У селі Горбове Куликівської ОТГ вже багато років працює гурток із ракетоконструювання і авіамоделювання для дітей та підлітків.
Його засновником і незмінним керівником є місцевий вчитель трудового навчання, майстер своєї справи Віталій Дєдков, який усе своє життя присвятив ракето- та авіамоделюванню. І саме завдяки його праці і старанням діти з невеликого села мають змогу розвиватися в такій сфері. А горбівський гурток ракетомоделювання відомий не лише в Чернігівській області, а й в Україні. Адже його вихованці постійно захищають честь рідного села та області на Чемпіонатах України, Всеукраїнських змаганнях з авіамоделювання, виставках та конкурсах з технічної творчості, вони є неодноразовими призерами різноманітних конкурсів з авіамодельного спорту. Здобутки вихованців на змаганнях та виставках надихають дітей на нові перемоги.
У гуртку ракето- й авіамоделювання діти виготовляють найпростіші ракети, планери, вільнолітаючі та радіокеровані моделі. Розробляють і запускають ракети, безпілотники та навіть роботів. Саме тут юні авіамоделісти роблять перші кроки у конструюванні та моделювання.
Сьогодні у гуртку Віталія Дєдкова займається 15 чоловік. Більшість – це діти з Горбового та сусідніх Виблів. Займаються тим, до чого лежить душа. Хтось робить літаки, хтось клеїть ракети, хтось паяє приймачі, а є й такі, хто вчиться грати на гітарі. Всьому цьому їх навчає універсальний педагог Віталій Дєдков. Чоловік сам постійно вчиться, щоб бути цікавим для своїх учнів, щоб мати змогу їх навчити.
Тяга до літаків з’явилася з дитинства
Віталій Іванович народився в Горбовому, в родині педагогів. Батько був учителем трудового навчання, і Віталій разом з братом завжди були біля нього. Хлопці постійно читали і тягнулися до всього нового. Так, свій перший літак Віталій Дєдков зробив, коли навчався у 8 класі, і запустив його на подвір’ї школи.
«Батько був вчитель трудового, і він зробив літак, але той не літав. І я теж зацікавився авіамоделюванням. Тоді ж інтернету не було, це зараз можна професором стати за декілька місяців, було б бажання, – говорить Віталій Іванович. – А я ходив у сільську бібліотеку, шукав книжки. Спершу я зацікавився радіоприймачами.
Тоді про радіо, про транзистори і мікросхеми взагалі мало було літератури. Я завжди заздрив чернігівським школярам: у них була велика бібліотека, була станція юних техніків. Словом, у них було набагато більше можливостей, ніж у нас, сільських дітей. Мій батько був гарний спеціаліст по дереву, але про радіоелектроніку він нічого не знав. Проте я вдячний батькам, що вони виписували нам з братом багато журналів, як-от «Техніка молоді», «Юний технік», і я багато дуже читав. Адже щоб знайти щось, треба було знати, де шукати: в географії, в науці чи техніці, чи в енциклопедії».
Після завершення школи Віталій Дєдков вступив до чернігівського педагогічного університету на вчителя фізики і трудового навчання. І після його завершення, з 1979 року, почав працювати в Горбівській школі вчителем-трудовиком.
Безпілотники для військових
Ще у 2015 році Віталій Іванович сам розробив дистанційний безпілотник для військових, який міг би вберегти не одне життя. От тільки, як виявилося, свої розробки нікому не потрібні. Краще заплатити тисячі доларів якимось іноземним компаніям, аніж розробляти своє.
Віталій Дєдков із вихованцем гуртка та безпілотником, котрий виявився непотрібним українській державі
«Коли в нас почалася війна, я розробив безпілотник, який міг би дистанційно знешкоджувати танки або проводити розвідку. Він міг би вберегти життя наших хлопців, – розповідає Віталій Дєдков. – Коли я його зробив, то вважав, що зможу допомогти нашій армії. В Чернігові працює науково-дослідний інститут збройних сил України. Мене звели з директором цього інституту. Ви не повірите: я ніч перед цією зустріччю не спав, в голові була купа ідей, як ще я зможу допомогти. Та коли я зустрівся з керівником цього центру, в мене опустилися руки. Як виявилося, нікому нічого не потрібно. А моє враження таке, що той керівник взагалі не знає, де в літаку крило.
Ціна одного такого літака-безпілотника на той час була 60 тисяч гривень. Туди можна закласти 200 грам пластиду (2 кг динаміту) і дистанційно на танк запускати. Башню танка відірве одразу. Це я в 2015 році пропонував – і що? А вони тоді в Польщі почали купувати такі ж самі, тільки по 200 тисяч гривень. І тоді я зрозумів, що нашій країні свої розробки не треба».
І ракети, і безпілотники, і роботи
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: КуликівськаТГ, Горбове, гурток, Дєдков, безпілотник, моделювання