У Деснянському суді Чернігова розглядається справа за так званою “сепаратистською статтею”, так спрощено називають п.1. ст.110 Кримінального кодексу України. В аналізі вироків судів першої інстанції, зробленому Харківською правозахисною групою йдеться, що серед підсудних за цією статтею найбільше фігурують розповсюджувачі сепаратистських видань та дописувачі у соціальних мережах. Протягом 2014-2019 р.р. було відкрито близько тисячі кримінальних проваджень за цією статтею, судами першої інстанції прийнято понад 500 вироків. Чи належить до цієї групи підсудних чернігівка, яка фігурує у кримінальній справі № 750/2292/22, занесеній до Єдиного державного реєстру судових рішень, чи здійснила вона навмисні дії з метою зміни кордонів України та чи здійснювала публічні заклики та розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій – покаже подальший розгляд справи.
Обвинувачена у розмові з журналістом категорично відмовилась від розповсюдження своїх персональних даних, тож будемо називати її Олена.
Олена має свою життєву передісторією, яка частково пояснює нинішні події.
Третього березня 2022 року вона стала випадковим свідком попаданя бомби у житловий будинок на вулиці В'ячеслава Чорновола та загибелі десятків чернігівців. Її подальші дії спричинили кримінальне провадження, матеріали якого наступного ж дня були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань . Обвинувальний акт у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 110 КК України, надійшов до Деснянського районного суду м. Чернігова 25 травня та був переданий на розгляд судді Наталії Лямзіній.
На перших хвилинах засідання 2-го серпня захисник підсудної Михайло Дворніченко заявив клопотання про проведення психоневрологічної експертизи, оскільки його підзахисна лікувалась у психоневрологічній лікарні, але під час досудового розгляду експертизу не було проведено. Але обставини справи вимагають залучення експертів з експертними знаннями для з'ясування її підсудності на даний момент.
Далі склалася рідкісна ситуація, коли захисник та прокурор висловлювали єдину думку. Прокурор Сергій Домашенко повідомив, що йому надійшла довідка про те, що підсудна проходила стаціонарне лікування в КП “Чернігівська психоневрологічна лікарня” з діагнозом шизоїдний розлад особистості з галюцинаторними компонентами. Однак засідання можна розпочати розглядом обвинувального акту з подальшим обговоренням клопотання.
Прокурор зачитав обвинувальний акт, що базувався на положеннях Конституції України, та скоромовкою повідомив про деякі обставини справи.
Як виявилося, підсудна 4 березня 2022 року переслала відео з мобільного телефону 093 … міському голові Владиславу Атрошенку на належний йому телефон 050 … , у доданому повідомленні вона згадувала ім'я Владислав і розмістила заклик вчинити так само, як мер Конотопу, який нібито домовився про здачу міста окупантам. "Люди будуть вам вдячні", - йшлося у її повідомленні.
Оскільки ст. 110 є у підслідності Служби безпеки України (СБУ), то це повідомлення було розцінено відповідними органами як “навмисні дії, вчинені з метою зміни меж території та публічні заклики або розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій”.
– Це вчинок переляканої людини, це такий прояв війни, – висловив свою думку адвокат Михайло Дворніченко. - У мирний час така ситуація не склалася би. Рішення суду може залежати від висновку експертизи. Якщо буде доведено, що вона страждала на психічне захворювання на момент інкримінованої їй злочинної дії і також страждає ним на даний час, то її можуть виправдати за станом неосудності.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Атрошенко, Дворніченко, Лямзіна, суд