GOROD.cn.ua

Жителі Сосниці проти існування московського патріархату у громаді. Опитування

 

Минуло більше року, як Україна виборює своє існування. Мужній і незламний народ віддає найвищу ціну за свою свободу - життя. У нас з’явилось багато країн друзів, які докладають великих зусиль, щоб ми перемогли це потворне зло. Але є і чимало зрадників, які досі серед нас і продовжують робити свою чорну справу на користь ворогу. Церква московського патріархату глибоко пу­стила своє коріння в нашій країні. Та саме через війну багато парафіян переходять до Київського патріархату, зрікшись московського. Звісно, що не всі батюшки МП підтримують «русский мир» і щиро моляться за українських воїнів і Перемогу. Жителі Сосниччини неодноразово зверталися до нас і проси­ли висвітлити цю тему публічно. Тому ми зробили опитування, що інші думають з приводу переходу до ПЦУ.

Світлана Макаренко, сосничанка:

- Раніше ходила до церкви, хоча не так часто. Останній час перестала. Я за те, щоб в Україні церкви вийшли з-під впливу московського патріарха­ту. Може зараз це і не на часі, та все ж якщо люди захочуть, то зможуть це змінити. Наші воїни життя віддають, скільки горя принесла ця війна, яку благословляє кирило. Щодня в інтернеті читаю, що все більше громад пе­реходять до Київського патріархату. Було б добре, якби і в нас люди ви­явили волю.Людмила Білецька, сосничанка:

- Ми всією родиною тільки за укра­їнську церкву Київського патріарха­ту. Нас убивають, а проросійські попи продовжують правити службу і вели­чати кирила. А тоді воїнів відспіву­ють. Як таке можливо? Гнати їх з на­шої землі, не те що з церкви. І давно пора підняти це питання.Ніна Білодід, Хлоп’яники:

- Мій чоловік В’ячеслав воює. Нещодавно зробили ротацію і їх від­правили зі Сходу в інше місце. Люди, наші чоловіки, сини, життя свої відда­ють за волю нашу, за існуванням нас, як народу. Вони там тримають фронт, а ми тут повинні їм допомагати. У нас, у Хлоп’яниках, вже давно церква Київського патріархату. Поїдьте і спи­тайте в людей, чи хочуть вони назад до московського патріархату? Я вам сміливо скажу, що почуєте відповідь «НІ». Якщо батюшка МП насправді за Україну, за Божу правду, то він сміли­во переходить до Київського патріар­хату і веде за собою прихожан. Таких випадків під час війни сотні, що гро­мада мирно перейшла разом з ба­тюшкою. Якщо ж проросійські погля­ди в нього, то справа неодноразово доходила до сварок і бійок. Було б до­бре, якби люди масово виявили бажання і мирно перейшли від ворожо­го патріархату.

Валентина Тимченко, Сосниця:

- Я категорично проти московсько­го патріархату. Мої чоловік і син зараз воюють. Один з них на Сході. Вони теж категорично проти. Якщо буде по­рушено питання переходу, то прого­лосую тільки за нашу, вільну від воро­га, церкву. Батюшки повинні Богу слу­жити, а не дияволу, який отаке з нами робить. Впевнена, що до ПЦУ в лю­дей буде набагато більша довіра.Людмила Боковенко,Сосниця:

- Що церква відділена від держа­ви, це аксіома хибна і твердження не відповідає реальності. Релігія і віра завжди впливали хоч якимось чином на формування держави: інакше б їх не закривали в 1917 і не відкривали в 90. Історія вносила зміни в діяль­ність церкви і завжди буде вносить. В Україні - українська церква і це тре­ба зробити на державному рівні, а не мучити суспільство по зміні стату­су церковних громад. Питання пору­шується постійно і активістами, і ок­ремими людьми, і депутатами. Деякі священики не проти переходу, але віз і нині там. Не так легко священи­ку поступитися насидженим престо­лом і ставити під ризик багаторічну свою діяльність. Доступ до церков­них документів: статут, право влас­ності на церкву і земельну ділянку - все має значення. Я з усіх сторін ви­вчала це питання, зверталась з діало­гом до посадових осіб, але відповідь була НІЯКА. Ініціативна група легко проведе збори, напише протокол збо­рів, а далі, якщо священик проти, то юридичних справ ого-го, батюшку но­вого обустроїти. Я з впевненістю ска­жу - або священики повинні добро­вільно перейти, або має бути допо­мога держави у вирішенні питання. Чому самі чесні і самі правильні ба­тюшки ще не організували збори? Не переписали протокол і не перейшли до ПЦУ в Сосницькій громаді? Лише Хлоп’яники давним-давно Томос зу­стрічали. То я з впевненістю скажу, що повністю тягти це питання ініціа­тивній групі без спонсорів і юридичної підтримки ой як не легко. А батюшка жоден не організував прихожан: да­вайте проведемо збори, перепишемо протокол, звернемося до Єпіфанія і в ЦНАП перепишемо статут. Можна по­дивитись відео, як деякі громади пе­реходять дуже болісно - як священик проти. Потім судова тяганина, оскар­жують протоколи зборів у суді і купа нюансів для суду - цивільні позови роками тягти можна. Якщо священик за - то згода в церковному сімействі, мир і тишина. Спокійно перейшли і моляться стосовно вимог ПЦУ. Все в їх руках.Андрій Портний, голова Сосницької громади:

- У нас на Сосниччині зареєстрова­но більше двадцяти різних релігійних громад, і для усіх прихожан цих гро­мад, я є головою громади. Тому само­стійно чи сесією не маю права їх за­бороняти. Таке рішення не матиме юридичної сили. Кожна церковна па­рафія (прихід) зареєстрована окремо, як юридична особа. Якщо люди вияв­лять бажання про перехід з москов­ського патріархату до Київського, то вони в праві ініціювати проведення загальних зборів релігійної громади і проголосувати до якої конкретно па­рафії має належати їхній храм чи цер­ква. Але тут слід розуміти: якщо оголо­сять збори, то люди повинні прояви­ти свідомість і прийти, і взяти активну участь у визначенні подальшої долі приналежності храму. Адже на зборах будуть присутні прихожани, які постій­но відвідують церкву МП, і вони теж будуть голосувати або проти, або за перехід. За результатами голосуван­ня буде оформлено протокол. Але на­віть після голосування ситуація може бути різною. Наприклад: батюшка від­мовився перейти до Православної церкви України (Київського патріарха­ту) і каже, що я залишаю церкву і йду. Якщо не виявиться батюшки ПЦУ, то хто буде в церкві правити, померлих відспівувати, вінчати, хрестити, при­чащати, сповідувати? Думаю, що в самих батюшок на загальних зборах релігійної громади треба спитати, що вони думають з цього приводу. Адже вони можуть спокійно повести за со­бою прихожан і спокійно перейти за результатами рішення зборів грома­ди. Якщо ні, то хай вирішує громада.

Особисто я, як громадянин та при­хожанин, за перехід релігійних гро­мад Сосниччини до ПЦУ. Про це я не­одноразово заявляв публічно. Але не хотів би, щоб наші храми стояли пу­сткою у разі відмови батюшок зроби­ти такий крок.

Варто додати, що прихожани МП в багатьох випадках називають ПЦУ розкольниками і самозванцями. Що ж до справжніх фактів, то ПЦУ існує з 15 грудня 2018 року і є найчисель- нішою православною юрисдикцією в Україні за кількістю вірян. ПЦУ - одна з 16 автокефальних православних церков, п’ятнадцята в диптиху. Для того, щоб церква стала незалежною, вона має отримати томос із визнан­ням своєї автокефальності. Такий томос Православна церква України (ПЦУ) отримала від Вселенського па­тріарха Варфоломія. Але він дав то- мос не якійсь окремій православній конфесії, а всій спільноті українського православ’я. Більшість духовенства та єпископату УПЦ (МП), однак, не погодилася брати участь в об’єднав­чому соборі у святій Софії 2018 року. Українська православна церква (МП) була не згодна не лише з то- мосом. Вона не сприйняла рішен­ня Константинопольського патріарха, який оголосив Україну власною кано­нічною територією.
А між тим - війна триває. В цер­квах Сосниччини МП моляться за во­їнів і за те, щоб закінчилася війна. А в одному з храмів Києво-Печерської Лаври, який належить УПЦ МП, тих­цем величали росію. Ми запитали чи­мало людей про те, що вони думають з приводу МП. Почули і тих, хто ска­зав: а ви взагалі ходите до церкви? Якби ходили, то не думали б, що наші церкви служать росії. У кожного прав­да своя. Та є і той факт, що в одній зі святинь МП Сосниччини батюшка з прихожанами вже практикує пропові­ді і молитви українською мовою. А чи позбудеться наше суспільство мос­ковського патріархату - вирішувати вам!

Джерело: газета “Вісті Сосниччини” від 02.03.2023, Наталія МАТВІЄНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Сосниця, церква, опитування, патріархат