Чернігів залишався в облозі майже місяць. Автомобільне сполучення відновилося вранці в понеділок, 4 квітня. Після підриву мосту через Десну виїхати з міста було практично неможливо.
Олена Гобанова з родиною мешкає у багатоповерхівці у мікрорайоні Масани. Вони – серед тих, хто під час війни залишився вдома. Нижче – її розповідь про життя і побут в умовах відсутньої інфраструктури, обстрілів і облоги.
Краєвид на Чернігів з балкона багатоповерхівки в мікрорайоні Масани
— Якщо не буде в нас ні світла, ні газу, Чернігів все одно виживе, — впевнена 39-річна Наталія Теплякова з мікрорайону Масани. Вони з чоловіком і сином також не виїхали.
У дворі перед входом до під'їзду п’ятиповерхівки — саморобна пічка. Такі імпровізовані цегляні плитки – мангальчики – стали вже звичним явищем у наймолодшому мікрорайоні міста. Люди готують на вогнищі, адже електрики на Масанах немає близько місяця, а в багатьох будинках – і газу.
Цей дім стоїть на відшибі, над ним постійно летять ракети чи що воно там. Дім трясеться. Дуже страшно вночі, хто в Бога не вірив – лежать і моляться. Вікна щовечора завішуємо покривалами, хоча й світла нема, але є свічка, ліхтарик, то щоб не давати ворогу орієнтир.
У квартирах температура не підіймається вище 12 градусів, вдень у сонячну погоду, якщо не сильно бахкає, люди виходять грітися надвір. І готують обіди. Дехто поставив такі прямо на балконі. В кожному дворі, подекуди біля кожного під’їзду. Хтось просто ставить кілька цеглин, розводить між ними невелике вогнище, зверху каструля або сковорідка. Інші конструкцію вдосконалили: щоб менше диміло.
Наталя Теплякова біля саморобної пічки у дворі
— От ми після перемоги влаштуємо конкурс, чия піч краща! — пишається своєю грубкою Наталія. Піч дійсно одна з найкращих на районі. Із заслінкою, димовідводом, цеглини скріплена цементом. – Всім домом робили, придумували, з чого. Склав сусід, Руслан Несенко, він будівельник. Уже виїхав з Чернігова.
Знизу металева решітка з холодильника, зверху — з газової плити. Це, як на барбекю. А щоб дим не закопчував сильно каструлі, ще поверху кладемо залізне деко. Димар зробили зі шматка зливної труби, що на даху.
У сім’ї, що прийшла з іншого будинку, де вікна повибивало, знайшовся цемент. Цеглу збирали всюди: доріжки були білою цеглою вимощені, на горищі трохи. Плитка, що відвалилася і валялася отам, — забрали, нею прикриваємо вогнище, щоб не дуже задувало, коли сильний вітер.
Готували теж усім будинком. У перший день, як її зробили, піч ще сира була. А на другий день затопили, всі повиходили, — хто проти був, хто за. А потім зрозуміли, що хоч кип’яток можна зробити. І вже всі, хто хотів, готували. І з сусіднього дому, і навпроти будинок.
Газу у нашому будинку з другого дня війни не стало, коли 25 лютого розстріляли газорозподільник. Тоді світло ще було. А коли зникло електропостачання у всьому мікрорайоні… Максиме, ти не пам’ятаєш, коли це? — звертається до сусідського хлопця.
— Зараз скажу, — підраховує подумки Максим Донець. – 10-го березня у всіх виключили. — Тоді й вода зникла. По воду ходимо в колодязь до дідуся, в приватний сектор, — продовжує Наталя.
З кількох колодязів на околиці беруть воду всі жителі багатоповерхівок. Носять у відрах, пластикових бутлях, хто вручну, а хто – на візочку чи велосипедом. Іноді питну воду підвозять у бочці.
— Тепер у нас у будинку газопостачання відновили, можна в кухні на газу готувати.
Зараз жилих квартир у домі залишилось трохи понад десяток. Десь людей 20. Пенсіонерів багато, багатодітна сім’я є. І з сусідніх будинків приходять люди, розпалюють. Тож ми піччю поки що не користуємось, але нікому не забороняємо. Ви хотіли щось приготувати?
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.