріпках забирають хутро по 75 гривень за один кілограм».

Найкращою породою, яку селекціонер завжди бере за основу, він вважає каліфорнійців.


Ось вони - каліфорнійці

«Вони спокійні, і кролиці є завжди хорошими мамами, – пояснює. – Тому я схрещую їх з каліфорнійцями, біловухими, баранами, бургундцями… Кролівництво, – продовжує Петро Васильович – заняття нелегке. Кролі потребують догляду та раціонального харчування».

За словами господаря, щодня він їздить по свіжу траву для своїх вуханів. Корм – тільки збалансований: трохи трави, трохи сіна, трохи вівса.

«Навесні завжди кошу кропиву, підв’ялюю її і даю кролям, – ділиться секретами кролівник. – У кропиві стільки вітамінів, що ніяка інша трава з нею не зрівнюється. Кропива дає імунітет».

Свого часу Петро Шалупня дійсно, як кажуть, «виїжджав» за рахунок лише однієї кропиви, економлячи на щепленні. Але після того, як у 1999-му році в нього пропало до півтори сотні кролів, щеплення тут стали обов’язковими.

«Царські птахи»

Кролі – не єдине захоплення селянина. У нього є власний сад – груші, яблуні, персики, черешні, абрикоси та вишні, посеред якого рясніє ремонтантна полуниця і малинники. Це вже – захоплення його дружини Віри Миколаївни. А ще разом із дружиною тримають у господарстві цесарок, курей, качок та індиків.


Садок вишневий коло хати

«За поживністю і смаковими якостями м'ясо цесарок і їхні яйця не тільки не поступаються іншій птиці, але й навпаки, значно перевершують їх, – хвалиться чоловік. – Недарма цесарок в минулі часи називали «царськими птахами». Яйця цесарок, хоч і дрібніші від курячих, але багатші за вмістом вітамінів, міцніші і можуть зберігатись впродовж трьох місяців».


Цесарки на паші

Усе вирощене Петро Шалупня намагається продати живим. Каже, що шкодує вбивати. З багатьма тваринами чоловік спілкується як з живими людьми – он навіть індика Юрком назвав. З людей Петро Васильович теж не здирає три шкури, як деякі комерсанти, а продає недорого. Так, маленькі кроленята коштують від 100 гривень за голову, піврічні самочки – 350 гривень.


Петро Шалупня, сірий велетень і індик Юрко

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №23 (788) от 4 червня 2020

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ріпкинщина, Вороб’їв, Шалупня, захоплення, кролівництво, Віталій Назаренко, Чернігівщина