GOROD.cn.ua

Керівництво Експертно-технічного центру на Масанах переживає, що його продадуть за копійки і на його місці зведуть «свічку»

26 серпня в Державному підприємстві «Чернігівський експертно-технічний центр» за адресою вул. Красносільського, 89 відбулася прес-конференція, на якій журналісти вислухали точки зору уповноважених осіб з приводу продажу об’єкту за стартовою ціною 18 721 808 гривень. Аукціон відбудеться 24 вересня о 13.00.У прес-конференції прийняли участь:

- Йовенко Валерій Іванович - начальник управління забезпечення реалізації повноважень у Чернігівській області регіонального відділення фонду державного майна України по Київський, Черкаській та Чернігівській областях;
- Штанько Микола Іванович – директор ДП «Чернігівський експертно-технічний центр»;
- Побережний Олександр Сергійович – заступник директора з виробництва ДП «Чернігівський експертно-технічний центр».

Пріоритетними напрямками роботи ДП «Чернігівський ЕТЦ» є  підготовка висновків експертиз, на підставі яких отримуються дозволи Держпраці про стан дотримання законодавства про працю, охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання під час виконання робіт підвищеної небезпеки, під час експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; навчання з питань охорони праці; атестація робочих місць та санітарно-гігієнічні дослідження небезпечних факторів на робочих місцях.

Підприємство працює на умовах госпрозрахунку та самофінансування, є платником податку на прибуток на загальних засадах. Загальна площа будівель та споруд: 1033,4 кв. м. Загальна площа земельних ділянок: 0,3467 га, але земельні ділянки під об’єктом приватизації не є об’єктом продажу. Загальна кількість працівників – 32. Валерій Іванович Йовенко розповів наступне:

- Наразі підприємство, в якому ми перебуваємо, виставлене на приватизацію. Воно завжди було і залишається прибутковим, створивши матеріально-технічну базу виключно за рахунок власних доходів, не користуючись коштами державного бюджету. Але, як показує досвід інших країн, державний сектор програє перед приватним. В Україні працює близько 3600 державних підприємства. З них тільки 2300 ще функціонують, але їхні показники діяльності часто незадовільні. Понад 1200 необхідно вже визнати банкрутами та ліквідувати. Для порівняння у світі кількість державних підприємств налічує одиниці: США – 3, Австралія – 5, Данія – 11, Фінляндія – 40, Угорщина – 371.

Тому, органом управління було прийнято рішення передати це підприємство на приватизацію. На сьогодні воно виставлено на продаж, як об’єкт малої приватизації, вартість якого не перевищує 250 млн. грн. Такі об’єкти продаються виключно через аукціони ProZorro.Продажі. Стартова ціна ДП «Чернігівський ЕТЦ» становить 18,7 млн. гривень.

Перші торги повині були відбутися 13 липня 2021 року, але були відмінені у зв’язку з відсутністю заяв внаслідок великої стартової ціни. Як показує практика, подібні підприємства в інших містах України були продані з аукціону за набагато нижчими цінами, від 9 млн. грн. і нижче. Основною метою приватизації є не тільки отримання коштів до бюджету, а й створення умов для інвестування і розвитку державних підприємств.

На сьогодні Закон про приватизацію державного майна містить механізми, завдяки яким все одно існує попит незалежно від стартової ціни. Якщо об’єкт не був приватизований внаслідок відсутності заяв, то він виставляється на наступні торги з половини стартової ціни. Якщо не відбуваються другі торги, і об’єкт не знято з приватизації, то автоматично електронна система ProZorro.Продажі ставить його на треті торги методом зниження ціни. Модель проведення торгів така. Ціна кожні 3 хвилини зменшується на 1%. Всі зацікавлені особи, які подали заявку, можуть зупинити це падіння. І той, хто зупиняє торги – має пріоритет на останнє слово. Але учасники мають можливість подати свою ціну вгору, і виграє той, чия ціна вгору буде більша.Наступного разу, а саме 24 вересня торги відбудуться з тією ж ціною у 18,7 млн. грн. у зв’язку з рішенням Верховної Ради стосовно COVID-19. Для прикладу, у Черкасах підприємство, яке було виставлено за 2 млн. грн. - продано за 4,5 млн., стартова ціна Карпатського ЕТЦ становила 7,673 млн. грн. – за цю ціну й був проданий, В Житомирі, схожому на наше місто, відбувся аукціон вже за зниженою ціною у 2 млн. грн., і ЕТЦ був проданий за 3,1 млн. грн. А ось в Луцьку стартова ціна з 2 млн. піднялася до 8,6 млн. грн.

Чернігівське підприємство – одне з кращих та досвідчених в Україні, має відмінних фахівців, приносить досить великий прибуток в бюджет і заслуговує, щоб його викупив сильний та потужний інвестор. До того ж, підприємство має таке обладнання, за допомогою якого можна зробити експертну оцінку у будь-якій сфері діяльності. Крім того, обладнання є компактним і з ним можна навіть виїхати до замовника послуги.Директор ДП «Чернігівський ЕТЦ» Штанько М.І. зазначив, що підприємство було створено 26 вересня 1995 року, тобто працює на ринку послуг експертиз більше 25 років поспіль, і на протязі всієї діяльності було і залишається прибутковим.
- Ніколи ми навіть гривні не позичали, з усім справлялися своїми силами, завжди працювали стабільно завдяки нашому дружньому та досвідченому колективу, в склад якого входить 32 працівника. Хочу навести приклади прибутковості підприємства у цифрах: чистий дохід від реалізації послуг у 2019 році склав 11 млн. 136 тис. грн.; в 2020 році у зв’язку з COVID-19 він зменшився десь на 30% і склав 8 млн. 954 тис. грн.; за перше півріччя 2021 року одержали чистий дохід від реалізації послуг в сумі більше 4 млн. грн. Це менше ніж у 2019 році, але треба зазначити, що не зважаючи на пандемію, підприємство працювало, наші співробітники день в день одержували заробітну плату. Тобто, підприємство діюче, у нас працює більш 10 найкращих експертів в різних сферах виробництва. Маємо всі дозвільні документи.

Адміністрація нашого підприємства розміщується у власній в одноповерховій цегляній будівлі, загальною площею 839,7 кв. м. Ще підприємство має на балансі приміщення площею 193,7 кв. м, де знаходиться навчально-методичний центр. Будівля та приміщення перебувають у задовільному стані, забезпечені всім необхідним інженерним оснащенням (опалення, електропостачання, водопостачання та водовідведення, газопостачання) та обладнанням.Стосовно вартості послуг, ми працюємо відповідно до державних розцінок, які затверджені Постановою КМУ. Ми зможемо їх змінювати тільки після приватизації. В нашому місті є приватні фірми, яку встановлюють тарифи на свій розсуд, і люди йдуть до них. Знаєте чому? Тому що, вони видають дозволи швидко, без експертизи і за певну суму винагороди. Нам дуже прикро, що такі «експерти» існують і безкарно продовжують свою діяльність на відміну від нас.

У 2020 році почалися кризові явища, і підприємство ЕТЦ 24 січня 2020 року було передано до сфери управління Фонду державного майна. Директор підприємства висловив надію на те що, все ж таки знайдеться заможний інвестор, підприємство буде продовжувати свою діяльність, розвиватися і що досить важливо, досвідчені робітники не втратять свої робочі місця. Заступник директора Побережний О.С.:
- Я стояв у джерел становлення нашого підприємства і працюю тут майже 26 років. Знаєте, коли ми складували все своїми руками, розвивали підприємство і розвивалися самі, то втратити все – це як втратити частину душі. На сьогоднішній день, щоб створити щось інше або інвестувати – потрібен час. А цей час повинен бути підкріплений коштами. Може прийде інвестор та захоче побудувати тут «свічку» або просто не втримає те, що ми напрацювали. З тих приватизованих підприємств, з ким я спілкуюся на сьогодні, повірте мені, я не думаю, що в них є майбутнє. Я не бачу мети. На сьогодні ментальність власника не відповідає європейським баченням. Я більше схиляюся до того, що буде велика втрата персоналу. Потрібно 2-3 роки, щоб з хлопчика після ВУЗу зробити експерта. Він буде чекати 3 роки маючи зарплату в сумі 7000 грн.? Ні. Вони хочуть вже сьогодні 12-13 тис. грн.

Розумієте, що таке «державне»? В державному підприємстві ми виконуємо певні правила. За надання завідомо неправдивого висновку експерт несе відповідальність перед державою. Порівняйте з приватним підприємством. По-перше, більш високі ціни, а по-друге, в ньому нема ніякої відповідальності за виконання послуг. Тобто для мене головне «не втратити». А якщо прийде інвестор і захоче розвиватися, то ми будемо розвиватися. Але це затратна частина. Ми не жируємо, бо віддаємо 80% з чистого прибутку державі. А в приватному підприємстві я не впевнений, що буде «біла» зарплата.

В нашому випадку нам нічого не залишається робити, як сподіватися, що зайде гарний інвестор, з яким ми не тільки не втратимо наші позиції, але і будемо розвиватися та збрежемо наш колектив.

Отже, чекаємо на проведення аукціону, який відбудеться 24 вересня о 13 годині.

Після закінчення прес-конференції для журналістів провели по центру, показали навчальні класи, лабораторію, деякі види обладнання та задній двір.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: аукціон, приватизація, експертний центр