GOROD.cn.ua

До Страсбурга через Старий Білоус

До Страсбурга через Старий Білоус
Страсбург — місто у Франції, там розташована організація під назвою Рада Європи. Старий Білоус — село у Чернігівському районі, майже околиця Чернігова. Страсбург багатий, потужний. Білоус маленький, загублений у снігах. Та недарма кажуть — не зневажай маленьких, вони можуть допомогти тобі піднятися вище.

Голосували. Та не обрали

31 жовтня були місцеві вибори. Ми обирали голів міст, сіл, селищ. Також депутатів до сільських, селищних, міських, районних рад та до обласної ради. А вже депутати зі свого складу вибирали собі керманичів — голів рад. Тобто, щоб очолити будь-яку раду, треба, для початку, щоб люди проголосували за тебе або за твою партію.
Так сталося, що виборці не проголосували за Наталію Романову, яка на той час була головою Чернігівської обласної ради. Не обрали її депутатом по одномандатному мажоритарному округу №48, і Українській соціал-демократичній партії, від якої Романова йшла по партійному списку, не виявили довіру.

На мажоритарному окрузі №48, тобто у Седневі, Олишівці, Красному, Количівці, Іванівці, Кувечичах, Анисові, Пісках і т.д., переміг Віктор Лазар, колишній керівник Чернігівського району. На другому місці був підприємець Володимир Поліщук. На третьому — Наталія Романова.
Отож уже на першій сесії новообраної обласної ради головою став Анатолій Мельник від Партії регіонів. Для Наталії Андріївни посада керівника ради залишилася у минулому. Правда, у неї є ще посада з довгою і красивою назвою: віце-президент та заступник голови Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.

На жаль, не змогли дізнатися матеріального підґрунтя «європейської» посади. Чи оплачувана вона повністю, чи частково, чи безкоштовна зовсім. За чий рахунок поїздки до Франції? Рада Європи їх оплачує чи наш багатостраждальний бюджет?
Чи допомагає посада добре жити? Чи вона просто — престижна? Втім, престиж і особистості, і області, і країни — річ потрібна і корисна.

Офіційна інформація:
«Конгрес є консультативним органом Ради Європи. Згідно зі статутом він представляє місцеві і регіональні органи влади країн-членів Ради Європи. Члени Конгресу мають бути обраними або посадовими особами органів місцевого чи регіонального рівня держав-членів Ради Європи».
Якщо люди не обрали, не будучи навіть депутатом, як можна представляти місцеві і регіональні органи влади в Раді Європи, тобто у Страсбурзі?

Наша пісня гарна й нова, починаймо її знову

Зателефонувала до Києва. У Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України. За їхньою інформацією, у ситуації, що склалася, у Палаті регіонів Конгресу Ради Європи Наталія Романова може працювати ще півроку. Не на постійній основі. Досить приїздити на кілька днів, на сесійні засідання.
Якщо рахувати від жовтня, ці півроку закінчуються у квітні.

І тут на інтернет-сайті «Високий Вал», у коментарях до публікації про заступницю міського голови Чернігова Олександра Соколова, невістку Наталії Андріївни, Анну, прочитала: Наталія Романова планує пройти в депутати Чернігівської районної ради. Від села Старий Білоус. Стане депутатом і залишиться в Раді Європи.
Старий Білоус — це одномандатний мажоритарний виборчий округ №39. По цьому округу з результатом 181 голос «за» перемогла однопартійка Наталії Романової Віра Маслюк, начальник відділу Чернігівської районної ради. Віра Олександрівна відмовилась від мандата депутата райради. Значить, хай живуть перевибори. їх призначили на 30 січня. З першого січня можна подавати документи.

«Гроші заберу, а висуватись буду»

Їду в Старий Білоус. У центрі купка мужиків. Уже трохи дьорнули, веселяться. Про перевибори ще нічого не чули. Вікторія Тесленко працює продавщицею, саме йде з магазину: «Я не ходила на вибори. Знаю, що сільським головою знову вибрали Миколу Борисовича. Депутат в райраду — Маслюк Віра». Запитую й інших. Село ще нічого не знає. В сільраді в курсі подій. Але говорити для газети не хочуть.
Від Білоуса у райраду хотіли пройти сім кандидатів. Вдома застала комуніста Віталія Редика. Йому 78 років. Сидів за столом, читав «Робітничу газету». У хаті гомонить радіо. Онук у сінях готував дідусю обід.

Віталій Павлович сказав відразу: раз перевибори, буду знову балотуватись.
— Я хочу ще пожити. І щось корисне зробить. Щоб діти і внуки пожили, як при совецькій власті. За мене було 92 чоловіки.
— А якщо вас попросять відмовитись, не йти знову на вибори? Знаєте, щоб голоси не розпорошувались?
— Тобто гроші запропонують? Я гроші заберу, а висуватись буду. Гроші віддам на дитячий садок.

«Сильна Україна» мене підтримує

Юрій Борець, від «Сильної України», 33 роки,, зібрав на виборах до райради 97 голосів. Це другий результат.
Про відмову Віри Маслюк від депутатства знає, збирається боротися за перемогу на виборах.
— Я дізнався наприкінці листопада, — розповідає Юрій Миколайович. — Подзвонив до нашого районного штабу Василю Телюху, він повідомив до обласного штабу Максиму Городньому. Я буду знову виставляти свою кандидатуру, іншого рішення нема. Думаю, на повторних виборах наберу більше голосів. Після виборів люди підходили до мене, говорили, що їм не принесли запрошення або вони не знали, що я балотуюся, а то б прийшли підтримати. Я живу в Старому Білоусі, виховуємо з дружиною двох доньок. Професійний будівельник. Зараз працюю головним інженером на Центральному ринку. Білоусу потрібен дитячий садок, його можна облаштувати на базі старої школи. В селі чимало молоді, але нема стадіону. Місце під нього виділили, але так і не збудували.

Уже, я чув, обговорювалося у райраді, що замість Маслюк буде йти Романова. Очевидно, вони впевнені в перемозі, в тому, що ті самі люди, які підтримали Маслюк, підтримають і Романову. Пані Романовій це треба, щоб продовжувати свою велику діяльність. А село їй навіщо? Може, гостинці буде привозити з Франції?..
Я в Білоусі щодня, односельці звертаються з проханнями, і я по можливості допомагаю.

«З особистих причин»


— Чому ви відмовились від депутатства? — запитала я Віру Маслюк.
— З особистих причин.
— Кажуть, вас попросила про це Наталія Романова. Інші джерела говорять, що вам пригрозили звільненням...
— Такого не було. Це було моє особисте рішення. Я як допомагала своїй громаді, так і допомагатиму. (Нехай вибачить мене Віра Олександрівна, але саме так говорив і Микола Рудьковський, коли покинув Чернігів задля Верховної Ради. — Авт.)
— Хто, на вашу думку, переможе на повторних виборах?
— Не знаю. У селі 2040 виборців. З них 713 взяли участь у голосуванні. За мене віддали 181 голос. Я сподівалася на кращий результат.

Поцікавилася думкою сільського голови Старого Білоуса Миколи Нехая.
— Віра Олександрівна сказала: «Я передумала. За станом здоров'я.» Я чув, що Романова балотуватиметься. А кого село вибере, невідомо. Поки що я не спілкувався з нею. При її досвіді роботи і тому, що вона віце-президент та заступник голови Палати регіонів Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи (посаду назвав без запинки), селу такий депутат був би на користь. Більше, ніж хтось місцевий. Але вибір за людьми.

Шила в мішку не втаїш

Ідея хороша, але... Не підтримали в Красному, так пробувати в Білоусі? А раптом і там переможе хтось інший, тоді в сільську раду висуватися? Обирати вільну вулицю, від якої нема депутата, і починати агітацію?
Зателефонувала Наталії Романовій на мобільний телефон. Ледве встигла привітатися, як залунали докори:
— Ти їздиш по Білоусу і розповідаєш, що мені треба в Європу?! Мені люди вже подзвонили! Поширюєш чутки!

— Збираю інформацію. Наталіє Андріївно, а навіщо вам ставати депутатом Чернігівської райради від Старого Білоуса?
— Це поки що чутки, і все.
— Так, але після нового року почнеться висування кандидатів. Шила в мішку не втаїш.
— Так, якщо є шило. Такі дзвінки бувають, коли в голові нема мізків!
Словом, розмови не вийшло.

Вставка від редактора:

Дуже шкода, Наталіє Андріївно, що не вийшло. Адже це була реальна можливість гласно, великим тиражем:


1. Спростувати чутки. Мовляв, навіщо чиновнику першого, найвищого в країні рангу бути депутатом райради? Розповісти про плани подальшого життя. Воно, їй-Богу, не закінчується з програшем на виборах. І нам, журналістам, і громаді, яку ви нещодавно очолювали, це цікаво. Адже ви залишаєтеся особою публічною. Принаймні, доки півроку отримуєте від облради допомогу у розмірі середньомісячного заробітку. Фактично, зарплату.

2. Підтвердити чутки. І пояснити причину. Наприклад, фантазую, вирішили змінити місце проживання з Редьківки на Старий Білоус, бо так ближче до Чернігова. Чи, знову фантазую, претендуєте на посаду голови в сільраді чи районній раді. І нічого в цьому поганого.
Або справді депутатство потрібне, щоб зберегти посаду: а) в Асоціації місцевих та регіональних громад України; б) в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи. Що в цьому такого? Подібних посад Чернігівщина ще не мала і реально може їх втратити...
Ваш, вважаю, найбільший союзник — гласність і відкритість. А не образи.

Всім! Всім! Всім!

Отже, підсумок цієї історії. Шановні люди, увага! У Старому Білоусі відкрилася вакансія районного депутата. Bсi, хто кудись не попав, не пройшов, чогось не добрав, а хоче, знайте – 30 січня у ВАС Є ШАНС!

Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №49 (1283)

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: політика, Страсбург, Старий Білоус, депутат, «Вісник Ч», Ольга Макуха