GOROD.cn.ua

17-річний Артем Школа підпалив на спір церкву у Халявині

 

У ніч на 21 серпня цього року в Халявині Чернігівського району го­рів єдиний у селі храм — Свято-Троїць­кий (стіни цегляні, а перекриття були дерев'яні, вкриті шифером). Вогонь спо­пелив дах, притвор і дзвіницю. Оскіль­ки на паперті знайшли порожню каністру з-під бензину, не важко було здогадати­ся, що причиною займання став підпал. Палія вирахували швидко. Ним виявився місцевий підліток Артем Школа. 14 жовт­ня йому виповнилося 18 років. Та на мо­мент вчинення злочину Артемові було лише 17, тому судили його як неповно­літнього в Чернігівському районному су­ді.Було встановлено, що хлопець підпалив храм близько 23.00. Втім виклик про поже­жу надійшов рятувальникам лише о 1.48, коли чоловік, що мешкає неподалік, проки­нувся від тріску шиферу і побачив, що церк­ва палає. До того часу полум'я розгорілося так сильно, що навіть розплавилися церковні дзвони. Уранці поліцейські почали шукати зловмисника. «Зачіпку» дав той самий чоло­вік, що першим забив на сполох. Він розпо­вів, що ввечері бачив групу підлітків напід­питку, які тусувалися в покинутій будівлі поблизу храму. Чоловік прогнав їх звідти, бо хлопці, розтрощивши дверні рами стали розводити поряд вогнище, щоб посмажити шашлики.

Логічно було припустити, що зго­дом підлітки повернулися й «завершили роз­почате». А потім ще й підпалили храм. Тож оперативники почали відпрацьовувати цю версію. І недарма. Того ж дня вони встанови­ли особи молодиків і вийшли на Артема. Роз­казують, що під час обшуків у телефоні одного з підлітків знайшли відеозапис, на якому Школа взявся на спір підпалити церкву, поки інші хлопці це фільмували. Він облив вхідні двері пальним і підніс сірника.

Місцеві розказують, що Артем із благо­получної родини. Мати працює на підпри­ємстві в сусідньому Рівнопіллі, а вітчим (із рідним батьком Артема жінка давно розі­йшлася) уже другий рік служить у ЗСУ. Із ним хлопець у хороших стосунках, навіть на­зиває його татом. В Артема є молодша се­стра по матері. До навчання особливого ін­тересу хлопець не проявляє. Після 9-го кла­су він вступив до чернігівського коледжу, та буцімто так і не довчився там.

Зараз роди­на мешкає у Чернігові на квартирі у знайо­мих. Туди вони перебралися влітку (ще до ін­циденту з підпалом). Господарі помешкання виїхали за кордон, а мати Артема погодила­ся приглянути за їхнім житлом.


Правоохоронці інкримінували Артему Школі ч. 2 ст. 194 ККУ (умисне знищення майна, вчинене шляхом підпалу). Стаття пе­редбачає від 3 до 10 років тюрми. Іще під час слідства Артем повністю визнав вину і пішов на угоду з прокурором. Сторони узгодили покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з іспитовим строком один рік. Угоду пе­редали в Чернігівський райсуд. Врахував­ши вік обвинуваченого, суд не заперечував. І виніс фактично погоджений вирок.

У матеріалах справи зазначено, що збит­ки від пожежі склали понад 362 тисячі гри­вень. Однак цивільного позову представни­ки церкви не подавали.

- Чому? — запитую в настоятеля Свято-Тро­їцького храму протоієрея Вадима Малишка.

— Після служби ми з прихожанами прове­ли зібрання і вирішили, що не подаватимемо на компенсацію. Самі все відновимо. Таких грошей в Артема все одно немає, а стягува­ти кошти з його батьків ми не схотіли. Єдине бажали, щоб хлопець попросив вибачення у громади Та він цього так і не зробив. Піс­ля підпалу я бачив Артема тільки раз — коли поліцейські привозили його на слідчий екс­перимент. Прихожани тоді запитали, чому він так вчинив, та Артем нічого не відповів.

— На якому етапі відновлення храму?
- Із Божою поміччю ми вже зробили все­редині косметичний ремонт, відновили підлогу, дах, а також дзвіницю. Щоправда, во­на поки що без дзвонів і вікон. Плануємо їх встановити вже наступного року. Бо зараз не потягнемо фінансово. І так іще винні 35 тисяч гривень будівельникам. Та вони за­певнили, що почекають. Найголовніше, що нам є де молитися і нічого не капає на голову. Принагідно хочу сказати велике спаси­бі всім, хто долучився до збору коштів на відновлення храму! Були пожертвування по 100-200 гривень, а були й по 50-60 тисяч. Загалом гроші надіслали понад 400 чоло­вік! І ми всім дуже вдячні!

Джерело: газета “Гарт”, Олексій Прищепа

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: підпал, церква, Халявин