GOROD.cn.ua

Дві сосничанки взялись відновлювати народні обряди Чернігівщини (фото)

 

Проект сосничанок Марії Гирич і Наталії Ва­щенко підтрима­ли навіть ті жителі громади, які категорично про­ти будь-яких свят і розваг під час війни.

Попри те що він передба­чає заходи, спо­внені веселощів, жартів і пісень, яке без них укра­їнське весілля? В епіцентрі проек­ту — саме воно. Точніше місцеві весільні обряди, які авторки ма­ють на меті збе­регти для майбутніх поколінь.

— Через війну во­ни можуть остаточно забутися. Цього не можна допустити, — переконана Марія.

Вона працює в Цен­трі дитячої та юнаць­кої творчості. Ната­лія — завідувачка публічної бібліотеки.

Свій проект во­ни, заручившись під­тримкою Сосницького музею Олексан­дра Довженка, пода­ли на конкурс Про­грами USAID (Агент­ство США з міжнародного розвитку) і здобули перемогу. А вона пе­редбачає фінансову підтримку. Технічне споряджен­ня (зокрема фотоапарат, ноутбук) уже почало над­ходити. Його днями навіть встигли використати при відтворенні першого запланованого обряду — вику­пу нареченої з батьківського дому.

— Спочатку запросили наших гостей до кіноза­ли музею, де були влаштовані виставки фотографій молодят нашого краю у весільному вбранні і самого вбрання. Найстарішим експонатам — близько ста років. Збирали по всій громаді. Один із гостей — менський краєзнавець Олексій Мороз — привіз сімейну реліквію: вінок своєї сестри, у якому вона разом із дружками ходила запрошувати на весілля, — продовжує Марія Гирич.

Гостей на обрядову прем'єру спеціально не за­прошували — тільки розмістили оголошення на сай­ті музею. Прийшли і приїха­ли ті, хто дійсно зацікавле­ний: були в основному із Сосниччини та Менщини. Із Корюківки — начальник РВА Іван Ващенко. Тоді він іще був на цій посаді (на сьогодні Президент погодив його звільнення, а Кабмін — рішення щодо призначення заступником на­чальника Чернігівської ОВА).

Івана Ващенка і секретаря Сосницької селищної ради Андрія Ткача присутні обрали сватами. Згідно з обрядом вони й мали ділити коровай. Його — з традиційними весільними шишечками, голубками, кві­точками — спеціально замовляли на місцевому хлі­бозаводі. Кожен з гостей, отримуючи свою скибку, донатив на ЗСУ — назбирали понад 3 600 гривень.

Обряд був здій­снений з дотри­манням усіх тради­ційних вимог — із перешкодами для жениха на шляху до нареченої, з обсі­ванням зерном, із піснями та жарта­ми. Хіба що вику­плену наречену по­тім посадили не на діжу, як прийнято, а на табуретку, та й побажання моло­дим були менш со­роміцькими, ніж ко­лись на весіллях.

Відео із заходу вже переглянули сотні жителів громади. Багато хто побував на виставках (вони ще діють) — упізнав на фотографіях родичів, згадав мо­лодість, отримав заряд позитиву. Тому й просять продовжити такі презентації. Дехто вносить свої пропозиції — скажімо відтворити весільний обряд «кури» (на нього сходилися на третій день весілля після обіду. А до обіду ряжені, яких називали цига­нами, ходили по обійстях близьких родичів молодят красти курей. З них і готували страви — зазвичай це були м’ясо та куліш, які подавали до сто­лу. Цього дня влаштовували «весіл­ля батьків» — їх саджали в тачку і везли купатися в річку або перевертали в сніг — весілля закінчувалося на дуже весе­лій ноті).

— Звичайно продо­вжимо. Для цього й був створений проект. Не­дарма ж він називається «Врятувати від забуття», — каже моя співрозмов­ниця.


Найближчим часом вона разом зі своїми вихованцями планує організувати різдвяні ві­тання для жителів міста.

— Наколядовані солодощі зали­шаться дітям, а кошти передамо нашим за­хисникам. Так ми зробили й минулого року. Або від­дамо волонтерам — щоб придбали щось потрібне для виготовлення маскувальних сіток.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко. Фото з альбому Сосницького літературно-меморіального музею Довженка

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Сосниця, обряди