GOROD.cn.ua

Колекція у понад 10 тисяч експонатів: як зберігає культурну спадщину Чернігівщини Юрій Дахно

 

– Завжди заглядався на рукотвори, на їхню красу. І мені хотілося їх бачити, тримати в руках, берегти, – зазначає етнограф, колекціонер, майстер народної творчості Юрій Дахно.Збирає, зберігає та примножує історичну й культурну спадщину Чернігівщини. Відомому етнографу, колекціонеру, майстру народної творчості Юрію Дахну — 60. Село Москалі, що в 30-ти кілометрах від Чернігова, чоловік фактично перетворив на музей. У п’яти будинках можна побачити велику колекцію старожитностей, зібраних Юрієм упродовж кількох десятиліть — понад 10 тисяч експонатів.

– Окреме приміщення — там предмети, якими обробляли зерно. Є приміщення, у якому показане ткацтво від «а» до «я», тобто від снопа льону до ткацького станка — якраз там показані ткацькі станки. Рушників понад тисяча, у фондах є дуже цікаві зразки рушників ХІХ століття чернігівські, на яких проглядається знакова символіка. Є мальовані картини, є стародрук, є світлини, – зазначив Юрій Дахно.

Проте чоловік не лише колекціонує, а і славиться талантом — вміє прясти, ткати та вишивати. Розповідає: любов до рукоділля дісталася йому в спадок — від прадіда по лінії батька. Не зрадив улюбленій справі навіть у лютому-березні 2022-го, коли його рідне село опинилося під окупацією. Однак тоді в Юрія Дахна було й надважливе завдання — зберегти автентичні колекції свого музею від рашистської орди, яка, прагнучи стерти культурний код українців, нищить усе на своєму шляху.

– Усього сховати неможливо було, бо оці скрині мальовані або немальовані, такі громіздкі речі, його ж не сховаєш. Але найцінніші експонати, на яких проглядається символіка Чернігівщини, звичайно, мені довелося пакувати і зносити подалі. А подалі — це на вулиці, якими не проходила ворожа техніка, – сказав Юрій Дахно.

11-го березня в стінах Чернігівського історичного музею зібралися прихильники Юрія Дахна, аби привітати ювіляра — хто квітами та подяками, а хто й піснею. Зі свого боку, митець пригадав головні віхи життя, а також розповів про творчий доробок. Однак зізнався, що планів на майбутнє поки не будує.

– Аналізуючи своє життя, мабуть, усе склалося так, як треба було. І думаю, надалі складеться. Нам би головне — переможний мир зараз. І спокій в Україні, – підкреслив етнограф, колекціонер, майстер народної творчості Юрій Дахно.Джерело: телеканал "Новий Чернігів"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Дахно, колекціонер, виставка