GOROD.cn.ua

«Очікуємо рейдерства»: власники господарств про старт продажу землі

Власники невеликих господарств та фермери готуються до посилення рейдерських атак на їхні підприємства.Прогнозують, що старт продажу землі переживуть не всі, а ті, хто виживе, – змушені будуть починати все спочатку. Разом із тим існує й альтернативна думка. Так, у потужній лобістській організації «Всеукраїнська Аграрна Рада» нинішню редакцію закону про обіг земель сільськогосподарського призначення вважають одним зі своїх головних досягнень. Кажуть, земельна реформа матиме глобальний результат та позитивні наслідки для України та світу. Втім, деякі учасники ВАР визнають, що від так званого ринку землі у кінцевому результаті виграють транснаціональні компанії й агрохолдинги.

Закинутими селами їздять «чорні» нотаріуси

Всеукраїнська Аграрна Рада, яка об’єднала середніх і невеликих землевласників, свого часу активно виступала проти впровадження ринку землі. Сьогодні ж ухвалений парламентський законопроект про обіг земель сільгоспризначення керівництво організації вважає прийнятим на умовах ВАР.І якщо політичні керманичі об’єднання публічно виставляють закон про продаж української землі як досягнення, то ті ж самі агровиробники, які входять до ВАР, нічого хорошого від ринку землі не очікують.«Від ринку землі я очікую багато неспокійних ночей, головного болю і витрати ресурсів для захисту господарства, – говорить член правління ВАР, керівник ПСП «Пісківське» (Бахмаччина) Валерій Колоша. – Замість того, щоб витрачати сили на економіку підприємства, на розбудову територій і громад, ми будемо витрачати кошти на захист бізнесу».

Колошу можна назвати «середняком», оскільки його господарство обслуговує кілька сіл і має в оренді до 5 тисяч гектарів землі. Саме такі господарства і стануть ласим шматком для різного роду махінаторів.

«Я не прогнозую рейдерства, воно вже є, – запевняє аграрій. – За нашою інформацією, а ми її збираємо звідусіль, зараз по забутих селах їздять люди з нотаріусами. Дають по 200 доларів, а бабусі та дідусі підписують на них довіреності. Як тільки вдарить гонг про продаж землі, наступного ранку земля буде переписана на інших людей. Ця держава, впроваджуючи ринок земель, мала придумати закони, які б карали за рейдерство – організації, нотаріусів, реєстраторів…»

Треба говорити не про ринок, а про ефективну орендуВласник СТОВ «Нива 2008» Григорій Супрун (Носівщина) вважає оренду однією з найефективніших форм господарських взаємовідносин між господарствами та власниками землі.

«Сьогоднішня оренда землі, я вважаю, – дієвий механізм для фінансової підтримки орендодавців і місцевих бюджетів, – говорить Григорій Іванович. – Ми говоримо і бачимо: той банк лопнув, та структура ненадійна, а тут ми бачимо структуру, яка забезпечує стабільний дохід без жодної копійки капіталовкладень. Скільки житиме людина, її нащадки – вони будуть отримувати надходження від оренди. Якщо ж людина продає землю, то отримує одноразове надходження і втрачає стабільний прибуток. Якщо ж землю продадуть іноземцям, то Україна взагалі втратить частину власного суверенітету».

На тверде переконання аграрія, потрібно говорити не так про ринок землі, як про ефективну і взаємовигідну співпрацю між орендарем та орендодавцем.

Говорячи про ринок землі, Григорій Супрун наводить європейські практики, де країни дбають про власну продовольчу безпеку та ставлять умови, за якими купити землю можуть не всі.

«Перед тим, як купити землю, ти маєш на ній певний період прожити, попрацювати, і тільки тоді можна про щось говорити. Це – позиція країн, які дбають про свою безпеку», – каже аграрій із Носівщини.

Ринок землі принесе в країну тільки негатив – у цьому переконаний Григорій Ткаченко, член Всеукраїнської асоціації виробників молока, член ВАР та Асоціації фермерів і приватних землевласників, керівник ФГ «Напорівське» (Чернігівський район).«З першого липня офіційно стартує земельна реформа, а неофіційно – земельний дерибан, – називає речі своїми іменами директор фермерського господарства. – На превеликий жаль, скасування МінАПК потягнуло за собою ліквідацію обласних та районних управлінь АПК. Малий і середній бізнес опинився ізольованим інформаційно та консультативно. Великі ж холдинги мають власні структури, нотаріусів, реєстраторів і армію юристів. Тому нічого хорошого від так званого ринку я не чекаю, цей ринок – не в інтересах українців».

Тотальне обезземелення

Не відкидають посилення рейдерства і представники «лобістів» так званого ринку.

Перебуваючи в Чернігові, заступник голови ВАР Денис Марчук визнав: «Зі стартом ринку землі кількість спроб рейдерства значно збільшиться. Тому ми велику увагу надаємо захисту наших аграріїв як з юридичної точки зору, так і з фізичної – з допомогою спеціалізованої охорони».

Жоден із опитаних агровиробників не сподівається на допомогу влади. У Чернігівській області до цього часу навіть не створено антирейдерського штабу, хоча спроби рейдерства виникають все частіше.

Дрібні та середні аграрії розуміють і вже вголос кажуть, що з ринком землі всіх надурили.

«Ми розуміємо, що наші західні партнери хочуть нас надурити. З нами чи без нас, але все відбудеться. Єдине, що можна сказати, – так це те, що цей ринок не в інтересах українців, – каже Валерій Колоша. – Не бачать вони українців на цій землі. Пригадую, ми були в Америці, і було сказано, що все колись закінчиться: нафта, газ, інші природні копалини, а той, хто володітиме родючими землями, – той правитиме світом. Особисто чув, як це розповідали. Збирали тоді всю планету і ставили питання, як нагодувати людство, чисельність якого зростає зі швидкістю звуку».

Що ж? Схоже на те, що годувати людство будуть не українці. Влада і «наші західні партнери» після імплементації на практиці ринку землі готують податкові зміни. Агровиробники, які пішли на поступки владі і дозволили продаж сільськогосподарських земель, мають підготуватись не лише до витрат на купівлю землі, але й до додаткового податкового навантаження на один гектар власності. Неважко спрогнозувати, яким буде результат: тотальне обезземелення українців і крах аграрної сфери. Це, безумовно, потягне за собою падіння економіки, адже сьогодні агровиробництво є її локомотивом. Воно приносить в країну 48 відсотків валютної виручки та забезпечує 20 відсотків валового внутрішнього продукту. Українці власними руками розіпнуть Україну, як колись євреї розіп’яли Ісуса Христа.

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №26 (844) від 1 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: агровиробники, продаж_землі, перспектива, Супрун, Ткаченко, Назаренко, Чернігівщина