GOROD.cn.ua

Музей Кибальчича справив 63-й день народження

 

20 січня меморіальний музей Миколи Кибальчи­ча відзначив свою 63-тю річницю. Та зараз ми по­вернемося майже на два століття в минуле, коли в сорокові роки ХІХст. моло­дий священик Успенської церкви Іван Йосипович Кибальчич збудував гарний п'ятикімнатний будинок у затишному куточку Коро­па. З виду - селянський: з колод, небілений, під солом'яною стріхою, усе­редині вбраний скоріше по-міському, по-панськи. Якраз на сім'ю, де було шестеро дітей.

Минали роки. Дім пе­рейшов до Федора, стар­шого брата Миколи Ки­бальчича, що працював у Коропі нотаріусом, а згодом до його сина, що у чині прапорщика воював і заги­нув у Першій світовій війні. Більшу частину будинку було продано на дрова, а те, що залишилося, мало вигляд ветхої «шевченків­ської хатини».

Та влітку 1959-го року сусіди почули скрегіт пилок, гупання сокир та веселі голоси робітників. Стара ха­лупа на очах перетворюва­лася в ошатний будиночок, обшитий дошками.

- Що тут буде? - питали цікаві.
- Народний музей на­шого земляка! - з гордісттю відповідали робітники.
Взагалі-то про Миколу Кибальчича пам'ятали. Ще у 1918-му планувалося звести йому пам'ятник у Москві. Статті про вченого і революціонера були в ен­циклопедіях, словниках та спеціалізованій літературі. Та прийшов час згадати Миколу і на його малій бать­ківщині.

Подружжя Гара-Жуків - Микола Михайлович Гара-Жук та Олена Миколаївна Лукаш - мало в Коропі сла­ву диваків. Союз самодіяль­ного скульптора і художниці довго збирав матеріали про життя славетного земляка, «проштовхував» у владних органах ідею створення му­зею у Коропі, Чернігові, та навіть у далекому Ленінгра­ді (тепер Санкт-Петербург).І ось, за рішенням ви­конкому Коропської се­лищної Ради 20 січня 1960 року, у Коропі в родинно­му будинку Кибальчичів було відкрито народний музей М.І.Кибальчича. У 1973 році він став відділом Чернігівського історичного музею, тоді ж стараннями нашого земляка маршала С.Г.Руденка та працівника музею Н.Т.Ольшевської на подвір'ї встановили реактивний винищувач МіГ- 17ПФ на згадку про творця проекту першого пілотова­ного реактивного апарату.
Ішли роки, змінювалася експозиція музею, до­давалися нові експонати. Зараз працюють виставки, присвячені С.Г.Руденку, Л.К.Каденюку, творцям реактивної техніки з КБ «Южноє». Адже музей ви­світлює і шлях авіації та космонавтики - саме те, до чого рвалася душа на­шого «зоряного мрійни­ка». А в кінці 2019 року Олександром Касьяненком створено виставку значків та медалей, присвячених авіації та космонавтиці, та розроблено радіоекскурсію до неї. Взагалі за останні роки експозиція сильно змінилася, як і зовнішній вигляд музею.

Беремо участь у всеу­країнському проекті «Музей відкрито на ремонт», співп­рацюємо із Житомирським музеєм космонавтики ім. Сергія Корольова. Знайо­мимо з Миколою Кибаль­чичем всю Україну - від Дніпра (де брали участь у всеукраїнських конфе­ренціях) до Житомира. По відеозв'язку розказуємо на всю Україну про видатних земляків. Не забуваємо про радіомовлення і просто інтернет-сторінки.

Навесні вас буде чекати значно покращена експози­ція, а цікаві розповіді очі­кують уже зараз. І повірте, коли ви у далеких мандрах скажете: «Я з города Коро­па», ви це зробите гордо. І хай дивуються люди, коли розкажете їм про Кибаль­чича, Руденка, Многогріш­ного, княжий Хоробор, ма­монтів... А ми, працівники музею, вам допоможемо у цьому. Обов'язково.

Джерело: газета "Нові горизонти" від 19.01.2023, Григорій КАСЬЯНЕНКО, науковий співро­бітник музею Миколи Кибальчича

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Кибальчи­ч, музей, Короп