16 грудня 2022 року комунальне некомерційне підприємство “Сновський центр первинної медичної допомоги” подало позов до Щорського суду. Зацікавленою особою вказана міська рада. Відповідачка — 26-річна сімейна лікарка Любов Здрелько.
Дізнавшись про позов, жителі Сновська за лічені годимн зібрали 174 підписи на її захист. Стверджують, що підписів було б набагато більше, але люди хотіли звернутися до міськради якомога швидше, щоб переконати місцеву владу відкликати позов. Одні були за лікарку, бо оцінили її професійні знання та навички і ставлення до пацієнтів, інші — бо заклад судиться з фахівцем у той час, коли лікарі — на вагу золота (згідно з даними Обласного центру зайнятості, на цей час на Чернігівщині близько 50 лікарських вакансій). Масла у вогонь підлив і той факт, що Любов вагітна.
Однак звернення до міськради на хід подій не вплинуло: підготовче засідання у Щорському суді було призначене на 23 січня
— А коли термін народжувати? - запитую майбутнього батька Івана Здрелька.
- За прогнозами, в кінці цього місяця.
Каже: дружина зараз (розмовляємо 20 січня) у лікарні, тож він із головою поринув у підготовку до однієї з найважливіших подій в житті. За браком часу розповідає коротко:
У 2021 році, після закінчення медуніверситету (навчалася в Сумах) і проходження інтернатури, Люба почала працювати у Сновському ЦПМД. Їй, як і всім молодим спеціалістам, були виплачені підйомні (згідно з положеннями Прийнятої депутатами міськради «Програми місцевих стимулів для медичних працівників Сновської ОТГ на 2020-2022 роки». - Авт.).
Невдовзі в нашому місті відкрилася - від Чернігова - клініка сімейної медицини. Там були набагато кращі умови роботи. Тож у клініку з Центру ПМД перейшли одразу 4 лікарі. Серед них - і моя дружина.
Перед цим ми консультувалися з юристами щодо коштів, отриманих від міськради (їх сума - після вирахування податків - склала 80 500 грн). Вони запевнили, що все залишається в силі, оскільки молодий спеціаліст нічого не порушує, бо й далі працюватиме в Сновській громаді. Цe було близько року тому.
Те, що позов був поданий, коли Любов Здрелько була на останніх місяцях вагітності, деякі містяни розцінюють як своєрідну помсту лікарці.
Ніякої помсти немає. відкидає звинувачення очільииця первинки Олена Шарпай. І запевняє, що підтримувала молоду колежанку — без перебільшення — з першого дня.
— Любов Богданівна мала приступити до роботи 2 серпня 2021 року, якраз у свій день народження. Тому попросила перенести перший робочий день на 3 серпня. Я не заперечувала. Хотілося, щоб трудовий шлях нашої нової лікарки почався з приємних подій.
Її підтримував увесь колектив. Лікарі ділилися досвідом, консультували, медсестри допомагали підписував декларації з пацієнтами.
Щодо зарплати, то її Любові Здрелько на момент працевлаштування - було призначено згідно з тарифним розрядом. Також згідно з колективним договором - була встановлена (на пів року) стимулююча доплата в розмірі 0.5 відсотка від коштів, отриманих від Національно і служби здоров'я України, що нараховувалися за декларації інших лікарів. Крім цього, надавалася допомога з бюджету міськради в розмірі 50 відсотків від тарифного розряду.
— Скільки виходило в підсумку?
- “Брудними“ - в середньому близько 10 тисяч гривень. Більшою зарплата була в жовтні-листопаді - під час пікового зростання захворюваності на коронавірус і темпів вакцинації. Тоді навантаження на всіх лікарів первинки було, як і всюди, дуже велике, тож 50 тисяч гривень, виділені з міського бюджету, розподілили між ними порівну - незалежно від досвіду і стажу роботи. Додаткових коштів від НСЗУдля підтримки медичних працівників первинки не надходило.
Через два місяці роботи Любові Богданівні було виділено з місцевого бюджету 100 тисяч гривень (сума без вирахування податків. — Авт.) - за умови, що відпрацює 5 років. Вона звільнилася, пропрацювавши в нашому закладі всього 4 місяці - із 3 серпня до 29 листопада.
Коли лікарі перейшли у приватну медицину, ми змушені були скоротити 9 платників (із них 5 - медичні, 4 - сумісники), в також перевести на скорочений робочий день 16 осіб, з них 8 — фельдшери. Постраждали не тільки наші працівники (залишилися без роботи), а й жителі громади, бо втратили договори із цими чотирма лікарями.
Згодом значна частина мешканців уклала з ними нові договори в новому закладі. Тож і фінансування від НСЗУ за надані пацієнтам медичні послуги почало надходити туди, адже первинка працює за принципом «гроші ходять за пацієнтом». Фінансування ж Центру ПМД, навпаки, зменшилося. Воно й до того було невеликим, адже тут було всього три пакети медичних послуг (із 35-ти, передбачених Програмою медичних гарантій на 2021 рік), а тепер доводилося рахувати кожну копійку. Це стало чи не основною причиною виникнення позовної заяви щодо Любові Здрелько — три інші лікарі не є молодими спеціалістами.
— Чому в такому разі позов подали не зразу, а тільки тепер - перед пологами? — запитую начальника відділу юридичної роботи та взаємодії з правоохоронними органами міськради Владислава Уманського.
Він пояснює це так:
- Ми попереджали Любов Богданівну, що о тримані кошти (80 500 грн. — Авт.) доведеться повернути. Вона погоджувалася. Потім до міськради прийшов її чоловік і попросив надати відстрочку на вісім місяців (щоб віддавати частинами. — Авт.). Ми пішли назустріч, але ж одного надходження коштів протягом цього часу не було. Тоді звернулися до суду.
Він і розставить усі крапки над «і» в цій справі. Коли — сказати важко: засідання, заплановане на 23 січня, перенесли на 7 лютого. Скоріш за все, це перенесення не
останнє, адже відповідачка ось-ось має народити.
Джерело: газета "Гарт" від 26.01.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.