GOROD.cn.ua

Прийшла весна – ставай на ролики!

 

Весняної теплої погоди чекають власники роликів, щоб почати сезон, який триватиме аж до пізньої осені, поки масово почне опадати листя. Не секрет, що починати кататися можна в будь-якому віці. Хтось робить перші спроби стати на ролики у п’ять-шість років, дехто не покидає такого хобі і в зрілому віці, навіть під сімдесят (є такі і в Борзні).

Так, активне катання на роликах протягом години дозволяє спалювати близько 400 калорій, підтримує м’язи в тонусі, допомагає позбутися від зайвих кілограмів на животі, стегнах, талії, є гарним засобом для боротьби з целюлітом. Займаючись роликовим спортом, людина стає витривалішою, стійкішою до серцево-судинних захворювань, покращується координація рухів і уважність, тренується дихальна система, прискорюється виведення токсинів з організму.

А ще ролики допомагають зняти стрес, приємно провести час з друзями та сім’єю, завести нові знайомства і краще пізнати місцевість, де ви живете.
Гімназисти – семикласники Діана Коломійченко, Марія Плескач, Микола Гладков і Віталій Лазаренко вже почали сезон катання. Зробили уроки по «дистанційці» – і гайда на роликах по місту! З ними ми й поспілкувалися одного сонячного дня.

Особливим є катання перед заходом сонця, коли можна спостерігати, якими барвами воно виграє на самому обрії, запевняє Діана. Вона, як і її однолітки, стала на ролики в п’ятирічному віці, коли побачила, як хтось катався на них у мультфільмі.Балансує Діана Коломійченко

– Я попросила батьків купити мені їх на день народження, – каже дівчина. – Перші місяці катання на роликах забрали половину мого гардеробу, бо жодні штани не витримували навіть одного падіння.

Проте навіть зараз, коли дорога нерівна або камінчик під колесо потрапить, чи при вивченні нових трюків можна впасти. Уже навчилась підстрибувати під час їзди, балансувати на передньому та задньому колесах, різко повертати.

Після довгого катання відчуваю себе дуже класно. Особливо, коли втомилася або маю поганий настрій, то можна на роликах заспокоїтися, обміркувати, що з тобою відбулося за цей день, тиждень, місяць… Ти просто їдеш, наче на крилах. Спорт – це життя й кожен має знати, що треба ним займатися, щоб бути міцнішим. А ролики – універсальні й для дорослих, і для дітей.Зможете на одній нозі, як Марія Плескач?

Маша теж катається непогано. Перші ролики подарував їй тато, але навчилася їздити на них упевнено тільки після того, як за дівчину взялася її тітка Таня, яка дуже любить спорт і катається на всьому, чому тільки можна (лижах, ковзанах, скейті).

– Пізніше ролики купили і моїй молодшій сестрі Каті, то її вже я навчала. Вмію робити «ластівку», вчу перевороти. Нещодавно і мама теж вирішила спробувати роликовий спорт.

Коля спочатку став не на ролики, а на ковзани на Борзенці, а потім уже й цей колісний «транспорт» освоїв – навчив кататися брат. – Ролики прикольніші від ковзанів тим, що в них можна застрибнути на бордюр чи трамплін, виконувати трюки, які на льоду зробити важко. Раніше падав часто, одного разу навіть голову розбив (але це бажання не відбило. – Авт.). У шість років почав кататися на роликах.Микола Гладков у стрибку

Вони в мене майже замість велосипеда. В центрі катаюся, їжджу до бабусі та дідуся з-під Шаповалівки на Нове Місто, з друзями їздили до Зеленого Гаю. Вмію робити стрибок, «ластівку», «кораблик», «стрілу».

Вітю не тільки до їзди на роликах, а й узагалі до спорту змалку привчив тато Олег, один із кращих спортсменів Борзнянщини. Тож і хлопець їздить на роликах і ковзанах, грає в футбол, волейбол, хокей, теніс.

– Навчився їздити на роликах не одразу, – каже хлопець. – Років у вісім. Більше вмію робити трюки на ковзанах, на них мені зручніше. Проте й на роликах уже навчився їздити задки, різко гальмувати.Віталій Лазоренко може їздити задки

Гімназисти не тільки розповіли про своє захоплення, а й показали, як вони катаються на роликах і що вміють. Для того, щоб цей спорт тут розвивався, вважають вони, треба у місті обладнати хоча б не спеціальний роллердром, а окреме місце для любителів роликів, де можна поїздити по рівній поверхні, виконати трюки на трамплінах під керівництвом досвідченого тренера.

Поки всі замислилися, де знайти таке місце й тренера, пропонуємо дізнатися

Хто ж винайшов ролики?

Спроби їх створити були ще 1743 року. Широкій громадськості свої досягнення в цьому напрямку першим представив Джон Жозеф Мерлін. Звичайно, зовні і функціонально це були зовсім не такі ролики, як зараз – вони вимагали серйозного доопрацювання безпеки, зручності та розподілу вагового навантаження. Справу англійського вченого продовжили інші винахідники. Величезний внесок в модернізацію роликових ковзанів вніс Джеймс Леонард Плімптон. Він не тільки вигадав розміщувати колеса попарно, створивши квади, а й став власником першого в світі роллердрому.

Гальмівну систему роликів розробив Вільям Браун 1876 року. Але навіть ці інновації не змогли забезпечити катанню масову популярність. Це вдалося лише після презентації класичної версії роликів з розташованими в одну лінію колесами. З 70–80 років інтерес до такого способу відпочинку і тренувань поступово зростав, але справжній фурор викликали моделі з м’якими черевиками розробки американської компанії Upsidedown.


На сьогодні є десятки виробників і сотні моделей – покупцям залишається тільки обирати за уподобаннями й розміром свого гаманця.

Які ж бувають види роликів?

Фріскейт
– адаптовані під стрибки і об’їзди перешкод. Від інших вони виділяються високоміцною рамою, жорсткими черевиками, які знімаються.

Фітнес – найбільш поширені, приваблюють легкістю, м’яким черевиком, ефективною системою вентиляції й теплоізоляції, а також мінімальним навантаженням на опорно-руховий апарат. Ідеальний вибір для активного відпочинку, схуднення і підтримки форми.

Спідскейтинг – призначені для бігу. У них поєднуються легкість і надійність кріплення, для розвитку швидкості передбачені великі колеса, а ось бічна підтримка відсутня.

Слалом – спеціалізовані, в них зручно виконувати фігури і переміщатися по конусній розмітці. Незважаючи на жорстку раму, вони неважкі.

Агресив – ролики з масивним черевиком, жорсткою, але при цьому низькою рамою, а також невеликими і широкими колесами. На таких роликах вдається зберегти стійкість при будь-яких рухах і приземлятися без травм.

Із регулюванням розміру – дитячі, здатні розсуватися і ставати більше на кілька розмірів. Завдяки такій покупці батькам не доведеться протягом 2–3 сезонів витрачати гроші на нове спорядження. Із переставними колесами – відмінна покупка для початківців, що дозволяє при необхідності перемістити одне з коліс до крайнього, домагаючись найкращої стійкості.

Із подвійними колесами
– моделі з двома колесами позаду, що формують трикутник, полегшують навчання й позбавляють дитину страху упасти.

На чотирьох колесах – підходять для наймолодших (але не молодших трьох років) діток.


Без шнурків – вироби з п’ятковим ременем або кліпсою.

На п’яту – чотириколісні варіації, які легко встановити на будь-яке спортивне взуття.

Із підсвічуванням – дозволяють не тільки виділитися на тлі інших ролерів, але і попереджають зіткнення з пішоходами, велосипедистами та іншими любителям активного відпочинку.

Стилі катання

Залежно від особистих переваг, спортивної підготовки і подальших планів, наприклад, бажання брати участь в професійних змаганнях, новачки можуть обрати той чи інший стиль катання.

Слалом передбачає виконання під музику різноманітних фігур в оточенні конусоподібних конструкцій. Такий стиль підходить творчим натурам.

Агресивне катання – вибір екстремалів, які не бояться виконувати обертання, стрибки та інші складні елементи. Виділяють два підвиди агресиву – верт, коли спортсмен перебуває в рампі, і стріт, якщо фігури робляться на вулиці.

Спідскейтинг або біг на роликах – учасники забігу намагаються перегнати один одного. Такі змагання бувають на відкритому повітрі, в приміщеннях, на треках і трасах; фріскейтинг – особливо популярний стиль серед підлітків, яким хочеться відчути прилив адреналіну і швидке переміщення серед «міських джунглів». У якості перешкод виступають машини, переходи, дорожні знаки і т.д .

Downhill – швидкісний спуск з пагорба. Таке катання вимагає великого досвіду і навичок.

Як і будь-який інший, роликовий спорт постійно розвивається, і поряд з класичними стилями з’явилося безліч відгалужень і нових видів, серед яких:

- гонки на лижороллерах – естафети, спринтерські забіги, змагання на вибування, де спортсмени катаються на двоколісних роликах збільшеної довжини;

- літній біатлон, в якому замість звичайних лиж учасники пересуваються на
лижороллерах;

- ролер-дербі – різновид контактного виду спорту, де дві команди змагаються на треку, щоб перегнати противника;

- стрибки з трампліну – спортсмени можуть просто перестрибувати планку
або використовувати акробатичні трюки;
- ролербол – гандбол на ковзанах.

Тож уперед на роликах! Адже це найкращий відпочинок від карантинів і локдаунів. Звичайно, крім, городів.

Джерело: Газета "Вісті Борзнянщини", №14 від 03.04.2021, Людмила Шульжик

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ролики, Борзна, Шульжик