GOROD.cn.ua

Анатолій Ревко розповів про систему оповіщення від «Чернігівської політехніки»

 

Студенти і викладачі Національного університету «Чернігів­ська політехніка» створили автоматизовану систему оповіщення, яка у разі повітряної тривоги відмикатиме двері в укриттях.Фото - "Суспільне Чернігів"

— Завдання створити автоматизовану систему оповіщення в універ­ситеті надійшло від нашого ректора ще рік тому — на початку минуло­го літа, — говорить кандидат технічних наук, доцент кафедри елек­троніки, автоматики, робототехніки та мехатроніки НУ «Чернігів­ська політехніка» Анатолій Ревко. — Особливо актуально це при пе­реході з дистанційного навчання на очне, адже в приміщеннях універси­тету й досі працює стара, ще радянська, система ручного оповіщення, коли при надходженні сигналу повітряної тривоги черговий просто на­тискає на кнопку і в коридорах та аудиторіях лунає звуковий сигнал. Це доволі незручно, бо черговий має постійно стежити в телефонних до­датках або ж десь в Інтернеті за оповіщеннями про тривоги. Не завжди це може виходити вчасно. Тому й було поставлене завдання розробити таку систему, яка могла б самостійно через Інтернет отримувати сигнал про початок та відбій тривоги і вмикати систему оповіщення.

До речі, ця ідея лягла в основу бакалаврської роботи однієї зі сту­денток університету - Катерини Савченко. Днями вона успішно її за­хистила.

- Дуже рідко дівчата так знаються на електроніці, але Катя - саме той випадок, — каже Анатолій Сергійович. — В Інтернеті ми з нею зна­йшли проект схожої системи з дозволом вільного використання, але доопрацювали. Ті і додали можливостей. Після ситуації в Києві 1 червня, ко­ли люди не змогли зайти в укриття через те, що воно було замкнене, і за­гинули (жертвами ракетного удару тоді стали дві жінки та 9-річна ді­вчинка. - Авт.), ми вирішили додати в нашу систему ще й функцію ав­томатичного відмикання дверей бомбосховища під час початку тривоги і замикання - після її відбою. Це дозволить не залишати бомбосховище постійно відімкненим, але дасть можливість усім бажаючим потрапити гуди, коли це необхідно. Затримка між сигналом тривоги і спрацюван­ням нашої системи оповіщення усього кілька секунд. При цьому две­рі укриття можна в будь-який момент відімкнути зсередини.

Як же виглядає цей дивовижний пристрій, який виконуватиме всі ці функції?

— Це невеличка плата розміром 10 на 15 сантиметрів, в яку вмон­тований МРЗ-плеєр із записами сигналів оповіщення, — пояснює Ана­толій Сергійович. - Можна використати стандартний сигнал повітря­ної тривоги, можна записати свій. Оскільки подаватися в ручному ре­жимі у нашому університеті можуть й інші сигнали — пожежної тривоги, сигнал початку евакуації, то на плеєр записаний і звуковий супровід для них. Також у платі є підсилювач звуку потужністю 15 Вт. Монтується во­на за один-два дні. та й ціна такої плати порівняно невисока — близь­ко тисячі гривень. Точної вартості ми, звісно, поки що не визначали, бо при розробці багато чого брали з наявних комплектуючих, дещо роби­ли вручну. Проте за умови масового виробництва ціна буде приблизно такою, як я назвав. Дорожче коштуватиме додаткове обладнання. По-перше, у приміщенні має бути змонтована сама система оповіщення - радіотрансляційна мережа, динаміки. Якщо говорити про автоматичне відмикання дверей, то на них має бути встановлений електромагнітний або інший замок із керуванням електричним сигналом. Плюс потрібен блок живлення, який перетворюватиме напругу 220 В у 12 В, з акуму­лятором, щоб система могла працювати навіть без електропостачання.

Ну і головна умова роботи цієї системи — наявний Інтернет.

— Оце, можна сказати, її слабке місце, бо, якщо не буде Інтернету, оповіщення не приходитимуть. Проте за бажання чи то в навчальному закладі, чи то на підприємстві Інтернет завжди можна забезпечити за допомогою того ж Старлінк, тоді за будь-яких умов він буде постійним, — каже Анатолій Сергійович.

Поки що встановлення автоматизованих систем оповіщення від «Чернігівської політехніки» планується лише в укриттях самого універ­ситету (всього їх 12), однак у майбутньому виш планує знайти спонсо­рів, які допомогли б налагодити масове виробництво цих пристроїв і вивести їх на всеукраїнський рівень.

— Що сказати, така система була актуальною і раніше, а після повномасштабного вторгнення стала просто необхідною, тож думаю, вона обов'язково знайде своє місце серед інших корисних винаходів — підсумував Анатолій Ревко.


Джерело: газета “Гарт” від 29.06.2023, Катерина ДРОЗДОВА

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: політехніка, винахід, оповіщення, Ревко