GOROD.cn.ua

Температурний максимум перевищено, синоптики ж повідомляють про припинення спеки

«Промайнула половина літа – всього всюди розмаїто!» - говориться в українській приказці. Так, в садках і на городах вже багато чого наросло та достигло, хоча спека інколи просто забивала подих землякам-трудівникам. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, на початку тижня погодні умови області визначало поле підвищеного тиску, пов’язане з антициклоном з Європейської території Росії, тому у південній частині області пройшов невеликий та помірний дощ, у південно-східних районах значний дощ, прогриміла гроза, вітер переважав східний 6-12 м/с. Температура повітря вдень підвищувалась до 28-34º, вночі знижувалась до 16-18º тепла. Потім погоду області формувало поле зниженого тиску,тому спостерігалась погода без істотних опадів, вітер переважав південний 3-8 м/с, температура повітря вдень підвищувалась до 32-34º, вночі знижувалась до 18-22º тепла. Середньодобова температура була вищою за норму на 6º і абсолютний максимум температури повітря 14 липня у Чернігові, який утримувався з 1951 року (33,2º), був перевищений (33,9º).Якою ж далі буде липнева погода? Метеорологи повідомляють наступне.

16 липня по Чернігівській області буде мінлива хмарність, вночі невеликий короткочасний дощ, місцями гроза, вдень без істотних опадів. Вітер дутиме південно-західний з переходом на північний 5-10 м/с. Температура: вночі 17-22º, вдень 30-35º тепла. По Чернігову також буде мінлива хмарність, вночі невеликий короткочасний дощ, можлива гроза, вдень без істотних опадів. Вітер південно-західний з переходом на північний 5-10 м/с. Температура: вночі 19-21º, вдень 32-34º тепла.

На вихідні, 17 й 18 липня, прогнозується мінлива хмарність, вночі без істотних опадів, вдень місцями короткочасні дощі, грози. Вітер північний 5-10 м/с. Температура: вночі 17-22º, вдень 30-35º тепла.

Вдень 19 липня короткочасний дощ, гроза, в решту часу без істотних опадів. Температура: вночі 17-22º, вдень 29-34º тепла

А 20 липня вже очікуємо послаблення температурного режиму: вночі 14-19º, вдень 23-28º тепла.

З погодою все більш-менш зрозуміло, тепер дізнаємося й про народні свята.

15 липня вшановується пам'ять святителя Фотія, митрополита Київського. У минулі часи цього дня відзначали ще й свято Берегині. Берегиня вшановувалась як охоронниця від зла і вважалася захисницею здоров'я. Наші пращури примітили: якщо до 15 липня на деревах з’являться перші жовті листочки, то осінь настане рано і зима буде ранньою.

16 липня вшановується пам'ять благовірних князів Василя і Костянтина Ярославських. В народі цей день називали Маків День і з давніх часів він вважався нещасливим, а тому цього дня краще бути обережним і не починати ніяких справ. Цього дня наші пращури спостерігали за комарнею і мошкарою: якщо вони «в'ються» колами, то на найближчі сім діб гарантувалася хороша погода.

17 липня відзначається день пам'яті святого благовірного великого князя Андрія Боголюбського. Цей день ще визначав і погоду на 11 серпня. «Який Андрій – такий і Калинник (11 серпня)», - казали. Наші пращури в цей день спостерігали як «грав місяць». Якщо за ним можна було спостерігати при сході, то здавалося, нібито він перебігає з місця на місце, міняє свій колір і ховається в хмари. Така «гра» вказувала на хороший урожай.

18 липня вшановується пам'ять преподобного Афанасія Афонського. У народі ж в цей день відзначали свято місяця, який продовжував «грати». Наші пращури ще й за хмарами слідкували: якщо вони пливли по небу й були жовті, ніби мед, то чекали дощу. З цього приводу так говорили: «З гнилого кута (південного заходу) нагнало жовто-сині хмари – значить буде дощ».

19 липня вшановується пам'ять мученика Єрмія. З давніх часів дійшла традиція на Єрмія варити варення з чорної смородини. Також у цей день вшановується пам'ять преподобної Мокрини (Мокриди). У народі говорили, що погоду осені саме по Мокриді потрібно дивитися: якщо 19 липня йшов дощ, то й осінь буде дощовою. «Мокрида мокра – і осінь мокра», - твердили. Ну, цьогоріч у нас і дощів, і тепла вже вдосталь, значить – будемо з урожаєм…

Раптовий дощ змінив липневу спеку,
Змив теплий пил з зелених верховіть
І відкотився досить вже далеко,
Хоча і там ще грізно гуркотить.

Однак оця, стрімка й потужна злива,
Прийшлася дуже вчасно, до пуття.
І все навкруг вже вигляда щасливо,
Сприйнявши дощ немов ковток життя.


Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: погода, прогноз