Визволення Херсона — єдиного обласного центру, який окупанти захопили після 24 лютого, — стало однією з ключових подій 2022 року. Українські війська зайшли в місто 11 листопада, а вже наступного дня його взялася обстежувати і розміновувати зведена група поліцейських-вибухотехніків з усієї України. Зокрема й наші земляки. Серед них — начальник відділу вибухотехнічної служби поліції Чернігівщини Володимир Сіренко.
Йому 39 років. Має звання полковника. Із 2014-го очолює чернігівських поліцейських-саперів.
- Це зараз нас 11 чоловік (штат розширили в квітні у зв’язку з вимогами воєнного часу), а на момент повномасштабного вторгнення було всього шестеро. І всі ми під час боїв за Чернігів жили на робочому місці й працювали 24 на 7, — розказує Володимир Миколайович.
- Робота полягала в тому щоб оперативно збирати боєприпаси, які не розірвалися після прильотів по місту. Здебільшого нам траплялися артилерійські й танкові снаряди, а також багато касетних - із “Градів” та «Ураганів». Ми вивозили їх у спеціально підготовлене місце. А знищили вже після того, як окупанти відступили з Чернігівщини. У дні найзапекліших обстрілів до нас надходило стільки заявок, що часом ми навіть не встигали їх опрацьовувати. Нерідко доводилося працювати під ворожими обстрілами.
Перших кілька місяців після визволення області чернігівські поліцейські-вибухотехніки працювали в понаднормовому режимі, оскільки розміновували Лукашівку, Ягідне, Товстоліс, Вишневе та інші села, де базувалися окупанти. Там знайшли величезну кількість покинутих боєприпасів (як цілих, так і пошкоджених), а також «подарунки» від рашистів у вигляді розтяжок із гранатами та замаскованих протипіхотних мін.
— Населені пункти Чернігівщини ми фактично відпрацювали. А ось що стосується грунтових доріг, полів, лісів, то перевірили лише ті місця де були позиції росіян, а також ділянки, на яких місцеві мешканці знаходили снаряди, і метрів 20-30 довкола них. Решту ж територій обгородили попереджувальними табличками «Міни!», їх розміновуватимуть уже після війни, бо зараз такої можливості немає. Щоб ви розуміли, на ретельну перевірку кількох десятків квадратних метрів треба витратити півдня.
На фото - Володимир Сіренко
Ще у квітні Нацполіція створила зведений загін, який почав проводити на деокупованих територіях стабілізаційні заходи; викривати колаборантів, документувати злочини, виявляти місця захоронень. вилучати зброю і, звісно ж, розміновувати території. Спочатку загін працював на Київщині, пізніше, — у Житомирській, Сумській і нашій областях. Чернігівських поліцейських-саперів до нього спершу не залучали, бо роботи в них і так вистачало.
— Лише у вересні двоє наших вибухотехніків уперше поїхали у складі зведеного загону на розмінування в іншу область, - каже Володимир Сіренко. На Харківщині хлопці пробули трохи більш ніж місяць. Розповідали, що порівняно з Чернігівщиною там набагато більше протитанкових і протипіхотних мін. Це пов'язано з тим, що з нашої області росіяни відступили швидко., а там намагалися закріпитися, тому всіляко мінували свої позиції і підходи до них. Така ж сама проблема і в Херсонській області.
Про це Володимир Миколайович знає не з чуток, бо недавно повернувся з Херсонщини, де перебував у складі зведеною загону. Туди їздив разом із колегою — старшим інспектором відділу вибухотехнічноі служби ГУНП в Чернігівській області майором Олексієм Дем’янченком (йому теж 39). У відрядженні вони були з 3 листопада до 10 грудня.
- Спочатку наш пункт базування був у Кривому Розі. Там мешкали і щодня звідти виїжджали на завдання. В основному малими групами по два- три чоловіки. Ми з Олексієм спершу розміновували села на півночі Херсонщини: Високопілля, Потьомкине, Добрянку, Нововознесенське, Новокам’янку, Трифонівку Виїжджали о шостій ранку і поверталися затемна. Коли ж наші війська звільнили Херсон, нас направили в місто. Ми зайшли на другий день після ЗСУ. Херсонці зустрічали нас обіймами і не могли стримати сліз. Казали, що з нетерпінням чекали, поки їх визволять. А ще пригощали нас домашніми пиріжками, солодощами Ставлення людей там неймовірно душевне. Якось їхали на завдання й пробили колесо, то на місцевій СТО нам його полагодили і категорично відмовилися брати гроші. Це показує, наскільки українці готові підтримувати одне одного.
На розмінування в Херсон ми добиралися з Миколаєва, куди перебрався наш пункт базування. У місті щодня працювало 25 груп поліцейських-вибухотехніків. Розміновували передусім об'єкти енергосистеми, фінустанови та офіси мобільних операторів, щоб люди якомога швидше отримали тепло, світло, воду, зв'язок і грошові виплати. Роботи було чимало. У багатьох приміщеннях окупанти чіпляли міни-пастки на вхідні двері, ховали їх у принтери та комп’ютери. Також підкладали під більші за розміром міни, щоб, знявши одну, підірвався на другій. Крім того, рашисти кріпили до мін-пасток тротил для більшої вбивчої сили. А ще в міській забудові ми знаходили гранати, реактивні гранатомети, патрони.
Крім Херсона, Володимир з Олексієм допомагали розміновувати передмістя. Зокрема село Камишани і легендарну Чорнобаївку.
- Там було дуже багато позицій орків, тому кругом зосталися їхні капоніри, бліндажі й боєприпаси різного типу. В середньому за день ми знешкоджували їх близько пів сотні. Знаходили навіть відпрацьовані ракетні двигуни від С-300. Та найчастіше 125-міліметрові танкові снаряди, протитанкові міни, 120-ти міліметрові мінометні боєприпаси, а також протипіхотні фугасні міни натискної дії ПМН-2. Рашисти закопували їх ще навесні, тож виявити такі вкрай важко.
Дуже багато на Херсонщині протипіхотних мін ПФМ-1, більш відомих як «Пелюстка». А нашим колегам також траплялися так звані “міни-жаби” (ОЗМ), які вистрибують із землі й підриваються на висоті близько метра (вивільняючи до 2,5 тисячі металевих кульок, що розлітаються в усі боки) і протипіхотні осколкові міни ПОМ-3 “Медальйон”, які мають сейсмічні датчики і спрацьовують на вагу людини й амплітуду її кроків.
На превеликий жаль, ротація зведеного загону на Херсонщину не обійшлася без трагедії. 7 грудня під час виконання службових обов'язків загинцли четверо черкаських поліцейських - начальник ГУНП в Черкаській області Михайло Куратченко, вибухотехнік Ігор Мельник, кінолог Сергій Ненада і патрульний Вадим Періжок. У складі опергрупи вони вирушили у Федорівку, де на позиціях рашистів залишився схрон. Поліцейські вилучили звідти всю зброю І вибухівку. А повертаючись потрапили в мінну пастку, яка привела в дію закопаний фугас, виготовлений із боєприпасу до великокаліберної артилерії. Троє правоохоронців загинули на місці, іще один за кілька годин помер у лікарні. Крім цього, тяжких травм зазнали ще четверо поліцейських. 16 грудня двох із них водія Віктора Мазуренка та інспектора взводу особливого призначення Михайла Пустовіта — не стало... За життя ще двох борються лікарі.
— Цей трагічний випадок показує, що в нашій професії, на жаль, немає права на помилку, — зітхає вибухотехнік.
— Ви з колегами маєте якісь забобони чи прикмети перед розмінуванням?
— Такого а нас немає. Просто перед роботою треба добре виспатися і бути максимально уважним.
— Крим і Донбас готові розміновувати?
— Та хоч завтра! Аби тільки скоріше звільнили ці території від окупантів.
Джерело: газета “Гарт”, від 05.01.2023, Олексій ПРИЩЕПА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Сіренко, міни, вибухотехнік