GOROD.cn.ua

Чому чернігівці отримали аномальні платіжки за тепло?

 

— У січні було дві потужних хвилі те­пла — у перших числах місяця та 18- 21 січня. їх спричинило тепле повітря з Африканського континенту, що без­перешкодно дійшло до України. Також посприяв теплому січню антициклон, що вже був на території України. У той же час був безсніжний період - енергія не витрачалася на сніготанення. На 115 метеостанціях України зафіксували рекордні значення температур за всю історію метеорологічних спостережень, що налічує близько 140 років, — пові­домила на початку лютого синоптик Укргідрометцентру Наталія Птуха.Доволі теплим був січень і на Черні­гівщині. Якщо проаналізувати дані Об­ласного центру з гідрометеорології, то температура у більшості днів міся­ця перевищувала середньодобову, хоч «теплі рекорди» побиті і не були. Однак, незважаючи на це, у своїх січневих кви­танціях за тепло споживачі чомусь по­бачили аномально високі суми до спла­ти — у порівнянні з груднем вони зрос­ли на понад 30%.

В AT «Облтеплокомуненерго» по­яснили — усе через... низьку темпера­туру:

— На збільшення сум у платіжках вплинув фактор низької середньомі­сячної температури зовнішнього пові­тря. За даними Обласного центру з гід­рометеорології, середньомісячна тем­пература повітря в січні склала мінус 4,58 градуса, тоді як у грудні мину­лого року — мінус 1,27 градуса. Для порівняння: у січні 2023-го середньо­місячна температура була мінус 0,68 градуса, а в січні 2022-го — мінус 2,04 градуса, що відповідно на 3,9 та 3,31 градуса тепліше, ніж цього року.

І зазначили, що нарахування зале­жали від спожитих мешканцями кожно­го конкретного будинку обсягів тепла, що зафіксовані лічильниками теплової енергії.

— Нарахування за теплопостачання здійснюються згідно з показаннями загальнобудинкових приладів обліку. За методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг весь обсяг теплової енергії, спожитої будівлею, розподіляється між усі­ма власниками квартир та нежитлових приміщень, — пояснила керівник де­партаменту «Теплозбут» АТ «ОТКЕ» Марія Романова.

Так само суми у платіжках за тепло­постачання пояснюють і в КП «Теплокомуненерго»:


— Порівняно з груднем минулого року січень, за середніми показника­ми, виявився значно холоднішим. КП «Теплокомуненерго» подає тепло до 583 житлових будинків. У 515 з них встановлено загальнобудинкові при­лади обліку теплової енергії. І нараху­вання за теплопостачання здійснюють­ся згідно з їх показаннями. У квитанці­ях, які щомісяця отримує кожен спо­живач КП «ТКЕ», міститься інформація щодо споживання будинком теплової енергії, вказано обсяг спожиті будин­ком теплової енергії та частку, розпо­ділену на його приміщення (квартиру). Дані у квитанціях за січень 2024 року і за грудень 2023-го року мають суттєві від­мінності в кількості спожитої теплової енергії і, як наслідок, в нарахуваннях. Для якісного і безперебійного тепло­постачання необхідною умовою є до­тримання норм чинного законодавства, яким передбачено подачу теплоносія в мережу опалення згідно з температур­ним опалювальним графіком якісного регулювання відпуску тепла на опалю­вальний період, погодженого органами місцевого самоуправління. Враховую­чи ці фактори, зрозуміло, що рахунки за тепло — обґрунтовані.

Однак споживачі підозрюють, що справа тут зовсім не в показаннях лі­чильників тепла.

— Я живу у звичайній панельній дев’ятиповерхівці. Тепловий лічиль­ник у домі ми встановили 4 роки тому. Збирали кошти на нього всім будинком, щоб зекономити на опаленні. І перших два роки це було реально помітно. По­дачу тепла регулювали, у теплі періоди батареї булиголоднішими, тож еконо­мія була і в платіжках, але останніх два роки ми її чомусь не бачимо. Чи то вже ніхто того лічильника не прикручує, чи то його показання просто ніде не вра­ховуються, — розводить руками чер­нігівка Антоніна Миколаївна (тепло­постачанням у її будинку займається АТ «Облтеплокомуненерго»). — Таке вра­ження, що при похолоданні просто на­кидають на попередню платіжку якийсь відсоток і все.

— А нас більше дивує те, що в те­плі періоди батареї у квартирі такі гаря­чі, що не доторкнутися, дихати в кімна­тах нічим, то доводиться постійно за­лишати вікна в режимі провітрювання. Коли ж на вулиці мороз, батареї прак­тично холодні, тоді кутаєшся у три ков­дри або вмикаєш обігрівач, - розпові­дає ще одна мешканка Чернігова Кате­рина Володимирівна (в її будинку те­пло постачає КП «Теллокомуненерго»).

— У чому логіка такого теплопостачан­ня і хто його так регулює, не зрозуміло.

Для порівняння ми взяли дві платіж­ки аналогічних квартир: 9-поверхівки ЧН серії, трикімнатні квартири пло­щею 75 квадратних метрів. Ось тіль­ки постачальники тепла у них різні. І (от диво!) суми до сплати у грудні мину­лого року і січні цього року в обох аб­солютно однакові — 1795 гривень та 2512 гривень відповідно. Цікавий збіг, чи не так? Невже теплові лічильники в обох місяцях нарахували абсолютно од­накові обсяги використаного тепла?

Як би там не було, сплачувати за те­пло (а робити це треба обов’язково!) споживачам доведеться саме ті суми, які стоять у платіжках, бо довести пра­вильність чи неправильність нараху­вань — справа не з легких. Пощастило тут лише тим, у кого лічильники тепла передбачені в кожній квартирі.

Джерело: газета “Гарт”, Катерина Огієнко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: платіжки, тепло